AKAI AM-U55 ampli tam modifiye çalışması

Yani öyle bir şey yapmalı ki bu kablolar trafodan etkilenmemeli.Olay ton kontrolünün etkilenme olayı değil bence.Yakında tırlatabilirim🥳😃
OOHH CİĞERİM SOĞUDU :D
Her zaman söylemiş olduğum üzere kablolama çok önemlidir.
Ama şöyle bir durum vardır.
Mantıken kabloların trafo manyetik alanından uzaklara yerleştirilmesi doğru olsa da trafonun manyetik alanının nerelerde daha güçlü olduğunun kanıtı yok.
Aslında bu olay trafodan uzaklaştıkça manyetik alanların bölgesel olarak dalga dalga artıp azalma olayıdır.
Eskiden bilirsin radyo dinlerken bazı bölgelerde radyo az çeker bazı bölgelerde ise full çekerdi. Tıpkı bunun gibi bir olaydır.
Bu olayı kanıtlamak için test yapabilirsin.
Eski bir trafo varsa elinde I demirleri üzerine 100-200 turluk bir bobin sar. Bu bobinin iki ucunu PC osiloskopuna bağla.
Sonra bin bu bobinin üzerine ampli kutusu içerisinde dolaşmaya çık. Bazı yerlerde manyetik alanın fazla, bazı yerlerde de az olduğunu göreceksin.

Biz bu şekilde gıbızlanırken trafonun manyetik alanının loudness devresini ne denli etkilediğini bile bilemiyoruz.
Burada şunu da itiraf etmem gereklidir.
Ben kendi tecrübelerim ve mantığım gereği sana böyle bir montaj planı yaptırtmış olsam da, bu montaj planımızın doğru olup olmadığı, nelerden etkilendiği gibi mevzularda hata yapmış olabilirim. Ancak hatalar da yamyamlara mahsustur.
Doğru yerleşim için ne yazık ki ölçüm olanağı bulunmuyor. Üstelik ton kontrol ve loudness kartı yerleri sabittir. Doğal olarak ta, bunları besleyen PSU devresi belli mantık çerçevesinde en yakına yerleştirilmelidir.
Bu mantıkla gidecek olursak, şöyle bir değişiklik yapmamız da gerekmektedir.
1) L/N PSU devresi ton kontrole doğru kaydırılır.
2) AMPLI PSU ampli devresinin hemen soluna kaydırılır. Buradaki devre alta kaydırılır.
3) Trafo baş belası olduğu için küçük trafonun olduğu bölgeye yerleştirilir. Küçük trafo ise büyük trafonun olduğu yere gelir.
4) Mantıken mantıksız olsa da yer değişiminden önce büyük trafoyu 90' yerleştirmek işe yarayabilir.

OOHH CİĞERİM SOĞUDU :D
Her zaman söylemiş olduğum üzere kablolama çok önemlidir.
Ama şöyle bir durum vardır.
Mantıken kabloların trafo manyetik alanından uzaklara yerleştirilmesi doğru olsa da trafonun manyetik alanının nerelerde daha güçlü olduğunun kanıtı yok.
Aslında bu olay trafodan uzaklaştıkça manyetik alanların bölgesel olarak dalga dalga artıp azalma olayıdır.
Eskiden bilirsin radyo dinlerken bazı bölgelerde radyo az çeker bazı bölgelerde ise full çekerdi. Tıpkı bunun gibi bir olaydır.
Bu olayı kanıtlamak için test yapabilirsin.
Eski bir trafo varsa elinde I demirleri üzerine 100-200 turluk bir bobin sar. Bu bobinin iki ucunu PC osiloskopuna bağla.
Sonra bin bu bobinin üzerine ampli kutusu içerisinde dolaşmaya çık. Bazı yerlerde manyetik alanın fazla, bazı yerlerde de az olduğunu göreceksin.

Biz bu şekilde gıbızlanırken trafonun manyetik alanının loudness devresini ne denli etkilediğini bile bilemiyoruz.
Burada şunu da itiraf etmem gereklidir.
Ben kendi tecrübelerim ve mantığım gereği sana böyle bir montaj planı yaptırtmış olsam da, bu montaj planımızın doğru olup olmadığı, nelerden etkilendiği gibi mevzularda hata yapmış olabilirim. Ancak hatalar da yamyamlara mahsustur.
Doğru yerleşim için ne yazık ki ölçüm olanağı bulunmuyor. Üstelik ton kontrol ve loudness kartı yerleri sabittir. Doğal olarak ta, bunları besleyen PSU devresi belli mantık çerçevesinde en yakına yerleştirilmelidir.
Bu mantıkla gidecek olursak, şöyle bir değişiklik yapmamız da gerekmektedir.
1) L/N PSU devresi ton kontrole doğru kaydırılır.
2) AMPLI PSU ampli devresinin hemen soluna kaydırılır. Buradaki devre alta kaydırılır.
3) Trafo baş belası olduğu için küçük trafonun olduğu bölgeye yerleştirilir. Küçük trafo ise büyük trafonun olduğu yere gelir.
4) Mantıken mantıksız olsa da yer değişiminden önce büyük trafoyu 90' yerleştirmek işe yarayabilir.
Yamyam hocam yaptıklarımın nasıl bir açıklaması olur bilemiyorum ama,bu işi çözdüm.Nasıl mı?

Az önce @Yunusgr PC ler ve teknolojiler de satılık ampli paylaşmış.Ona bakarken dedim ki yahu bu adamlar bir tane bile blendajlı kablo kullanmadan nasıl bu işi yapıyor?Ben de AKAI amplinin kaliteli flat çoklu kablosunu kullandım ton kontrolünden taban şasesi üzerinden Loudness a giriş yaptım.Şase pinlerini bağlayınca gürültü oldu ben de sadece L ve R uçlarını iki tarafa da girdim.Herşey mükemmel ama INPUT devresinden gelen blendajlı kabloyu ton kontrole girince yine vınlama oldu o kabloyu da ortaya doğru alınca ses kesildi. :D :DTabi bu kabloya da sabit bir geçiş yeri ayarlamak lazım yoksa ortada dolanırsa yine vınlama yapacak. Yani bu ortalıkta dolanan trafonun manyetik etkisinden kabloları kaçırmaktan bitap düştüm.Ama oldu.Sonra SONY hoparlörlere bağlayıp denedim.Harika.Bu arada eşim içeriden geldi o tizler ne güzel demez mi,keyfime diyecek yok.
Bu aşamadan sonra neler yapmak gerekecek

Ekli dosyalar

• Kabloların geçiş yerleri.jpeg
    Kabloların geçiş yerleri.jpeg
    185.2 KB · Görüntüleme: 19
  • Süper ses.jpeg
    Süper ses.jpeg
    151.8 KB · Görüntüleme: 11
Yamyam hocam yaptıklarımın nasıl bir açıklaması olur bilemiyorum ama,bu işi çözdüm.Nasıl mı?

Az önce @Yunusgr PC ler ve teknolojiler de satılık ampli paylaşmış.Ona bakarken dedim ki yahu bu adamlar bir tane bile blendajlı kablo kullanmadan nasıl bu işi yapıyor?Ben de AKAI amplinin kaliteli flat çoklu kablosunu kullandım ton kontrolünden taban şasesi üzerinden Loudness a giriş yaptım.Şase pinlerini bağlayınca gürültü oldu ben de sadece L ve R uçlarını iki tarafa da girdim.Herşey mükemmel ama INPUT devresinden gelen blendajlı kabloyu ton kontrole girince yine vınlama oldu o kabloyu da ortaya doğru alınca ses kesildi. :D :DTabi bu kabloya da sabit bir geçiş yeri ayarlamak lazım yoksa ortada dolanırsa yine vınlama yapacak. Yani bu ortalıkta dolanan trafonun manyetik etkisinden kabloları kaçırmaktan bitap düştüm.Ama oldu.Sonra SONY hoparlörlere bağlayıp denedim.Harika.Bu arada eşim içeriden geldi o tizler ne güzel demez mi,keyfime diyecek yok.
Bu aşamadan sonra neler yapmak gerekecek
Bu aşamada şunlar önemli.
1) Amplimizin son sesteki gürültü durumu ne alemde. Azcık HISS kabul edilebilir. STK devresi geliştirilebilirse bu HISS'ı da ortadan kaldırabiliriz.
2) Amplimizin frekans band genişliği ne alemde. Bass derinliği ve tiz kalitesi nasıl? Bass derinliği az ise ton kontrol giriş trimpotlarını 50K yapabiliriz. Ama bass derinliği iyi ise 10k lar kalabilir.
Bass derinliğinin testi kulaklıkla LF COMP devreye alındığında belli olacaktır. Yani 32Hz lik frekans bölgesinin duyumu ile ilgilidir.
Eşine buradan salamlar. Bazı eşler bu gibi emekleri takdir etmek bir yana, bir de ambargo koyuyorlar. @serkan_48 in kulağını kuyruğunu çekeyim.
ÖZEL NOT:
Yuvarlak blendajlı kablolar ile flat simetrik kablolar prensipte aynı mantıkla bağlanır.
Blendajlı kablolamada kapasite ele alınır. Ancak flat kablolamada kapasitif etki minumumdur.
Kapasitif etki fazla olursa örneğin 150pF veya fazla ise sistem band genişliği tizlerde kayba yol açacaktır.
Flat kablolamada manyetik etkilerin yok edilmesi kabloya paralel bir ground kablosu ile sağlanmaktadır. Yani şase kablosu ile canlı kablo bir çeşit dengeli hat oluşturmaktadırlar.
Eğer senin kullandığın blendajlı kablolarda demir alaşımı bulunuyorsa, manyetik alanlardan daha fazla etkilenecektir. Günümüzdeki çin işi çipindirik kablolarda böyle bir şey olasıdır.

Son düzenleme:
Gözünü seveyim takdir edeni. Beni hurdacı istifi görenlere selamlar. Valla bir kaç hobim var ama hiçbirini sogru düzgün yapamıyorum. Ne elektronik hobimi, ne balıkçılık hobimiz....

Gözünü seveyim takdir edeni. Beni hurdacı istifi görenlere selamlar. Valla bir kaç hobim var ama hiçbirini sogru düzgün yapamıyorum. Ne elektronik hobimi, ne balıkçılık hobimiz....
Serkan gardaş.
Seni de gudurtmak istiyorum ama elimden birşey gelmiyor takdir edersin.
@sasen1 @Yunusgr gibi arkadaşlarımızı gudurtmuş olsam da, eğer bir sonuç elde edilmişse ben de mutlu ve gurtlu oluyorum.

Eşine buradan salamlar.
Yamyam hocam eşimin de size selamı var.Kendisi sağ olsun her zaman hobilerimle ilgili çalışmalarımı destekler.Özellikle bana olan desteklerinizden ve yardımlarınızdan dolayı size teşekkür etmemi istedi.Eşim bu amplinin kalitesini çok beğendi her şey şıkır şıkır duyuluyor diyor.

Amplinin bas kazancı bence gayet iyi ama yapacağımız testler ile daha detaylı inceleyeceğim.Ampli de ses potunu ortanın üzerine çıkaramadım çünkü bas hoparlörler elden gidebilir korkusu oluştu.:D
HISS sesi tiz potu ve loudness tiz SW açıkken bile çok çok minimal.Ama daha detaylı inceleyeceğim.

Flat kablolamada manyetik etkilerin yok edilmesi kabloya paralel bir ground kablosu ile sağlanmaktadır. Yani şase kablosu ile canlı kablo bir çeşit dengeli hat oluşturmaktadırlar.
Benim elimdeki flat kablo AKAI den çıkmaydı ve dörtlüydü.Ben kabloyu bozmamak için 2 ucu kullandım.kablo sıralaması boş ,canlı,boş,canlı.Acaba bu canlı uçlara paralel boş kablo hatları mı etkiledi bilmiyorum vınlama kesildi. Ama şunu söylemeliyim.Kabloyu önce yukarıdan götürdüğümde yine vınlama vardı.Ne zaman ki aşağıya aldım sorun bitti.Aslında INPUT dan Ton kontrole gelen kablo için de deneyebilirim bu yöntemi.Sakıncası olur mu bilmiyorum.

Bu aldığım blendajlı kablolar kesinlikle kalitesiz belki de onun için bu sıkıntıları yaşıyorum.Trafodan kaynaklı bir manyetik etki olduğu kesin ve bu kablolar anten gibi çekiyor.

Bu aşamaya gelene kadar sizden çok bilgiler öğrendim ve tecrübeler edindim .Sizi de çok uğraştırdım teşekkür ederim hocam.

Artık diğer PPM ve eksik kalan işlere devam edebiliriz heralde.Sizin bu aşamada yapmamı istediğiniz bir çalışma var mı hocam?

Yamyam hocam eşimin de size selamı var.Kendisi sağ olsun her zaman hobilerimle ilgili çalışmalarımı destekler.Özellikle bana olan desteklerinizden ve yardımlarınızdan dolayı size teşekkür etmemi istedi.Eşim bu amplinin kalitesini çok beğendi her şey şıkır şıkır duyuluyor diyor.

Amplinin bas kazancı bence gayet iyi ama yapacağımız testler ile daha detaylı inceleyeceğim.Ampli de ses potunu ortanın üzerine çıkaramadım çünkü bas hoparlörler elden gidebilir korkusu oluştu.:D
HISS sesi tiz potu ve loudness tiz SW açıkken bile çok çok minimal.Ama daha detaylı inceleyeceğim.

Benim elimdeki flat kablo AKAI den çıkmaydı ve dörtlüydü.Ben kabloyu bozmamak için 2 ucu kullandım.kablo sıralaması boş ,canlı,boş,canlı.Acaba bu canlı uçlara paralel boş kablo hatları mı etkiledi bilmiyorum vınlama kesildi. Ama şunu söylemeliyim.Kabloyu önce yukarıdan götürdüğümde yine vınlama vardı.Ne zaman ki aşağıya aldım sorun bitti.Aslında INPUT dan Ton kontrole gelen kablo için de deneyebilirim bu yöntemi.Sakıncası olur mu bilmiyorum.

Bu aldığım blendajlı kablolar kesinlikle kalitesiz belki de onun için bu sıkıntıları yaşıyorum.Trafodan kaynaklı bir manyetik etki olduğu kesin ve bu kablolar anten gibi çekiyor.

Bu aşamaya gelene kadar sizden çok bilgiler öğrendim ve tecrübeler edindim .Sizi de çok uğraştırdım teşekkür ederim hocam.

Artık diğer PPM ve eksik kalan işlere devam edebiliriz heralde.Sizin bu aşamada yapmamı istediğiniz bir çalışma var mı hocam?
HISS sesi minimal ise ve teknik olarak duyma sınırında ise, gayet iyi demektir. Çünkü bu sistemde elde edilmiş olan tiz bölgesi dinamik alanımız oldukça yüksektir.
Çoğu ODYO-FİL herifler sizlerin duyabildiği o dinamik band genişliğine erişebilmek için binlerce dolarlık cihaz alıyorlar. Ama yine de o band genişliğine ulaşamıyorlar. Çünkü çoğu cihazlarda bu kadar geniş band genişliği bulunmuyor.

Hoparlörlerin HT tip olduğu için bass vermesi beklenemez. Derin basslarda hoparlörlerin aşırı yüklenebilir ve cortlayabilir. Derin bass sesleri bu hoparlörlerinle duymaya çalışma.

Aslında kablolarda bağlantı hatan yoksa kalite faktörünün bu denli etkileyeceğini sanmıyorum. Yine de testlerini yapabilirsin. Ben kendi amplimde de benzer kablo kullanıyorum hiçbir sorunu yok.

PPM için önce düzenek oluşturmalı ve PPM leri bağımsız olarak çalıştırmalı ve kalibre etmeliyiz. Bunun için tek gerekli şey 2X12V regüleli besleme devresidir. Kalibrasyonu LM3915 li PPM de yaptığın gibi yapacağız.

Aslında kablolarda bağlantı hatan yoksa kalite faktörünün bu denli etkileyeceğini sanmıyorum. Yine de testlerini yapabilirsin. Ben kendi amplimde de benzer kablo kullanıyorum hiçbir sorunu yok
Ben de LM1875 de bu kablolardan kullanmıştım hiç sorun yoktu.Ama bu amplide çıldırttı beni.Eğer ulabilirsem bir de bu kablodan alıp deneyeceğim.
https://www.ulkukablo.com/ekstra-bitisik-blendajli-kablo-2x0-22mm/283/3/5

Hocam STK amplimizin RMS çıkış voltajı nedir?Nasıl hesaplıyoruz?
Aslında buradan kulaklık çıkışı için gerekli direnç değerini hesaplayacaktım.AKAI kulaklık çıkış jakının üzerinde 220R direnç var.

PPM için önce düzenek oluşturmalı ve PPM leri bağımsız olarak çalıştırmalı ve kalibre etmeliyiz. Bunun için tek gerekli şey 2X12V regüleli besleme devresidir. Kalibrasyonu LM3915 li PPM de yaptığın gibi yapacağız.
2x13,5 V beslemeyi kullanamaz mıyız?Ayrı regüle mi yapmamız gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Kulaklık Jakı.jpeg
    Kulaklık Jakı.jpeg
    84 KB · Görüntüleme: 4
  • Kulaklık jak alt.jpeg
    Kulaklık jak alt.jpeg
    95.6 KB · Görüntüleme: 3
Hocam STK amplimizin RMS çıkış voltajı nedir?Nasıl hesaplıyoruz?
Aslında buradan kulaklık çıkışı için gerekli direnç değerini hesaplayacaktım.AKAI kulaklık çıkış jakının üzerinde 220R direnç var.
Yamyam hocam size sordum ama ben bir formül buldum bu formüle göre hesapladım.Siz de bir kontrol eder misiniz doğru mu?
https://electronics.stackexchange.c...-voltage-from-rms-power-of-an-audio-amplifier

P=V²/2R
V²=80X(2X8)
V²=80X16
V²=1280
V=35,77 yaklaşık 36V olarak amplimizin RMS voltajı oluyor.

Biz bu 36V u 1V a düşürmemiz gerekecek.Kulaklığımız 32 ohm olduğuna göre 32x36=1152 ohm eder.Yani biz 1K civarı 1W direnç takabiliriz diyebilir miyim?

Gablo çok kötü gibi.
RMS çıkış voltajı ana besleme gerilimi ile belli olur.
Ana besleme gerilimi 35V gibi ise bunun 35X0.707=24.7V eder.
8ohm empedansta 24V/8 ise =3A eder.
24VX3A=75W yaklaşık.
RMS output güç.
Kulaklık için en az 470 ohm direnç kullanılmalıdır. Eğer orijinal devrede 220ohm kullanılmış ise kulaklığa parelel gelecek şekilde haricen 22 ohm civarı direnç kullanılmalıdır.
PPM için herhangi bir 2X voltaj kullanılabilir ama tam regüle olması şarttır.

Forum istatistikleri

Konular
129,296
Kullanıcılar
451,729
Son üye
Bahaberkcesur

Yeni konular

Geri