4x6 + 25 mm2

bir elektrik projesinde 5kW'lık bir asansör tablosuna (4x6 mm2 NYM + 25 mm2 NYA) olarak 25lik topraklama çekildiğini gördüm. Yapı denetimin isteği doğrultusunda,yönetmelik değişmiş güya, bu şekilde bir uygulama getirilmiş. Topraklama yönetmeliğinde göremedim böyle bir uygulama. Nerede yazıyor peki?? Yoksa iş bilmez birinin sallaması mıdır??*

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
quote_icon.png
korkmaz_design Nickli Üyeden Alıntı

Faz kesiti 16mm2 ye kadar hatlarda toprak kesiti faz kesiti ile aynı olmak zorundadır.
Faz kesiti 16 ile 35mm2 arasında ise (35mm2 dahil) toprak kesiti 16mm2 olmalıdır.
Faz kesiti 35mm2 den büyükse toprak kesiti faz kesitin yarısı olmak zorundadır.

http://www.emo.org.tr/mevzuat/mevzuat_detay.php?kod=82

emo'nun kendi sitesinde mevzuatlar kısmında buldum. Bayındırlık bakanlığı tarafından yapı işleri için resmi gazetede yayınlanmış. Elektrik tesisatı ile ilgili olan şartnamesinde Madde2.4- d) bendinde aynen şu cümle geçiyor:

"Asansör için kullanılacak topraklama güvenlik hattı, en az 25 mm² bakır olacaktır." ve hemen alt satırında sizin kopyala yapıştır yapmış olduğunuz topraklama yönetmeliğinin bilgisi mevcut. Faz iletken kesitine karşılık düşen topraklama iletken kesitlerini detaylandırmışlar. Aslında yapı denetimler gerçekten denetleseler topraklama yönetmeliği eksik kalacakmış.

Forum istatistikleri

Konular
129,237
Kullanıcılar
451,620
Son üye
mhsnerkmen

Yeni konular

Geri