Akım Trafosu

sinan__

Üye
tesisimizin trafosunda saat yok.kompanzasyonun ne kadar verımlı gıttıgını bılmek ıcın buraya biz sayac baglamak ıstıyoruz.bu sayacın kombı sayac olacagını bılıyoruz.bu sayaca baglanacak olan akım trafolarının oranlarını neye gore belıorlerız.trafonun gucunun ne kadar etkısı var.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Maximum ne kadar güç çektiğinizin önemi var?

Bu arada akım trafolarını nereye takmayı düşündüğünüzü, biraz daha açık yazar mısınız?

.TR gücü önemli; çünkü talep gücüne göre TR yi seçiyorsun,şalt malzemeni buna göre belirliyorsun.TR kaç Kva lık belirtirsen yardımcı olayım.max. kaç amper çekiyor tesis

Tesisimizin trafosunda saat yoktan kasıt nedir?

Tesisimizin trafosunda saat yoktan kasıt nedir?

Sanırım burada OG den ölçüm yapılan bir tesis var. Bir bölüm de, sadece oraya ait bir trafo için kompanzasyon yapmış. (önerilmeyen bir uygulama olmasına rağmen) Tabi sayaç da trafoların hepsini birden ölçtüğü için, sadece bu bölümün trafosunun durumunu göremiyorlar.

arkadaşlar daha detaylı anlatmak gerekirse kısaca özetliyeyim.tesisimiz 4 bolumden oluşmakta.bunları sayılarla isimlendirelim.1.2.3.4 diyelim.şimdi,bir adet ana dagıtım merkezimiz var.bu merkeze tedaşın gırmeye yetkısı var şimdilik.kendi taraflarına tel cekerek ayırdıktan bende gırebılecegım.o dagıtım merkezını ben dıger trafoların enerjısını kesip,acmak için kullanacagım.burada bir adet o.g den olcumlu saat var ama bu saat toplam tuketımı verecegı ıcın ben 4 ayrı tesısın tuketımını ayrı ayrı bılemeyecegım.ayrıca bu tesıslerı beslemekte kullanılan,ana dagıtım merkezınden beslenen 3 ayrı trafo var.1.si tesıs 1 ve 2 yi(800kva),2 si tesis 3 ü(800kva),3.süde tesis 4 ü(630kva) besliyor.bu trafolardada 3 ayrı kompanzasyon sıstemi var.benim derdım,tedaş gelip saatı okudugu zaman misal dıyelim kapasitifden cezada oldugumuz ortaya cıkarsa benım hangı tesısın kompanzasyonunda sıkıntı olup olmadıgını bılememek.dedıgım gıbı tesıslerı besleyen trafolarda kompanzasyon olmasına ragmen saat yok.tek saat var oda ana dagıtım merkezınde ve o.g den olcumlu.bu yuzden ben bu 3 adet trafoya saat takmak istiyorumkompanzasyonu takıb edebılmek için..arastırdıgım kadarıyla x5 kombi sayac ve akım trafosu ıle bu işlemi gerceklestirebilecegım.trafoların gucu belli.ben bu akım trafolarını nasıl secmelıyım.tesıslerın trafolarındakı ana şalterinde 1250 a lik motorlu şalterler var.(jenerator transfer panosu)1250\5 a akım trafosu işimi gorurmu?birde akım trafosunu illaki barayamı monte etmek gerekir?bara yerine kabloya tuttursam olmazmı.zaman ayırırda aydınlatırsanız sevınırım.

yanlış anlamadıysam 4 ayrı tesisinizde A G panolaro mevcut ama sayaç og de olduğu için ag lerde sayaç yok dıyorsunuz yapmanız gereken her tesısı besleyen ana şalterlerin amperajı ne ise ona göre akım trf seçmelisiniz yani şalter 1600A ise 1600/5 gibi tesisin gücüne göre mi? büyük veya küçük olurmu demeyin zaten tesisi kurulurken o tesisin gücüne göre projelendildiği için sorun olamayacaktır.Akım trf bağlantısına gelince 200/5 e kadar kablo ile bağlantı yapılabilir 200/5 den yukarı olan akım trf ları belki bağlanır ama o mesafede 70-90 120mm v.s kabloyu bukmek zor hatta imkansızdır.yani 200/5 uzeri akım trf larını bara ile montaj yapmaya mecbur kalıyorsunuz.bırde bunu 2500/5-4000/5 olduğunu düşünürseniz zaten akım trf çapı kabloyu kurtarmayacaktır.sonuç olarak her tesise akımtrafosu ekleyip sayacla bırlıkte hangı tesisin cezaya girdiğini elbette bulacaksınız.

800 kva trafolara 3x1200/5 ...630kva trafoya ise 3x1000/5 Cl 0.5 tipi akımtrafosu kullanman uygun olur.anaşalter çıkışından bağlantı yapmalısın,akımtrafosunun montaj şekli ,şalter çıkışı kablo ise kabloya(yüksek ihtimal baradır),bara ise baraya montaj edilir.(kablo yada bara akımtrafosunun içinden geçeceğinden,neden illaki diye sordun anlamadım).montajda akım trafo yönüne dikkat etmelisin(P1 giriş P2 çıkış ,s1 sayaca s2 topraklamaya ).Sayaç bağlantısında ;her faza bağladığın akımtrafosu polarite ucu ile(s1)aynı fazdan aldığın faz ucunu sayaçtaki klemeslere bağla(R fazından R faz klemensine gibi)sayaç içinse VİKO CX5CB2 modeli olabilir .sayaçta faz sırası (rst) düzgün olmalı.(faz sırası ters olduğunda ekranda RST yanıp söner).umarım yardımı olur.

ıllaki barayamı monte edılecek dıye sordum,soyleki,1250 amperlık 2 adet motorlu salter var.bunlar jenerator ve sebeke transfer işlemini gercekleştiriyor.ben bu akım trafosunu sebeke salterının gırısıne baglamam lazım cunkı cıkısında jeneratorle irtibatlı.elektrık kesıntısınde jenerator devreye gırdıgınden sebeke kapatınca jenerator acıyor ve aynı hattan bınayı beslıyor.dolayısıyla bu akım trafolarının sadece sebeke enerjısını gormesını ıstedıgımız ıcın sebeke salterınının gırısıne baglamam gereklı dıye dusundum.ve bunun gırısıde barayla degıl dırek kablo ıle gıtırlmiş.ılgılenen arkadaşlara tesekkur edıyorum bu arada.

Forum istatistikleri

Konular
128,887
Kullanıcılar
451,031
Son üye
selim0112

Yeni konular

Geri