5v 3v düşürme yardım

Dostum o cihazın iç kısmında ayar butonu var. aşağıdaki resimdeki gibi

6023233ba3f66017150f2e9fd7e044d6_1.jpg

aldığım adaptorün heryerini kucaladım ama herhangi bir ayar düğmesi bulamadım adaptörün üzerinde çıkış voltajı 12v yazıyor madenki 12v çıkış yazıyor neden üzerinde kademeli switch adaptor yazıyor dandik bir ürün bütün dandik ürünler beni buluyor önerdiğn ürünü bulmaya çalışacağım malum yasadığım yer küçük bir yer olmasa internetten sipariş vereceğim OTO FM TRANSMİSTER NORMALDE BENDE ADAPTORLE ÇALIŞTIRMIŞLIĞIM VAR ONDA GÜRÜLTÜ yoktu bu aldığım kablosuz kulaklık sorun çıkarıyor
tskler
productimage-picture-hi-fi-kablosuz-kulaklik-thomas-heisen-radyolu-332.jpg

PSU dan 3.3 v alıp deneme yapın parazit var mı yoksa bir adet lm7805 bağlayıp çıkışa 2 adet seri 1n4148 diyot bağla.

öncelikle yardımlarınız için çok tsk ediyorum doğru ucuz adaptörlerden kullanıyorum ayarlı olanlarından çünkü piyasada direk 3v yada 4.5v veren adaptor bulamadım cep şarjları 5v var zaten onun için sordum 5v nasıl 3v iner? bide diyodları seride bağladım paralelde bağladım hep 4.5v ayarlı adaptörde 3v getirdiğimde vınn sesini 1 tane 1000uf kondansatorü denedim vınn sesi yarı yarı düştü ustalarım dediğini yapacağım bu sefer 2 1000uf 1 3v zener deneyeceğim bakalım insallah sorun çözülür
kardeş çıkışa zener bağlama sakın zeneri pufflatırsın çünkü 3 volt üzerini toprağa akıtayım diye düşünecek kendisi ve yanacak watt ı yetmeyecek yani zenerle regüle yapılacağı zaman zenerden önce direnç kullanarak akım sınırlanır ki zener yanmasın bu durumda çıkıştan az güç çekilebilir ceyrek watt gibi bunun yerine transistör kullanıp transistörün beyzini zener ile üç volta sabitleyip güç çekebilirsin devreden

tskler ustalarım önerilerinizi tek tek deniyorum ağabeyimin elektronik dükkanı var malzemeleri temin etmeye çalışıyorum şuanda LM317T p+ buldum lm7805 bulmaya çalısacam bide dükkanda bi ton zener diyot var üzerinde kaç v olğ yazmıyor nasıl anlayacağım 3v olduğunu ya kökten herseyi patlatacağım yada sonuca ulasacağım inat oldu bende tskler

Dostum şimdi sen 12 volttan 3 voltmu elde etmeye çalışıyorsun ? Elindeki smps adaptörden 3 voltmu alacaksın...

zenerlerin genelde voltu yazar bazende volt yerine farklı bir kod kullanırlar eğer böyle bir kod varsa bunu google yazıp kaç volt olduğunu öğrenebilirsin yada lm317 daha kesin bir çözüm 1 k pot bağlayıp istediğin gerilimi rahatça ayarlarsın 317nin 1. ayağı ile eksiye potu bağla 317nin birinca ayağı ile ikinci ayağın arasına 220ohm civarı bir direnç bağla üçüncü ayaktan 5voltu yada 12voltu gir orta ayaktan 3 volt alana kadar potu çevir ve ikinci ayakla eksiyi istediğin cihaza bağla

lm317-30volt.gif320 voltta varmış çizili hali :)

konuya olan ilginiz verdiğiniz cevap ve önerileriniz için için hepinize tek tek tsk ediyorum şemaya bakarak deniyecepim olmasa pes edeceğim iki tane şarjlı pil alacağım hayır akşamlar

lm1117-3,3 de denenebilir büyük şehirdeyseniz bulabilirsiniz sanırım
zas_2246[1].jpg

Forum istatistikleri

Konular
128,951
Kullanıcılar
451,139
Son üye
selvioguz

Yeni konular

Geri