40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

-13dB için test yaptım.Evet ben onu yemişim😬Şİmdi verdim sinyali şak diye -13dB ledi yandı.Diğer ledleri de teke tek denedim .Ayrıca müzik çalarkende 9 ve 10 .ledler yanacak şekilde dB i ayarladım müziğe göre tek tek yanıyorlar çift yanma durumu yok .Hepsi şıkır şıkır kendi desibelinde yanıyor hocam sorun yok.:D
İşte ben adamı böyle köteklerim :p

Bu gün 2. PPM devresini de bitirdim ve kalibresini önceki gibi yaptım hocam.her ledin desibel değerini sinyal jeneratöründen PPM e gönderdim.Sonuç mükemmel. :D 0, -13-, 16,, -22, -37 dB lerdeki ledlerin test resimlerini paylaşıyorum.

Yamyam hocam biz led beslemelerini yapmış olduğumuz 3. led&fan devresinden yapacağımıza göre PPM V-led girişine 2.2uF tantal kondansatörleri takıp,PPM besleme girişinden ledlere giden jumperı sökeceğim değil mi?
Sonra INPUT devresinin output headerının bir tanesinden PPM e giriş yapacağım değil mi?

Başka yapılacak bir şey var mı?

Ekli dosyalar

• 2.PPM_DEVRE TESTİ.jpeg
    2.PPM_DEVRE TESTİ.jpeg
    177.3 KB · Görüntüleme: 8
  • 0dB.jpeg
    0dB.jpeg
    111.9 KB · Görüntüleme: 8
  • -13dB.jpeg
    -13dB.jpeg
    99.2 KB · Görüntüleme: 8
  • -16dB.jpeg
    -16dB.jpeg
    101.1 KB · Görüntüleme: 7
  • -22dB.jpeg
    -22dB.jpeg
    107.7 KB · Görüntüleme: 8
  • -37dB.jpeg
    -37dB.jpeg
    101.8 KB · Görüntüleme: 6
Bu gün 2. PPM devresini de bitirdim ve kalibresini önceki gibi yaptım hocam.her ledin desibel değerini sinyal jeneratöründen PPM e gönderdim.Sonuç mükemmel. :D 0, -13-, 16,, -22, -37 dB lerdeki ledlerin test resimlerini paylaşıyorum.

Yamyam hocam biz led beslemelerini yapmış olduğumuz 3. led&fan devresinden yapacağımıza göre PPM V-led girişine 2.2uF tantal kondansatörleri takıp,PPM besleme girişinden ledlere giden jumperı sökeceğim değil mi?
Sonra INPUT devresinin output headerının bir tanesinden PPM e giriş yapacağım değil mi?

Başka yapılacak bir şey var mı?
VARRR.
Önce her iki PPM i de aynı anda çalıştıracaksın.
Her ne kadar seviye ayarlamalarını tam yapmış olsan da aralarında hafif kaymalar olabilir.
Bu kaymaları ise ancak iki kanaldan aynı ses seviyesi girerek ayarlayabilirsin.
Örneğin PC den ton sinyali verdin. L kanalı hafif önde giderken R kanalı hafif arkadan geliyor olabilir. Bunu anlamanın en ideal yolu PPM'e bir radyo bağlayıp, radyoyu da MONO yaparak ölçüm yapmandır.
Tüm ledler mili miline aynı şekilde hareket etmelidir.

VARRR.
Önce her iki PPM i de aynı anda çalıştıracaksın.
Her ne kadar seviye ayarlamalarını tam yapmış olsan da aralarında hafif kaymalar olabilir.
Bu kaymaları ise ancak iki kanaldan aynı ses seviyesi girerek ayarlayabilirsin.
Örneğin PC den ton sinyali verdin. L kanalı hafif önde giderken R kanalı hafif arkadan geliyor olabilir. Bunu anlamanın en ideal yolu PPM'e bir radyo bağlayıp, radyoyu da MONO yaparak ölçüm yapmandır.
Tüm ledler mili miline aynı şekilde hareket etmelidir.
Hocam bu devirde radyo bulmak zor :D .Ben de yok.Ama ben şöyle bir çözüm ürettim.Bilgisayarda erişim kolaylığı ayarlarında mono ses açma butonu var.Dinlediğimiz müziği mono olarak dinleyebiliyoruz.Bu şekilde sizin dediğiniz kontrolleri yapacağım.

Ekli dosyalar

• Mono ses.png
    Mono ses.png
    188.7 KB · Görüntüleme: 4
Hocam bu devirde radyo bulmak zor :D .Ben de yok.Ama ben şöyle bir çözüm ürettim.Bilgisayarda erişim kolaylığı ayarlarında mono ses açma butonu var.Dinlediğimiz müziği mono olarak dinleyebiliyoruz.Bu şekilde sizin dediğiniz kontrolleri yapacağım.
Bilimsel disiplin ve gidişat.
Her iki kanala da PC den 0db seviyesinde sinyal verilir.
0db yani 1.00Vp seviyesi 0.2db aralıklarla kademe kademe düşürülür.
YANİ
-0.8db
-0.6db
-0.4db gibi
Bu düşmeler esnasında kanallardan birisi daha önce veya daha sonra düşüyorsa her iki kanalın gerilim seviyesi PPM redresör devresi çıkışında eşitlenir. (LM3916 ya bağlı trimpot ile)
Daha sonra -13db lik seviye PC den verilir.
Bu seviye yine 0.2 db lik adımlarla düşürülür.
Belli bir noktada kanallardaki ledlerden birisi daha önce veya daha sonra düşüyorsa MI yazılımındaki Vp değeri okunur ve aynı değer redresör çıkışında da okunmaya çalışılır. Bu değerden az veya çok olan gerilim LM3915 e bağlı trimpot ile ayarlanır.
Tüm değerler eşit olduğunda, tüm ledler de eşit şekilde yanıp söneceklerdir.

Bilimsel disiplin ve gidişat.
Her iki kanala da PC den 0db seviyesinde sinyal verilir.
0db yani 1.00Vp seviyesi 0.2db aralıklarla kademe kademe düşürülür.
YANİ
-0.8db
-0.6db
-0.4db gibi
Bu düşmeler esnasında kanallardan birisi daha önce veya daha sonra düşüyorsa her iki kanalın gerilim seviyesi PPM redresör devresi çıkışında eşitlenir. (LM3916 ya bağlı trimpot ile)
Daha sonra -13db lik seviye PC den verilir.
Bu seviye yine 0.2 db lik adımlarla düşürülür.
Belli bir noktada kanallardaki ledlerden birisi daha önce veya daha sonra düşüyorsa MI yazılımındaki Vp değeri okunur ve aynı değer redresör çıkışında da okunmaya çalışılır. Bu değerden az veya çok olan gerilim LM3915 e bağlı trimpot ile ayarlanır.
Tüm değerler eşit olduğunda, tüm ledler de eşit şekilde yanıp söneceklerdir.
Bu çok daha hassas bir ayar olacak.

En doğru test böyle olur.
Önemli olan 0.2db lik aralıklarda sağ ve sol kanal ledlerin eşit şekilde yanıp sönebilmesidir.
0 dB den -37 dB e kadar 0.2db düşerek her kademede ledleri gözlemleyeceğim yani. MI programında her 0.2 dB inmek için Vp değerini bulup girmek gerekiyor.Daha -11dB e kadar ayarlayabildim.Sonra bu değerleri tek tek sıra ile girerek ledlerin durumlarına bakacağım.-37dB e kadar yolum uzun :D

0 dB den -37 dB e kadar 0.2db düşerek her kademede ledleri gözlemleyeceğim yani. MI programında her 0.2 dB inmek için Vp değerini bulup girmek gerekiyor.Daha -11dB e kadar ayarlayabildim.Sonra bu değerleri tek tek sıra ile girerek ledlerin durumlarına bakacağım.-37dB e kadar yolum uzun :D
Öyle deel cahal civelek Sasen.
0db ile -1db arasını 0.2db steplerle ineceksin. 0db ledlerinin belli bir sönme gecikmesi ve -1db ledlerinin belli bir yanmaya başlaması seviyesi vardır.
L ve R kanallarında bu testi yaparken kanalın birisinde led erken ya da geç yanabilir. Bu da demektir ki kanallar arası bir miktar seviye kayması var.
Her iki kanala da aynı seviyede sinyal girersen, bu sinyalleri GIDIL GIDIL düşürecek olursan, ledlerden birisi erken sönüyorsa diğer led daha geç sönüyorsa iki kanal arasında belli miktar seviye farkı var demektir.
İşte bu seviye farkı varsa LM3916 trimpotu ile hassas olarak diğer kanaldaki led ile senkron olacak şekilde ayarlayacaksın.
Aynı testi sadece -13 db ledinden başlayıp -16db ledine kadar yapacaksın.
İki kanal arasında led yanma sönme farkı oluyorsa LM3915 trimpotu ile ayarlayacaksın o kadar.
Yani en baştan en son lede kadar ayar yapmana gerek yoktur. Sadece 0db den -1db ye daha sonra da -13db den -16db ye kadar ..

Yamyam hocam bu kadar iş yaptım ama bu PPM kalibre beni yıprattı.Kartları tek tek kalibre ederken hiç sorun olmadı ama iş mono çalmaya gelince bir türlü ayar tutmadı.LM3915 leri bendekilerden deneye deneye sonunda tutturdum.Ama bittim yani.Her yerim tutuldu :D

Bütün testleri yaptıktan sonra PPM in kablolamasını, F/S ve DOT/BAR siwitchler için küçük bir devre kartı yaparak yerlerine taktım.Sonra kısa bir çekim yaparak mono olarak çaldırarak size dinletmek istedim.
Yapabildiğim en son bu.

Ekli dosyalar

• SWITCH.jpeg
    SWITCH.jpeg
    58.7 KB · Görüntüleme: 5
  • FS-DOT-BAR SW.jpeg
    FS-DOT-BAR SW.jpeg
    111.6 KB · Görüntüleme: 4
  • PPM MONTAJ.jpeg
    PPM MONTAJ.jpeg
    145.8 KB · Görüntüleme: 5
  • PPM ÜSTTEN.jpeg