40db ölçüm alanlı YARI-PROFESYONEL DIN PPM yapımı

@sasen1
Şimdi senden bir test daha rica edeceğim.
En alttaki led olan -37db ledinin referans seviyesini MI ile -35db ye göre kalibre ederek bir müzik dinlemeni rica edeceğim.
Bu müziğin seviyesini PC den yaklaşık -15db çıkış olacak şekilde ayarlamalısın.
Müziğin ritminde 9. ve 10 ledlerin yani LM3915 in son ledi ile LM3916 nın ilk ledinin birlikte yanıp sönmediğine dikkat etmelisin.
Sonucu yazarsan sevinirim.

Hocam -35dB ye ayarlanmıyor trimpotun turu bitiyor.2 led birden yanık kalıyor.

Bu test bize neyi gösterecek?

Ekli dosyalar

• -35dB.jpeg
    112.9 KB · Görüntüleme: 6
En sondaki ledi yani LM3915 in ilk bacağındaki ledi -35db ye göre ayarlayacaksın
Mi sinyal jeneratöründen -35dB sinyal gönderdiğimde 2.led yanık oluyor.1.led -37dB ledini -35dB olarak ayarlamak için trimpotu çevirmeye başlıyorum.Dönüyor dönüyor.1.ve 2.led yanık pozisyona geliyor.İşte o sırada trimpotun dönecek hali kalmıyor.Çıt çıt ediyor.
Yani 1.led -35dB olamıyor.

Neyse zaten mevzuyu çözdüm

-13db ledi yerine orada 6db boşluk kaldığını gördüm.
Acaba senin PPM de de seviye kayması mı var diye düşünmüştüm.
Meğerse sen bu ölçümü yazmayı unutmuşsun. Yani -13db ledini atlamışsın.

Meğerse sen bu ölçümü yazmayı unutmuşsun. Yani -13db ledini atlamışsın.
-13dB ledinin siz üzerini çizmiştiniz zaten.Ben -13dB sinyali vererek ölçüm yapadım onun için.10dB den 16dB ye atlıyor.Ben de pek anlam veremedim test yaparken.Şimdi PCB ye baktım LM3915 in 10. bacağı boşta.Biz neden led bağlantısı yapmamıştık bu bacağa?

Ekli dosyalar

• 40db DISPLAY2.png
    110.5 KB · Görüntüleme: 2
  • PPM1.jpeg
    119.5 KB · Görüntüleme: 2
LM3915 in 11 nolu bacağı -13db olur.
Sen tek ledi yemişsin
Yani MI ile ölçüm yaparken -10db den sonra -13db sinyal verirsen bu led yanar.
Dolayısı ile en baştaki -37db ledi de -37 de yanar.
Eğer -13db olmasaydı da direk -16 ya atlamış olsaydı o zaman PPM in başlangıç seviyesi -34 db olacaktı.
Çizelge tam değerleri

Eğer LM3916 da veya LM3915 te baştaki ve sondaki led yanmalarında kaymalar olsaydı, ölçeklendirme de kayacağı için ona göre ölçeklendirme yapacaktık.
Herhangi bir kayma olmadığına göre sistem -37db den itibaren doğru çalışıyor demektir.
Ama LM3016 nın -10db ledi -10 db değil de -12 db gibi olsaydı o zaman skalmızı bu değere göre SHIFT edecektik.
NOT:
Bu ölçümü neden istemiştim.
-13db sinyal verildiğinde LM3915 in 11 nolu bacağındaki led yanıyor ama LM3916 daki -10db ledi de GIP GIP ediyorsa, o zaman LM3916 nın -10db ledinde seviye kayması var demektir.
Yani 13db deki ölçüm hatası dışında -10db ledi de gıpraşırsa aslında -10db ledi -11 ya da -11.5 gibi ölçüyor da olabilir.
Dolayısı ile aradaki bu değer kaymasını optimal hale getirmek için, -19db referans ayarımızı -20db ye shift etmemiz gerekiyordu.
Bu durumda da ilk ledimizin ilk gıpraştığı sinyal -39 veya -38 gibi olacaktı.

Son düzenleme:
Şimdi PCB ye baktım LM3915 in 10. bacağı boşta.Biz neden led bağlantısı yapmamıştık bu bacağa?
Bu sorumun cevabını siz bu konu başlığını açtığınızda anlatmıştınız zaten tekar okuyunca hatırladım.

Şöyle demiştiniz;"Devremiz DOT/BAR modu tek ve basit bir switch ile yapılması gerektiğinden LM3915 in 10 nolu bacağı da boşta bırakılacaktır. Çünkü tasarımda LM3916 nın 1 no'lu bacağı kullanılamamaktadır."

Dolayısı ile DOT modunun basit kullanımı için LM3915 in 10 nolu bacağını (-13db) da devre dışı bırakmıştık.
Nooldu. Devremiz 3 db kaydı. Biz de devremizi bu skalaya göre ölçeklendirdik.
Ama benim eski devrelerde LM3916 nın -10db ledi bazen -11db ya da -11.5db olabiliyordu. Dolayısı ile LM3915 in 11 nolu bacağındaki ledi de bu değere göre ayarlamak gerekiyordu.
Hatta bazı LM3915lerde ilk led bile -40db lerde gıpraşabiliyordu.
Ben bu ölçümleri çok hassas olan NEUTRIK ile yapıyordum da çaresini bulamamıştım.
Ama sana yaptığımız tasarımda ne olduysa değerler oturdu

-13dB için test yaptım.Evet ben onu yemişimŞİmdi verdim sinyali şak diye -13dB ledi yandı.Diğer ledleri de teke tek denedim .Ayrıca müzik çalarkende 9 ve 10 .ledler yanacak şekilde dB i ayarladım müziğe göre tek tek yanıyorlar çift yanma durumu yok .Hepsi şıkır şıkır kendi desibelinde yanıyor hocam sorun yok.

Ekli dosyalar

• -13dB.jpeg
    115.4 KB · Görüntüleme: 4
Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…