AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

RMS çıkış voltajı ana besleme gerilimi ile belli olur.
Besleme gerilimi olarak Trafo çıkışı olan AC gerilim mi, yoksa PSU çıkışı DC gerilim mi alınıyor?Çünkü DC ye dönünce bizim voltaj 49V oluyor.

Besleme gerilimi olarak Trafo çıkışı olan AC gerilim mi, yoksa PSU çıkışı DC gerilim mi alınıyor?Çünkü DC ye dönünce bizim voltaj 49V oluyor.
Ampli çıkış gerilimi trafo gerilimi ile orantılanır.
Trafo çıkış gerilimi kondansatörlerdeki doluluk değeri olmaz trafonun RMS gerilimi ile belirlenir.
Trafo RMS gerilimi 35V ise ampli peak çıkış gerilimi en fazla 35Vp en fazla olabilir.
Burada amplinin DUMPING faktörü devreye girer. Bazı toleranslar vardır ve şimdilik önemsenmez.
Teorik olarak 35Vp değerine sahip bir gerilimle beslenen bir amplide ulaşılabilecek en yüksek çıkış gerilimi 35Vp tir.
Kabaca hesaplarsak ve dumping faktörünü saymazsak 35V beslemeli bir sistemdeki ampli çıkış gerilimimiz 35Vp olabilir.
35Vp değerinin RMS değeri 35X0707 ise 24.7 yani 25V RMS gibi olacaktır.
ÖZETLE
Amplimizin ana kondansatörleri üzerindeki gerilim ne olursa olsun trafo nun RMS voltajı referans alınır. Çünkü kondansatörlerin dolma anındaki gerilimler yükte düşecektir.

Ampli çıkış gerilimi trafo gerilimi ile orantılanır.
Trafo çıkış gerilimi kondansatörlerdeki doluluk değeri olmaz trafonun RMS gerilimi ile belirlenir.
Trafo RMS gerilimi 35V ise ampli peak çıkış gerilimi en fazla 35Vp en fazla olabilir.
Burada amplinin DUMPING faktörü devreye girer. Bazı toleranslar vardır ve şimdilik önemsenmez.
Teorik olarak 35Vp değerine sahip bir gerilimle beslenen bir amplide ulaşılabilecek en yüksek çıkış gerilimi 35Vp tir.
Kabaca hesaplarsak ve dumping faktörünü saymazsak 35V beslemeli bir sistemdeki ampli çıkış gerilimimiz 35Vp olabilir.
35Vp değerinin RMS değeri 35X0707 ise 24.7 yani 25V RMS gibi olacaktır.
ÖZETLE
Amplimizin ana kondansatörleri üzerindeki gerilim ne olursa olsun trafo nun RMS voltajı referans alınır. Çünkü kondansatörlerin dolma anındaki gerilimler yükte düşecektir.
Teşekkürler hocam.

Şuraya STK 42XX serisinin şemasını iliştireyim.
Belki lazım olur.
schematic-diagram-stk4241-circuit.png

@sasen1
Modifiye amplimizin bir tane önemli kalite unsuru bulunmaktadır.
Bu unsur aşırı giriş sinyal seviyesindeki ampli ön devrelerdeki harmonik ve bozulma değerleridir.
Ön devrelerimizin genel karakteristiği gereğince +10db (3katı) yüksek girilen sinyallere tahammüllüdür.
Özel koşullarda bu değer +20db yani 10 katı (10V) olabilmektedir.
Yani amplimize girdiğimiz sinyal +10db olsa bile ön devrelerimizde herhangi bir bozulma yapmamaktadır.
Ancak bu kadar yüksek sinyal üretip ölçebilmek zor olduğu için +3db aşırı sinyal girişi ile test yapabilirsin.
Eğer PC ile temiz ve +3db seviyesinde sinyal üretebiliyorsan bu testi de dilersen yapabilirsin.
Bu seviyeyi DIN PPM ile ölçebilirsin.

Çoğu piyasa üretimlerinde aşırı sinyallerde bozulmalar volüme ne kadar kısık olsa da ön devrelerde olduğu için yüksek sinyallerde ampliyi ne kadar düşük volüme seviyesinde kullanırsan kullan ses ön devrelerde bozulduğu için ampli çıkışında bozuk olarak dinlenmektedir.

Yamyam hocam bugün amplimizin eksik kalan bağlantılarını yaptım.
1-Hoparlör koruma devresinin ikincisini de bağladım.BU bağlantı için STK ampli devresinden sol ve sağ çıkışlardan birer kablo aldım.HOP korumanın girişine bağladım (RESİM -1).
2-Kulaklık jakının dirençlerini 680R taktım .STK devresinin çıkışlarından sol e sağ kanal bağlantılarını yaptım.Jakın şase bacağını bir kablo ile PSU şasesine bağladım(RESİM-2).
3-Ön panel switch ledlerinin kablo bağlantılarını yaptım (RESİM-3).

Sonuçta PPM in yazıları ve ampli üzerinde düzeltilmesi gereken yazılar dışında yapacak bir şey kalmadı heralde.

Ancak Hop koruma devreye girdiğinde daha önceden de belirttiğim sorun devam ediyor.Hop korumanın ledi yandığı zaman titrek bir şekilde 20-25 saniye yanıyor sonra titreme geçiyor.Ama çok az diğer seçici switch ledlerinden sönük yanıyor.Halbuki 100R 1 w direnci 33R ile değiştirmiştim .Ama sorun düzelmedi.

CD playerı ampliye bağladım ve bazı parçalar dinledim.Latin ,pop tarzı.CD playerın çıkış seviyesinden mi,yoksa bizim PPM ayarlarında mı bir hata var.Yeri geliyor +3 dB e kadar vuruyor.Bu normal mi?Yoksa CD kayıtlarının kötü olmasından da olabilir mi diye de düşünüyorum.Bu CD ler marketlerde satılan ucuz cd lerden çünkü.

Ekli dosyalar

• HOP KORUMA.jpeg
    HOP KORUMA.jpeg
    251.9 KB · Görüntüleme: 7
  • kULAKLIK GİRİŞİ.jpeg
    kULAKLIK GİRİŞİ.jpeg
    196.1 KB · Görüntüleme: 5
  • Ledler.jpeg
    Ledler.jpeg
    121.7 KB · Görüntüleme: 6
  • PPM1.jpeg
    PPM1.jpeg
    127 KB · Görüntüleme: 5
  • PPM.jpeg
    PPM.jpeg
    128.5 KB · Görüntüleme: 6
CD playerı ampliye bağladım ve bazı parçalar dinledim.Latin ,pop tarzı.CD playerın çıkış seviyesinden mi,yoksa bizim PPM ayarlarında mı bir hata var.Yeri geliyor +3 dB e kadar vuruyor.Bu normal mi?Yoksa CD kayıtlarının kötü olmasından da olabilir mi diye de düşünüyorum.Bu CD ler marketlerde satılan ucuz cd lerden çünkü.
Ledin titrek yanması konusunda birşey diyemiyeceğim. Ama sorun olmaz sanırım
Bazı CD ler yamyamca yüksek seviye dolduruyolar. Kayıt ile ilgili kişiler bilgili olmadıkları için seviye faktörünü bile bilmiyorlar. Özellikle kötü ve son üretim CD ler böyle idi.
Ben bu tür CD leri komple PC ye atıyor normalize yapıyor ve yeniden CD ye kaydediyordum.
PPM in burada heç gabahati yok. O sadece seviyeyi ölçüyor. Gabahat CD yi yapan firmalarda.
NOT:
DIN PPM çok şipirdek ve civelek görünüyor. İyi bir sticker ile o gösterge birçok kişiyi gudurtur.

Bir NOT daha.
Koruma devresindeki ledin sönük yanması normaldir. Oradaki voltaj hem 2.2k da hem de entegrede düşüyor. 2.2k direnci 1k yapabilirsin.

Son düzenleme:
Ledin titrek yanması konusunda birşey diyemiyeceğim. Ama sorun olmaz sanırım
Hocam 33R 1W direnci 10R yapsam devre tasarımını etkiler mi?Devre girişini ölçtüğümde 12v ama led bacağı 11.3v .Lede giden akımda düşüyor heralde.

PPM şık oldu yazılar da gelince gudurmak istyen gudurabilir :D

Bir de Ampliyi powe butonuna basıp kapattığımda PPM in -37dB ortalarda bir led ve +1dB ledi aynı anda yanıp sönüyor.Bunu nasıl engelleybiliriz?

Hocam 33R 1W direnci 10R yapsam devre tasarımını etkiler mi?Devre girişini ölçtüğümde 12v ama led bacağı 11.3v .Lede giden akımda düşüyor heralde.

PPM şık oldu yazılar da gelince gudurmak istyen gudurabilir :D

Bir de Ampliyi powe butonuna basıp kapattığımda PPM in -37dB ortalarda bir led ve +1dB ledi aynı anda yanıp sönüyor.Bunu nasıl engelleybiliriz?
33 ohm led için fark yaratmaz. LED'e bağlı 2.2k direnç olması lazım onu 1k yap yeter.
PPM DE KAPANMA ANINDA LEDLERDE DARBE (PLOP) OLABİLİR.
Bu son derece normal olup benzer profesyonel tasarımlarda bile vardı.
Çünkü açılıp kapanma anında gondansatörlerin dolup boşalma durumu vardır.

33 ohm led için fark yaratmaz. LED'e bağlı 2.2k direnç olması lazım onu 1k yap yeter.
PPM DE KAPANMA ANINDA LEDLERDE DARBE (PLOP) OLABİLİR.
Bu son derece normal olup benzer profesyonel tasarımlarda bile vardı.
Çünkü açılıp kapanma anında gondansatörlerin dolup boşalma durumu vardır.
1K yaparım .Hocam ilk açılışta bu hop koruma normalden geç açıyor .Kondansatörlerin dolması ile ilgili midir?Kaç saniyede açması normal?Bir de bu trimpot ayarı ne olmalı, ben ortada bırakmıştım.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,296
Kullanıcılar
451,729
Son üye
Bahaberkcesur

Yeni konular

Geri