3000-5A akım trafosunu röleye 10000-5A olarak giriyorum

:) Arkadaş yg taraftan ölçüm yapıldığını söyleyerek bize ekstra bir bilgi vermedi zaten 630kVA üzeri yerlerde YG taraftan ölçüm yapılacağı yönetmenlikte yazıyor. YG tarafta koruma, ölçme ve sayaç için akım trafoları kullanılıyor. Arkadaşın sayaç için kullandığı akım trafosu da gerilimi 10,5kV ise 100/5; gerilimi 34,5kV ise 30/5 akım trafosu kullanıyor. AG tarafta multimetre yani ölçüm için bir de kompanzasyon için akım trafosu kullanılıyor ve kompanzasyon için bu değer 2500/5 olmalı diye düşünüyorum amma sabit grubu devreye alınca reaktif gücün artmasına hala anlam veremiyorum :)

haklısın. ben de senin gibi düşünüp kael temsilcisini aradım. sabit gruplar rölenin kafasını karıştırıyor dedi, kapatıp dene dedi. ben de kapatıp denedim :) öyle ya da böyle şu an %12 ile gidiyor hastane. ama ben adam gibi çalışıp normal seyrinde gitmesini istiyorum :)

Sayın b a k u n;
Sizin kullandığınız akım trafosunun 2500/5 Amper olmalı bu yüzden reaktif güç kontrol ünitesinde sıkıntı yaşayabilmeniz doğrudur. Trafodan 0,4 V çıkış alındığına göre max 2300 A civarı akım geçer(teoride) bu yüzden 2500/5 akım trafosu kullanmanız gerekir. Sizin bahsettiklerinizin aynısı çalıştığım yerde de var. Yani 2 adet 1600 kVA trafo kuplaj ile ayrılmış bizde 2500/5 akım trafosu ve kompanzasyondan hiç sıkıntı yaşamadık. 2500/5 yerine 3000/5 kullanmak küçük görünse bile büyük sıkıntılar çıkarabilir.

şöyle birşey de var; trafo 1600 kva ama, çekilen akım buüne kadar en fazla 700A olarak görüldü. bazen trafonun birini kapatıp kuplajdan besliyorum tek trafo bile fazlasıyla yetiyor. çekilen akımlar 600-700 amper iken de 2500-5A akım trafosu kullanmak doğru olur mu?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
şöyle birşey de var; trafo 1600 kva ama, çekilen akım buüne kadar en fazla 700A olarak görüldü. bazen trafonun birini kapatıp kuplajdan besliyorum tek trafo bile fazlasıyla yetiyor. çekilen akımlar 600-700 amper iken de 2500-5A akım trafosu kullanmak doğru olur mu?
Bizdeki diğer trafoda yedek amaçlı duruyor zaten tek trafo kullanıyoruz hep. 2500-5 A bile çok diyorsunuz hemde 3000-5 A kullanıyorsunuz :)

Bizdeki diğer trafoda yedek amaçlı duruyor zaten tek trafo kullanıyoruz hep. 2500-5 A bile çok diyorsunuz hemde 3000-5 A kullanıyorsunuz :)

ben kullanmıorum hastaneye yenilerde atandım, işte yavaş yavaş hataları bulup düzeltiyorum. :) sizin çektiğiniz akım nedir?

:) Arkadaş yg taraftan ölçüm yapıldığını söyleyerek bize ekstra bir bilgi vermedi zaten 630kVA üzeri yerlerde YG taraftan ölçüm yapılacağı yönetmenlikte yazıyor. YG tarafta koruma, ölçme ve sayaç için akım trafoları kullanılıyor. Arkadaşın sayaç için kullandığı akım trafosu da gerilimi 10,5kV ise 100/5; gerilimi 34,5kV ise 30/5 akım trafosu kullanıyor. AG tarafta multimetre yani ölçüm için bir de kompanzasyon için akım trafosu kullanılıyor ve kompanzasyon için bu değer 2500/5 olmalı diye düşünüyorum amma sabit grubu devreye alınca reaktif gücün artmasına hala anlam veremiyorum :)
30/5 diye bir akım trafosu telaffuz etmediki arkadaş ; onu nasıl buldun anlamadım üstad :) Arkadaş hem orta gerilmden ölçüm yapdığını söyleyip hem 3000/5 deyince benim kafa duman oldu ne oluyor yahu diye :)

ben kullanmıorum hastaneye yenilerde atandım, işte yavaş yavaş hataları bulup düzeltiyorum. :) sizin çektiğiniz akım nedir?
Şu an kesin bir şey diyemeyeceğim yarın bakıp yazarım buradan

30/5 diye bir akım trafosu telaffuz etmediki arkadaş ; onu nasıl buldun anlamadım üstad :)
Usta genel bilgi olarak yazdım ben onu hesaplama yapınca 34,5kV 1600kVA trafoda YG taraftaki sayacın akım trafosu çevirme oranı 30/5 çıkıyorda o yüzden öle yazdım

RGK ımalatcısı, sabit kondansatö grubunu devreden cıkarın dediğinde, durum bıraz olsun düzeldiyse, şunu yapın. Bu hatayı coklukla yapıyorlar. Sabit grubun enerjı aldıgı baglantı noktasını, RGK akım trafolarından önce baglatın, Sıgorta kontaktör kullanın, kontoktöre de 0-1 buton/anahtarla kumanda edın. Sabıt grup, RGK akım trafolarından sonra baglı oldugunda, RGK devrede hep kondansatör baglı göruyor ve, yükünüz, 50 kvar ın karsılıacagı tüketıme gelene kadar devreye grup almıyor.

Zayıf bir ihtimal ama, sayacın faz sıralarını kontrol edin, L1-L2-L3 ledlerı yanıp sönüyormu, yanıp sönme yapıyoprsa, faz sırası tersdır, sayac kapasıtıf yazacagına enduktıf yazabilir.

RGK akım trafolarından önce baglatın
Zeybek ustam zaten sabit gruplar RGK den önce bağlanmıyor mu? RGK den sonra bağlayan da mı oluyor ki eğer öyle bir durum varsa sistemin kurulumunda kimse mi bir şey dememiş hayret ya!

Ayrıca sabit grubunuz belli ki sigorta ile devreye alıp çıkartıyorsunuz. Yanlış bağlanmış olup siz devreden çıkardığınızda devrede, devreye aldığınızda devreden çıkmış gibi olabilir. Küçük bir ampül ile de devrede olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Buna bir dikkat edin lütfen.

Kusura bakmayın ama ben ikinizede hak vermiyorum ; akım trafosunun görevi sistemde dolaşan akım bilgisini almak ise sonuçta bunu kondansatörlerden ve RGK dan önce veya sonra almasının bence hiçbir farkı yoktur ; çünkü 3 faz eğer bir kapalı çevrimse sistemin girişinden veya çıkışından akımı ölçmeniz neyi değiştirecek ; sonuçta faz akımını ölçüyorsunuz ; RGK de ölçtüğü akım ve gerilim bilgilerine göre sistemdeki aktif -reaktif denetimi yapıyor .....

Adsız.jpg

Son düzenleme:
Kusura bakmayın ama ben ikinizede hak vermiyorum ; akım trafosunun görevi sistemde dolaşan akım bilgisini almak ise sonuçta bunu kondansatörlerden ve RGK dan önce veya sonra almasının bence hiçbir farkı yoktur ; çünkü 3 faz eğer bir kapalı çevrimse sistemin girişinden veya çıkışından akımı ölçmeniz neyi değiştirecek ; sonuçta faz akımını ölçüyorsunuz ; RGK de ölçtüğü akım ve gerilim bilgilerine göre sistemdeki aktif -reaktif denetimi yapıyor ...

Bu güne kadar, hiç bir arkadaşımla tartışmamaya/polemiğe girmemeye çalışdım. ÖKSÜZ gibi bir arkadasımdan böyle bir yanıt alınca kendı kendımı sorguladım. Ben teorı hesaplar bilgiler bilmem. Basıtca anlatmaya çalısayım, yanlısımda, arkadaşlarımızdanda katkı beklerım. Sabır kondanstörün, RGK akım trafolarından önce veya sonra olması sayacı etkılemez. Bu grup sonucda trafoyu komoanze etmektedır. Ama RGK akım trafosundan sonra baglanan kondansatör grubu devrede devfamlı bır kapasıtıf yük var alsıgına sebep olacagından, yalşakı 100 kw lık bir yüke kadar devreyı kapasıtf alıgılayuacagından devreye baska grup almıyacakdır. kaldıkı, 1600 kVA lık trafonun gruplar masa başı hesapları netıcesi en az 50 lık gruplardan başlıyacakdır. Bu durumda, devreye 200 kw. dan fazla bır yuk gırmeden devreye grup alınmıyacakdır. Her şey bır yana, RGK ımalatcısı Kael teknık elemanlarının uygulatmasının sabıt grubu devreden cıkartmıs olması, benım tezimi kuvvetlendırmektedır. Adını vermıycem ama, büyük, çok büyük bir firmanın yaptıgı 4 adet 1000 kvalık trafo kpmpanzasyon pamosonda da sabıt grupları, RGK akım trafosundan önceye aldırttım. Kael fırması Teknık Danışmanı Elk.Müh. Formumuzunda üyesi Syn.Ethem GÜNER le de konuşmanızı tavsıye ederim, Kendisi sizlere zevkle yardımcı olacak, umuyorumki uzun zaman sürecek bir dostluğuğnuz başlıyacakdır. (tlf.0 530 4076025)

Forum üyesi dostlarımızın da görüşlerini beklerim..

Zeybek ustam zaten sabit gruplar RGK den önce bağlanmıyor mu? RGK den sonra bağlayan da mı oluyor ki eğer öyle bir durum varsa sistemin kurulumunda kimse mi bir şey dememiş hayret ya!

Ayrıca sabit grubunuz belli ki sigorta ile devreye alıp çıkartıyorsunuz. Yanlış bağlanmış olup siz devreden çıkardığınızda devrede, devreye aldığınızda devreden çıkmış gibi olabilir. Küçük bir ampül ile de devrede olup olmadığını gözlemleyebilirsiniz. Buna bir dikkat edin lütfen.

Dostum, bazı fabrıkasyon iler, Pano ımalathanelerdınde standtart ımal edılıyor, Dagıtım panosu ayrı, verılen güce göre kompanzasyon panosu ayrı bölomelerde yapılıp, yerınde monte edılıyor. Imalat esnasında da, sabıt grup, yapılan kompanzasyon devrelerınden enerjı alıyor, yerınde test edılıp sevk edılıyor.Halıylede, RGK akım trafolarından sonra devreye baglanmıs oluyor, Dıkkatsıklımı dıyelım, basşka bır sıfatmı ama ne yazıkki durum bu..

Dostum, bazı fabrıkasyon iler, Pano ımalathanelerdınde standtart ımal edılıyor, Dagıtım panosu ayrı, verılen güce göre kompanzasyon panosu ayrı bölomelerde yapılıp, yerınde monte edılıyor. Imalat esnasında da, sabıt grup, yapılan kompanzasyon devrelerınden enerjı alıyor, yerınde test edılıp sevk edılıyor.Halıylede, RGK akım trafolarından sonra devreye baglanmıs oluyor, Dıkkatsıklımı dıyelım, basşka bır sıfatmı ama ne yazıkki durum bu..

Dediklerinize aynen katılıyorum bu sorun panocu arkadaşlar lütfen alınmasın ama imalat sırasında montaj yapan arkadaşların kompanzasyon mantığını bilmemesinden kaynaklanıyor. Sonuçta elinde bir proje var ve uyguluyor. hatta zaman zaman gözlemlediğim ve bana sorulan sorularda projeyi hazırlayanlarada kızıyorlar yanlış çizmiş projeyi diye. küçük güçlü A.G den ölçüm yapılan tesislerde Dağıtım şirkteleri sbt grubu sayaç bölmesine koyduruyor ama O.G. den ölçüm yapılan tesislerde böyle bir uygulama olmadığı için bu sorun hep karşımıza çıkıyor ve sanırımda çıkmaya devam edecek.
Zeybek Hocam saygılar.

Forum istatistikleri

Konular
128,815
Kullanıcılar
450,906
Son üye
Ümitgüçlü71

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri