7 adet og kablosu nasıl taşınmalı

Mademki bu projenin kontrol mühendisisin proje müellifi ile görüşüp projenin revize edilmesi gerektiğini belirtmelisin. Projendeki besleme kabloların zaten 3P+N şeklinde.
1-Tava projesi neden çizilmemiş?
2-50cm U profile kablo klipslenerek açıkta montaj yapılmaz!
3-Deniz suyu(tuzlu su) ve kemirgenler için önlem alınmamış! Kapaklı galvaniz kablo kanalı,zırhlı-özel kablo v.b. http://www.cozumkablo.com.tr/tr/index.php?option=com_content&view=article&id=76&Itemid=77
4-Tüm kablo kesitleri toplanıp 1,2 katsayıyla çarpılmış böyle hesap olmaz kablolar arası bırakılması gereken mesafe kablo çapı kadardır bu detayda ölçeklendirilerek gösterilir.
5-Topraklama gösterilmemiş !
6-Besleme noktası çok uzak yol karşısında caminin bulunduğu bölgeden enerji alınamazmıydı yada uygun bir noktaya ana pano konulabilirdi.Monoblok montajı; Marina tarafı görüntüyü bozar diye mi izin verilmedi yoksa imardan projedeki yer içinmi onay alınabilindi?
7-Projenin hesaplar kısmı size iletildi mi? incelediniz mi?
8- Kurulu güç talep güç ayrı yazılmamış.726,12+87=813,12kw Güç var. Birebir besleme var ve jeneratör 400kVA gösterilmiş !!! Jeneratör gücü neye göre belirlendi ?

Kötü bir proje...

Son düzenleme:
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
SCORPİN;

1-tava projesi yoktu zaten. kabloyu taşımak problem yarattıgı için boyle bir çözüm buldular.
2-kablo tavasını ustu uste koyup ustunu kapatmayı düşünüyorlar. ancak delikleri olacak
3-deniz suyu için maalesef ki kablonun değişmesi lazım
4-kablolar arası mesafe için yüklenici firmanın mühendisi çağırdım.
5-topraklama için tam olarak hangi topraklamayı kastediyorsun? tavanın topraklaması mı?
6- besleme yeriş çok problem maalesef. yolun öbür tarafında trafolarda yer yok. bizde kendi trafomuzu koyacaz. imardan cevap bekliyoruz buyuk ihtimalle onay alırız. trafo yeri seçimi ise kör bir nokta olduğu için. hem yayaya kapalı hem de görüntüyü bozmuyor.
7-projenin detayları daha bana gelmedi en kısa zamanda kontrol edeceğim.

bence de kötü.

firmayı çağırdım. bana tavsiye ettiğiniz birşey var mı?

özellikle şu kabloyu kullan bu kesin değişmeli falan ?

çok teşekkür ederim.

1-tava projesi yoktu zaten. kabloyu taşımak problem yarattıgı için boyle bir çözüm buldular.
Trafo köşkünden iskele başındaki panolara kadar olan besleme kablolarının alt yapı uygulama şekli tekrar düşünülmeli. Neticede tuzlu aşındırıcıdır tava,konsol ve bağlantı elemanları belli bir süre sonra hasar görecektir. Kablolar mümkün olduğunca toprak altından götürülmeli. Mecbur kalınan kısımlarda kapaklı kablo kanalı kullanılmalı. Projede uygulama detayı tam ve ayrıntılı olmalı.
2-kablo tavasını ustu uste koyup ustunu kapatmayı düşünüyorlar. ancak delikleri olacak.
Kablo tavalarının üst üste montajında aralarında min 20cm boşluk olmalıdır.TEDAŞ Kablo montaj ve uygulama esasları pdf kitapçığını okuyun.
3-deniz suyu için maalesef ki kablonun değişmesi lazım.
Özellikle iskele başındaki panodan sonraki dağılımda kesinlikle. Öncesi için madde-1'deki açıklamalarım geçerli.
4-kablolar arası mesafe için yüklenici firmanın mühendisi çağırdım.
Bu konuda projelendirme hatası ve eksikleri var.
5-topraklama için tam olarak hangi topraklamayı kastediyorsun? tavanın topraklaması mı?
Topraklama tesisatı ile ilgili en ufak bilgi yok. İskele başı pano topraklamaları mesela ???
6- besleme yeriş çok problem maalesef. yolun öbür tarafında trafolarda yer yok. bizde kendi trafomuzu koyacaz. imardan cevap bekliyoruz buyuk ihtimalle onay alırız. trafo yeri seçimi ise kör bir nokta olduğu için. hem yayaya kapalı hem de görüntüyü bozmuyor.
Yük miktarı fazla ve trafoya çok uzak.Maaliyeti-işçiliği düşürmek adına bu konuda çaba sarfedilmemiş gibi.
7-projenin detayları daha bana gelmedi en kısa zamanda kontrol edeceğim.
Dikkatli olmanı tavsiye ederim çünkü izlenimim ve değerlendirmem acele ile hazırlanmış laletayn bir proje olduğunu söylüyor.

çok haklısın. bu istanbulun gözde bir projesi. bu kadar hızlı olmamalıydı. bana da yeni ngeçti. bunların hepsini sorecam tesekkur ederim çok yarımcı oldun. on numarasın.

Forum istatistikleri

Konular
129,574
Kullanıcılar
452,203
Son üye
Direniş

Yeni konular

Geri