3 fazlı sistemlerde kablo akımı hakkında

Yıldız noktasına bağlanan akım trafosunun değeri yanlış seçilmiş. Asla 2500 A akım akmaz. Hangi iyi proje firması bunu çizmiş acaba???? Sonra hangi deneyimli mühendis bunu uygulamış ve sonra acaba devrede mi???

İkincisi vinç operatörünün kullandığı cihaza kaçak akım bağlarsan sorun çözülür.

1600kva trafoda kısa devre durumu için bir hesap yapabilirmisiniz bakalım 2,5kA asla geçiyormu geçmiyormu :)
1600kVA trafo işletme topraklama kesit uygunluğunun nasıl yapıldığınıda bi zahmet öğreniverin.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
1600kva trafoda kısa devre durumu için bir hesap yapabilirmisiniz bakalım 2,5kA asla geçiyormu geçmiyormu :)
1600kVA trafo işletme topraklama kesit uygunluğunun nasıl yapıldığınıda bi zahmet öğreniverin.

zahmet olmaz. öğrenmeye açığım.
sizde paylaşın nasıl yapıldığını. Bilgimiz artsın!.

Son düzenleme:
Yıldız noktasına bağlanan akım trafosunun değeri yanlış seçilmiş. Asla 2500 A akım akmaz. Hangi iyi proje firması bunu çizmiş acaba???? Sonra hangi deneyimli mühendis bunu uygulamış ve sonra acaba devrede mi???

İkincisi vinç operatörünün kullandığı cihaza kaçak akım bağlarsan sorun çözülür.
2500A değil nerdeyse 25000A bile akabilirmiş demek ki (Kaldıki bu 630kva trafo)
Asla dememek lazımmış değilmi ? Daha öğreneceğin çok şey var yeterki öğrenmeye açık ol :)

zahmet olmaz. öğrenmeye açığım.

sizde paylaşın nasıl yapıldığını. Bilgimiz artsın!.

sadece sizin gönderdiğiniz resmi üzerinden gidersek, 2ohm un altında ise topraklama direncimiz. O zaman nolacak? Ayrıca bu gözterdiğiniz analiz sadece faz-toprak kısa devresi için. Nominal çalışma koşullarında dengesiz yükte zaten oradan büyük bir akım geçtiğini varsayıyorum ben. Kısa devre akımı dajha küçük olabilir. Benim gönderdiğim proje petrol ofisi nin bir tesisinin projesidir. Projeci de general-e. ğin türkiye partneridir.

2500a değil nerdeyse 25000a bile akabilirmiş demek ki (kaldıki bu 630kva trafo)
asla dememek lazımmış değilmi ? Daha öğreneceğin çok şey var yeterki öğrenmeye açık ol :)

bu nedenle zaten işletme topraklamasının üzerine direnç tesis edilir. Benim gönderdiğim proje screen-shot unda da .var. Hem sizin gönderdiğinizde toprkaklama ortak, ama hemmuhhemtek arkadaşın gönderdiğinde işletme topraklaması ve koruma topraklaması ayrı ayrı.

bu nedenle zaten işletme topraklamasının üzerine direnç tesis edilir. Benim gönderdiğim proje screen-shot unda da .var. Hem sizin gönderdiğinizde toprkaklama ortak, ama hemmuhhemtek arkadaşın gönderdiğinde işletme topraklaması ve koruma topraklaması ayrı ayrı.

İşletme topraklamasına direnç sekonderi yıldız YG/YG trafolarda konur buda 20ohm mertebesindedir. Dağıtım trafolarında uygulanmaz. Verdiğim örnekte işletme ile koruma topraklamasının birleştirilmiş durumudur oda genelde uygulanmayan bir durumdur.
Ama hiç bir zaman ASLA denilmemesi gerektiğini ders alınması gerektiğini göstermek için paylaştım o örneği.

İşletme topraklamasına direnç sekonderi yıldız YG/YG trafolarda konur buda 20ohm mertebesindedir. Dağıtım trafolarında uygulanmaz. Verdiğim örnekte işletme ile koruma topraklamasının birleştirilmiş durumudur oda genelde uygulanmayan bir durumdur.
Ama hiç bir zaman ASLA denilmemesi gerektiğini ders alınması gerektiğini göstermek için paylaştım o örneği.

BU SEFER GERÇEKTEN ÇOK FENA SALLADINIZ YAA. OG NÖTR TOPRAKLAMA DİRENCİ DİYE BİŞEY YOK YANİ. YANİ VERECEĞİM LİNKTE ADAMLAR OLMAYAN BİŞEY SATIYO. Hilkar - Power Resistors - Reactors - Testing Systems

şekildeki izahat yeterli mi? şekle bakarsanız akımın hangi yolu izlediğinide görürsünüz.

sayın ali; işletme toprağından akan akımın hangi akım olduğunu yukarıdaki yazılarımdan da anlamıyorsanız, devre teorisi ve eşdeğer devre konusunu gözden geçirin. Bilginizden emin değilseniz ve emin olmamızı sağlayacak doneleri veremiyorsanız "bana göre böyle deyip " yanlış bilgi öğretmeyiniz.

şekildeki izahat yeterli mi? şekle bakarsanız akımın hangi yolu izlediğinide görürsünüz.

sayın ali; işletme toprağından akan akımın hangi akım olduğunu yukarıdaki yazılarımdan da anlamıyorsanız, devre teorisi ve eşdeğer devre konusunu gözden geçirin. Bilginizden emin değilseniz ve emin olmamızı sağlayacak doneleri veremiyorsanız "bana göre böyle deyip " yanlış bilgi öğretmeyiniz.

ALO :) işletme topraklaması kesit tayini yapılıyor 150mm2 hesapları görmüyormusun PES :D
hata akımı nereye gidiyor trafoyu tavaf mı ediyor sanıyorsun bu yorumlardan sonra ben çekiliyorum arkadaşlar karnım ağrıdı gülmekten :D

Forum istatistikleri

Konular
129,090
Kullanıcılar
451,394
Son üye
ENESCAMUZCU

Yeni konular

Geri