7824 ısınmasını nasıl önlerim.

değerli ustalar 7824 ısınmasını nasıl önlerim .soğutucu taktığım halde yine ısı fazla. 70ohm 24vdc, 0,13amper çeken bir devrede kullandım. 7824 30 voltu 24 volta sabitledi yalnız ısı fazla,görüşlerinizi bekliyorum. saygılarımla.

t03 kılıf 7824 kullansan metal gövdeli ?..yada trafo sargılarından 1 kaç tur söküp giriş voltajını 25dc ye çekersen faydası olabilir.?

paralel bir 7824 kullanabilirsin

teşekkür ederim söylediklerinizi uygulayacağım.saygılarımla.

başının ağrımasını istemiyorsan en iyisi lm275 al. pdf ne bakarak devresini kurabilirsin. ısı denen birşey göremezsin. bu 78xx ne işe yarar anlamış değilim. 50-60 ma geçince ısı üretmeye başlıyorlar. kışın üşümemek için ideal.

mezire arkadaşım aynen söylediklerinize katılıyorum.bir arkadaş paralel bağla dedi yaptım ısınma yine devam ediyor. senin dediğin olayı biraz açarmısın pek anlayamadım saygılarımla..

www.micrel.com/_PDF/lm2575.pdf

bu linkten bu elemanı inceleyin. 1 A çıkış akımı var. girişinden 40- ile 60 v arası gerilim uygulayabilirsin. verdiğim linkteki dosyayı indirip biraz incelersen orada çizim devresinide göreceksin. Lm2676 serisi de 3 A kadar çıkış akımı verebiliyor.

bence en güzeli bu elemanı kullanman. bende çok uğraştım 78'ler ile. düşük akım devreleri haricinden kullanman zor.

kolay gelsin

teşekkürler kardeş söylediklerini bir deneme yapayım sonucu foruma yazarım saygılarımla.

lm7824 te 1A ya kadar veriyor ama, kalite kontrolden geçemeyen fakat ucuz fiyata el altından piyasaya sürülen entegreler mevcut buna dikkat etmek lazım.
30v dc yi nerden alıyorsun? transformatördense ne kadar bir kap mevcut?

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,984
Son üye
ishak42
Geri