40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

Tamam şimdi bu skalaya göre ölçüm yapıyorum
Ölçüm bittikten sonra bir klasik müzik eseri dinle.
Hem dot modunda hem de bar modunda ledlerin response (erişim) hızlarını kontrol et.
Ayrıca FAST/DIN seçerek müziğin seviye ölçümünün okunabilme rahatlığına bak.
FAST modunda alt ledler (-13 ve aşağı skalada) arası tane tane gösteriyorsa normaldir.

Multi instrument Pro Signal Generator programı ile skaladaki dB leri output amplitude (Vp) değerlerini ayarlayarak PPM e sinyalleri gönderdim.Her dB de doğru led yandı.

Polonyalı bestesi CHOPIN 'in 1 numaralı Nocturne nünü dinledim.Piyanonun tuşları adeta bütün ledlerde dolaşıyordu.F/S modu da ,DOT/BAR modu da gayet güzel çalışıyor.

Teşekkür ederim hocam.

Ama şimdi 1 tane daha yapmak lazım.

Ekli dosyalar

• P_20230225_170830.jpg
    177 KB · Görüntüleme: 4
  • -37dB.jpeg
    115.6 KB · Görüntüleme: 4
  • -34dB.jpeg
    116.5 KB · Görüntüleme: 4
  • -31dB.jpeg
    123.9 KB · Görüntüleme: 4
  • -28dB.jpeg
    102.8 KB · Görüntüleme: 4
  • -25dB.jpeg
    105 KB · Görüntüleme: 4
  • -22dB.jpeg
    105.8 KB · Görüntüleme: 4
  • -19dB.jpeg
    139.8 KB · Görüntüleme: 5
  • -16dB.jpeg
    99.9 KB · Görüntüleme: 5
  • -10dB.jpeg
    104.2 KB · Görüntüleme: 5
  • -7dB.jpeg
    112.7 KB · Görüntüleme: 4
  • -5dB.jpeg
    103.4 KB · Görüntüleme: 4
  • -3dB.jpeg
    101.7 KB · Görüntüleme: 4
  • -1dB.jpeg
    106.3 KB · Görüntüleme: 4
Demekki kalibrasyon doğru yapılınca herşey normale geliyormuş
Ne yani sadece piyanonun tuşları mı ledlerde dolaşıyo Başka enstrumanlar dolaşamaz mı?
Herıld yani bir devre daha yapacaksın.
LM3916 bozuk ise ne yazık ki bir tane daha almalısın. Nasıl ve nerede bozuldu bilemiyorum.
Diğer devreyi de aynı disiplinle monte edersin. Bu devredeki entegrelerle kalibrasyonları yaparsın. LM3916 temin ettiğinde takarsın iş biter.
Ama ben olsam 2 tane LM3916 alırdım. Ben vermiş olduğum ile yeniler arasında farklar olabilir.
İş bitiminde bu DIN PPM'in de bir videosunu çekersin artık.
Görenler gudursun

Aslında biraz şassızlık da oldu.İlk LM3916 nın hatalı olması 0dB de sarı ledi yakmaması arızayı başka yerlerde aramaya neden oldu.Bir de ben skalayı LM1875 deki gibi hep -3dB inecek diye düşünmüştüm.Yani sonuçta biraz uğraştırdı ama iyi oldu.Güzel bir skala bastırıp yapıştırınca da görsel olarak hoş görünecek.Tabi bu işin püf noktaları konusunda tecrübeli arkadaşımız @ozgurece35 biraz tiyo verirse işim daha kolaylaşacak

Yıllar önce vu-metre yapmak için aldığım hatta aldığım 2 adet LM3916 vardı. Onları bir denerim .İkisi de sağlıklı çalışırsa kullanırım .Olmazsa yeni alırım.
Bu istek yıllar önce ardı bende işte ispatı.Ne kadar boğuşmuştum Yamyam hocam hatırlarsın
https://forum.diyaudiotr.com/onyukseltec-tonkontrol/lm3916n-vumetre-giris-ses-seviyesi-sorunu-t2302

Taa o zamanlar köteklemişim seni.
Kat edilen yolu tahayyül edersek...
İlk yapmış olduğun TDA ton kontrollü ampli HACI MURAT araba.
Pek yarışamaz.

İkinci olarak yapmış olduğun LM1875 li ampli MERCEDES veya özdeş sınıf arabalar gibi...
Çoğu araba ile yarışır ve geride bırakır hem hız, hem de konfor olarak..
Örneğin SONY, Technics V620, hatta piyasadaki çoğu benzer ampliler..

Son yapmış olduğun AKAI FULL modifiye ise, lüx spor arabalar sınıfında.
Ferrari, lamborgini, PORSCHE gibi arabalarla yarıştırabilirsin.
Bazen geçebilir bazen geride kalabilirsin de ancak sana sunmuş olduğu konforu sen takdir edersin.

Hem teknik olarak hem de dinleme kalitesi olarak ele aldığımızda yıllardır yapmış olduğun uğraşılar, zahmetler ve masraflar ne olursa olsun sonuç bellidir.

Hem teknik olarak hem de dinleme kalitesi olarak ele aldığımızda yıllardır yapmış olduğun uğraşılar, zahmetler ve masraflar ne olursa olsun sonuç bellidir
Evet hocam her aşama çok bilgi ve beceri kazandırdı bana.Ama bunların hepsini size borçluyum.Bilginizi ,tecrübenizi ve bu başarılı projelerinizi benimle paylaşmasaydınız ben hala Hacı Murat ile gezmek için tamirci tamirci geziyor olacaktım Size ne kadar teşekkür etsem azdır.

Eyv gardaşım.
Ancak ben de birşeyler öğreniyorum bu arada..
Örneğin benim daha önceki DIN PPM imalatlarımda bir türlü tam ölçüyü tutturamıyordum. Yani LM3916 yı veya 15 i tek başına çalıştırıp test ettiğimde tüm değerler yaklaşık doğru çıkıyordu.
Ama genişletilmiş bir devre yaptığımda hem 3916 da hem de 3915 te skala değerlerinde 1-2 db lik sapmalar oluyordu.
Üstelik ölçüm için kullandığım alet o yıllarda NEUTRIK olup 20.000$ lık bir aletti. Yani ölçümlerindeki hata payı milyonda bir gibi idi.
Ama sen kafana vura vura bir devre yaptın. Skala taksimatlarını ve kalibrasyonları anlattım. Bir iki derken ŞAAK diye tüm değerler oturdu.
Üstelik benim bu devreleri yaptığım yıllarda sahte üretimler de bulunmuyordu.
Devredeki tüm entegreler LF353 olsun 741 ler olsun bir sürü entegre ile değişip kıyaslama bile yapmıştım.
Senin devrede nasıl oturdu değerler anlamıyorum. Üstelik LM3915 ler çipindirik olmasına rağmen.

Yamyam hocam daha önce LM1875 ampli PPM den yaptığımız kalibrasyonu hatırlarım.Orada TP noktamız vardı .Oradan 1V değerini ölçmüştük.Benim PC den verdiğim dB lerde yanlışlık olmaması için 0dB verdiğimde LM3916 in 5.bacağından ölçüm yaptım.Bir baktım 1,5V okunuyor.Hemen PC ses ayarlarını kontrol ettim.Meğer ses ayarlarında kulaklıklar için Windows Sonic açıkmış.Önce onu devreden çıkarttım.Tekrar LM3916 in 5. bacağını 0dB vererek ölçtüm ve 1V okudum.Tabi bu işlemleri diğer LM3916 yı taktıktan sonra yaptım.Sonra sizin dediğiniz şekilde kalibreleri yaptım.Sinyal jeneratöründen sizin verdiğiniz scalaya göre desibelleri ayarlayarak PPM e gönderince gözlerime inanamadım. Hiç şaşmadı hepsi daha önce gönderdiğim resimlerdeki gibi şak şak sıradaki ledi yaktı.

Bu kalibrasyonda MI sinyal jeneratörü çok işime yaradı.21 günlük deneme süresi var.

DIN PPM SCALA

dB Vp

0 1
-1 0.89
-3 0.71
-5 0.56
-7 0.445
-10 0.315
-16 0.1588
-19 0.112
-22 0.079
-25 0.056
-28 0.04
-31 0.0282
-34 0.02
-37 0.0141

Benim bu devreyi yaptığım yıllarda LM3916 nın 0db seviyesini 1Vp e göre ayarlıyordum.
Sonra NEUTRIK ile sırayla seviyeyi düşüyordum. -10db ledi -11 veya -12 olabiliyordu.
Keza LM3915 i de başından (-40db) veya gıçından -19db olarak kalibre etsem de diğer değerler kayıyordu.
Ama devreden LM3916 yı çıkartırsam LM3915 skala oturuyor, LM3915 i çıkartsam LM3916 değerleri oturuyordu.
Sonuçta giriş empedansları ile ilgili bir durum gibi düşünüyorum. Ama pek te önemli değildi çünkü ölçüm esnasında birkaç db lik sapmalar önem arzetmiyordu.
Bu tasarımda minumum gerilim ölçümü -40db için 10mV olsa da, senin değerlere göre 14mV olması pek sorun teşkil etmiyor.
Varsın 4mV düşük ölçsün. kimin umurunda
Ancak buradaki çalışmalarımız EBU PPM için bana ışık tutabiilir.
EBU PPM de ilk led -57db olduğu için 2mV gibi bir hassasiyete sahip.
Ancak sıkıntı şu ki EBU PPM de sahte LM3915 ler asla çalışmıyorlar.
Özetle belirtirsem seni köteklerken kendimi de köteklemiş gibi oluyorum.
Bu devredeki mantığı çözebilirsem EBU PPM olayındaki sahte entegrelerle çalışmama mantığını da çözebilirim belki.
Yanlız şöyle bir olay var ki, tasarımımda orijinal veya kaliteli entegreler EBU PPM de şıkır şıkır çalışıyorlar. Sahte veya ucuz entegreler bariz aksaklık yaratıyorlar.
Eğer daha hassas olan EBU PPM devresinde gürültü sorunu varsa birşey yapamam. Ancak ölçüm ile ilgili bir tasarım sorunu ise belki halledebilirim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…