4 eksen çizimde yardım

Yok hocam sana değil @asenyurt a çattımdı.

Senin işin kolay bi sw kuracan bi de sc .
Yalnız yanlış hatırlamıyorsam senin motor tablaya değil de yanlara bir yere bağlıydı galiba.
Altına bir bağlama tablası doğrudan cnc ana tablaya ortadan - kenara yakın + karşısına bir punta.
Üfff ne biçim mobilya ayağı - baston - tesbih - kalem işlenir.
Hatta torna bilem olur.

Aşağıdaki de analog cenece
Program post sürücü derdi yok kasmadan..

Son düzenleme:
@byket , vakit ve emek ayırdığın için teşekkür ederim.
Simultane 4 axis şöyle bir şey değil:

( Aslında bu şekil sadece 2 eksen.
A dönüyor duruyor onu sayma , z iniyor çıkıyor x gidiyor geliyor..)

şöyle bir şey :

Bunun bir adım sonrası yani işlemede zirve , spindle nin gidip geldiği eksen boyunca öne ve arkaya yatabilmesi.
Neden böyle tırmalarız ?
Kalemin yüzeye dik olması neler sağlar ? ya da olmaması ??

-----------

Senin .iso A yı çevirip sonra iş yapıyor.
sonra bir daha sonra bir daha..359.995 ile de işi bitiriyor.

Aslında bunu cimco da değilde mach3 de görebilirdin.
Yani A dönerken diğer eksenler sabit sayı gösteriyor şeklinde .
Ama anlaşılan port and pin den A ekseni aktif etmemişsin..

Tekrar teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Rica ederim abi belki birilerine faydamiz olur ufaktan diye bir göz gezdirdim inşallah o dedigin olayıda yaparız . solidcam mastercam edgecam artık hangisini iyi kullanırsak :) 1 kişiye bile faydamız olsa ne mutlu bize
-----
Bu arada abi tamamen baştan yeni bir makina tasarlıyacagım solidde sizlerin yardımlarını bekliyorum 4. eksenimide yapınca inşallah o dediginiz çalışmaları yapabilirim.
asenyurdun ki gibi 2 step motorlu x ekseni düşündüm slave aksis ama akz250 alırsam 4. eksenimi oraya feda etmek istemiyorum. tek sürücüde iki step motor sürülür mü onuda bilmiyorum ortadan tahrik alan x eksenlerinde hata fazlamı olur şimdiki makinamda y tam ortada degilse diger köşe esneme yapıyor zorlandıgında çok araştırıyorum ama tam kafamda güzel bir model canlandıramadım açıkcası. 1000x800x16 gibi bir çalışma alanı düşünüyorum inşallah hoş bir tasarım yapabilirm

Son düzenleme:
Mastercam i burada kullanan olmadığı için pek adı geçmiyor.
Aslında hem cad hem cam yani sw+sc ye para vermek gibi değil.
Ya da artcam a.
Çünkü ondan daha kabiliyetli bir art modülüne sahip.
Ama konu buradaki gibi ahşap olunca alphacam bilmek şart.
Macro ları "neym" varmış.
Eh onu da @ramerturk den öğren.

Bu arada sc simultane yapar hatta 8 e kadar..

İnşallah abi bilgi o kadar derin bir kuyu ki ögrendikçe dahada istiyo istekler arzular beklentiler herşey artıyor inşallah hiç kesilmez bu ögrenme istegi :) hepinize teşekür ederim . Şimdi biraz astronomi zamanı biraz belgesel izleyip kafa dagıtayım abim iyi geceler :)

Aralarda vakit bulabilirsen Türk Dili ve Edabiyatı ile de ilgilen.
Düşünmek yetmiyor , onları sağlıklı bir şekilde aktarabilmek için ortak dili ve kurallarını , ihmal etmeden uygulayabilecek kadar bilmek gerekiyor.

Çogu zaman mobilden yazdığım için abi biraz dediğinde haklısın. Bundan sonra daha dikkatli yazarım abi uyarın için teşekürler.

4. eksen nasıl çalışacağınıza göre değişir. Taranmış malzemelere bıçak atayıp mı çalışacaksınız yoksa kendiniz çizip yüzey oluşturup bunamı takım atayacaksınız?

@byket , vakit ve emek ayırdığın için teşekkür ederim.
Simultane 4 axis şöyle bir şey değil:

( Aslında bu şekil sadece 2 eksen.
A dönüyor duruyor onu sayma , z iniyor çıkıyor x gidiyor geliyor..)

şöyle bir şey :

Bunun bir adım sonrası yani işlemede zirve , spindle nin gidip geldiği eksen boyunca öne ve arkaya yatabilmesi.
Neden böyle tırmalarız ?
Kalemin yüzeye dik olması neler sağlar ? ya da olmaması ??

-----------

Senin .iso A yı çevirip sonra iş yapıyor.
sonra bir daha sonra bir daha..359.995 ile de işi bitiriyor.

Aslında bunu cimco da değilde mach3 de görebilirdin.
Yani A dönerken diğer eksenler sabit sayı gösteriyor şeklinde .
Ama anlaşılan port and pin den A ekseni aktif etmemişsin..

Tekrar teşekkür ederim.
4 eksen ile Ayak işi iş değil, ince işlersen 3-4 saat sürer genede rütuş ister, Kaba işersin oymacı geçsin dersin oymacı düz ağaçtan oyma parasıyla aynı ister.

Birde 4 eksen programlarda eğer parçanın bir kısmı eksenden kayıksa programlar saçmalamaya başlıyor. Ya parçaya dalıyor. ya o kısmı es geçiyor. Eğer düz silindirik bir şey yapılacaksa programların ring (sarma) fonksiyonlarından faydalınabilir. bu en basiti.

Buda bizim denememiz...

Son düzenleme:
Tarama ile yüzey oluşturma örme yani , tarama kalitesine ve üzerinde çalışma biçimine göre hatalı olabilir.
Yoksa dalmaması gerekir.
Yüzey oluşturarak çizmek zor ama daha emin yol.
Mesela sw için power surfacing gibi ekler yüzey çalışmayı kolaylaştırıyor.
Özellikle eğri yüzeyler ve üzerindeki çizimler , çizerken de cam yaparken de tanıtılmakta zorluk çekiliyor.
Programın inceliklerini bilmek gerekiyor.
Mesela çember döndürerek oluşturulan katıya çizim çok zor olurken , spline ile oluşturulan aynı yüzeye çizim kolay olabiliyor.
Her programın kendine göre kabiliyetleri oluyor.
Mesela catia , oto sanayine çalışanlar için özel bir program , kabiliyetli ama inceliklerine riayet etmeniz gerekiyor.
Yüzey için pek çok araçları var.
Uzman değilim ama ara sıra denk geldikçe bakıyorum.
Ustaları bulunca fırsatı kaçırmamak lazım.
Mesela rhino zor çiziliyor ama tanımlamaları iyi.
Sanırım programın kullandığı çizimi vektör yapmak ve sonra yüzey ya da katı yapma algoritmaları farklı ve hatalar oralardan kaynaklanıyor.

Videolar güzel teşekkür ederim.
Her iş böyle inceliğine girince hem zorlaşıyor hem de uzuyor.
Minik bir kalıp içinde aynı durum.
Yüzey kalitesi isterseniz 0.01 dolanıyorsunuz 3 gün vız vız vız.
3D ciler tırmalıyor ama henüz erken.
Şimdilik "oymaya" devam..

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,850
Kullanıcılar
450,958
Son üye
cybershot123

Yeni konular

Geri