akım kontrollü devre nasıl yaparım?

badabat

Üye
Merhaba arkadaşlar. Bana şöyle bir devre lazım. bir kablodan diyelimki 2 amper geçiyor. Bu kablodan 1,8 A geçtiği zaman anahtarlama yapacak. Yani akımı kesilecek. Mikro kontrolör dışında bu devreyi ucuza nasıl yapabilirim. Yardımcı olursanız sevinirim. İyi günler dilerim

aşırı akım rolesi kulanabilirsin
kulanacağın akım değerine yakın bir aşırı akım rolesi alırsin istediğin akıma ayarlarsın
üzerinden istediğin akım geçince role çelışır açık kontak kapanır,kapalı kontak açılır.

Bu uygulamanın maliyeti fazla oluyo. Eğer bildiğiniz 1-2 A lik aşırı akım rölesi var ise söleyebilirmisiniz.

bende yapılmışı var
akım rolesi 10 amperlık , 100 dolar

Analog çıkış veren akım sensörleri var. ACS750 gibi. Biraz elektronik bilgisi veya forumlardan yardım alarak;
1 ad. ACS750( veya benzeri analog çıkış veren akım sensörü)
1 ad. opamp ve çok turlu trimpot ile yapabilirsiniz. Tabi yanında 3-5 direnç, capasitor vb leride olur.
Toplam maliyet ise 15 TL yi geçmez.

electroniceng nickli arkadaş benim kullanacağım devrede fazla akım geçmiyor ve fiyatı çok yüksek bana göre tabi ki.

Analog çıkış veren akım sensörleri var. ACS750 gibi. Biraz elektronik bilgisi veya forumlardan yardım alarak;
1 ad. ACS750( veya benzeri analog çıkış veren akım sensörü)
1 ad. opamp ve çok turlu trimpot ile yapabilirsiniz. Tabi yanında 3-5 direnç, capasitor vb leride olur.
Toplam maliyet ise 15 TL yi geçmez.

sizin elinizde devre şeması varmı acaba?

Son düzenleme:
arkadaşlar comparator devre ile yapacağım. yaptıktan sonra devre şemasını buraya eklerim. herkese kolay gelsin

kontak çıkışı olan x 5 dijital ampermetreler var.en ucuzu onlar olur heralde.

40 tl civarı zannedersem nette arasan farklı markalar var.fiyat hakkında da bilgiler var

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,984
Son üye
ketebey
Geri