Ana kolon nötr hattı kopması

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
sende resmi incele

kilic78 ' Alıntı:
yukarda gönderdigim cizimde eğer devreyi kapalı bir loop devresi olarak düşünürsek ve her kapalı loop devresinde hat iletkenleri üzerinde akım dolaşır yani R yada S veya T fazından cıkan akım nötr üzerinden devreyi tamamlar siz nerde nötr keserseniz akım orda kalır dikkat edilirse her üç fazın da nötrleri ortak cizimde yük dengeli olarak görünüyor dengeli yüklerde her faz arasında 120 derecelik faz farkı var zaten yıldız noktası yada bazı motorların 3 faz olarak calısmasındaki ana prensip aralarındaki 120 derecelik faz farkının eşit olması fakat dengesiz yüklerde cihazlar zarar görür ve bu feedback devresi degil RST ve nötr iletkeni var sonuc olarak faz ve nötr arası gerilim 220 volt faz faz arası gerilim 380 volt ve bizim sistemde nötr yok

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
yinede derim ki daha fazla uzatmanın anlamı yok kapalı devrelerde akım dolasıyorsa kı dolasıyor burda hem fikir olalım ikincisi faz nötr arası gerilim voltage 220 v faz faz arası gerilim 380 volt burda da hemfikir olalım sistemde 500 volt gelince yanar diye bir sacmalık yoktur bunu tamamen es geciyorum sizin gonderdiginiz resim üzerınden konusalım sizin resimde gönderdiginz cisimde makine ilk başta calışır hatta eskisinden daha hızlıda calışabılır yada biraz daha düşük calışabilir nedeni notr kopması fakat kac dakika calişır benim matkap 2 dakika calışmadı siz siz olun ucuz aletlerde deneyin sizin gönderdiginiz resimlerde sargılar üzerinde manyetik alan oluşuyor notr kopunca farklı manyetik alanlar oluşacak yok yinede birsey olmaz diyorsanız kolay gelsin

elektrik görünmez tehlikedir kulakatan dolma işlerle ögrenmeyelim cihazların üzerinde 220V
-230 V yazar siz diyorsunuz ki 500V siz nerde mars da falan mı bu deneyi yapıyorsunuz lütfen elektrik konusunda biraz daha hassasıyetli davranalım

resimde nötr hattını kopardıgınız yer sorudakı sorulan yer degil henüz soruyu anlamadınız soruda nötr ana hattı kopuyor yani R S T fazlarının notrleri ortak bir nokta da bağlı bir faza ait notr kopmuyor ana hat komple kesiliyor kesildikten sonra dairelerde yükün eşit olma ihtiamlini düşünmeyin dengesiz olarak düşünün

Düzenleme: Mesut

Sn : maxialem

Mesajınızın ek' inde yer alan resim de, üçgen bağlama şekli yanlıştır, vaktim kısıtlı olduğu için doğrusunu çizmeye zaman bulamadım. Üçgen bağlama bilgilerinizi gözden geçirmek isterseniz * Bakınız.

Toplu konut binalarında daireler genelde trifaze dir, 7000 watt' lık ani su ısıtıcının devrede olduğu an, kaçak akım koruma rölesi çıkışından, nötr' ün çıkması sonucu, evin çalışmakta olan lambalarının, tv, bilgisayarın yandığını gördünüz mü veya hiç şahit oldunuz mu ? Ben bizzat gördüm, buna saçmalık diyen arkadaşlara, bu konu hakkında deney yapmalarını önerir ve emin olmadan yorum yapmamaları, forumu takip eden meslekte yeni olan arkadaşlarımız için daha da faydalı olacaktır.

Yorumlarınızı tavsiyelerinizi birilerine aferin demeden önce 2 kere düşünün.

Alıntı yaptığım aşağıdaki şekil ve açıklamada gayet sade ve anlaşılabilir olarak anlatılmıştır.

" Üç fazlı sistemlerde Nötr koptuğunda bağlantı şekilde gösterildiği gibi yıldız bağlantı formunu alır. Bir binayı örnek verelim; Fazlara düşen yükler dengesizdir. Dengesiz yüklenmede nötr hattı bağlanmazsa,Direnç toplamı en az olan yükler üzerinde küçük gerilimler, direnç toplamı fazla olan yükler üzerinde büyük gerilimler oluşur. Nötr hattı bağlandıktan sonra tüm yükler üzerindeki gerilim aynı olacak,faz iletkenlerinden geçen akımlar değişecek ve nötr iletkeninden akım akacaktır.

Çıkarılacak sonuç;

Bir tesiste nötr hattı kopartılırsa, Fazlara düşen yükler dengesiz olacağından üzerlerine düşen gerilimlerde dengesiz olacaktır.Gücü düşük olan cihazlar üzerinde (örnek:Elektronik cihazlar) yüksek gerilimler oluşacak ve bu cihazların hasar görmesine neden olacaktır. "

Bu konu daha önce de tartışılmış idi.Orada,daha ziyade ( mesut arkadaşımın yorumu,baştan sona ek-
siksiz doğrudur ) gerilim yüksekliği nedeniyle düşük güçlü cihazların yanacağını belirtmekle beraber,bazı
özel durumda ( 10,5 ayak 2 adet buzdolabının 2 faz arasında kalması durumu mesela ) da cihazların dü-
şük gerilim nedeniyle ( misalimize göre,buzdolaplarına 190 volt gelir ) yanabileceğini belirtmiştim.Yani,
böyle bir durumda,genellikle,yüksek gerilim oluşması nedeniyle cihazlar yanacağı gibi,arızanın uzun sür-
mesi ve bulunulan noktada Şebeke geriliminin düşük olma durumu da var ise,cihazların,düşük gerilim
nedeniyle de yanması imkan dahilindedir.Mesut arkadaşımın açıklaması,tartışmayı sona erdiriyor.

tamam sitenin yöneticisisin bende sana birşey söylemek istiyorum yorum yapmadan iyice incele üçgen baglantı dugrudur sacece harf sırası farklıdır
sonucunda yanlış bence önce kendin bir deney yap sonuçta buradaki kişilerin içerisinde bu işe gönül verenler ve verecek olanlar vardır bir musibet bin nasihattan iyidir dene gör

Mesut ' Alıntı:
Sn : maxialem

Mesajınızın ek' inde yer alan resim de, üçgen bağlama şekli yanlıştır, vaktim kısıtlı olduğu için doğrusunu çizmeye zaman bulamadım. Üçgen bağlama bilgilerinizi gözden geçirmek isterseniz * Bakınız.

Toplu konut binalarında daireler genelde trifaze dir, 7000 watt' lık ihlas ani su ısıtıcının devrede olduğu an, kaçak akım koruma rölesi çıkışından, nötr' ün çıkması sonucu, evin çalışmakta olan lambalarının, tv, bilgisayarın yandığını gördünüz mü veya hiç şahit oldunuz mu ? Ben bizzat gördüm, buna saçmalık diyen arkadaşlara, bu konu hakkında deney yapmalarını önerir ve emin olmadan yorum yapmamaları, forumu takip eden meslekte yeni olan arkadaşlarımız için daha da faydalı olacaktır.

Yorumlarınızı tavsiyelerinizi birilerine aferin demeden önce 2 kere düşünün.

Alıntı yaptığım aşağıdaki şekil ve açıklamada gayet sade ve anlaşılabilir olarak anlatılmıştır.

" Üç fazlı sistemlerde Nötr koptuğunda bağlantı şekilde gösterildiği gibi yıldız bağlantı formunu alır. Bir binayı örnek verelim; Fazlara düşen yükler dengesizdir. Dengesiz yüklenmede nötr hattı bağlanmazsa,Direnç toplamı en az olan yükler üzerinde küçük gerilimler, direnç toplamı fazla olan yükler üzerinde büyük gerilimler oluşur. Nötr hattı bağlandıktan sonra tüm yükler üzerindeki gerilim aynı olacak,faz iletkenlerinden geçen akımlar değişecek ve nötr iletkeninden akım akacaktır.

Çıkarılacak sonuç;

Bir tesiste nötr hattı kopartılırsa, Fazlara düşen yükler dengesiz olacağından üzerlerine düşen gerilimlerde dengesiz olacaktır.Gücü düşük olan cihazlar üzerinde (örnek:Elektronik cihazlar) yüksek gerilimler oluşacak ve bu cihazların hasar görmesine neden olacaktır. "

galiba biraz sorunluyuz anlamakta zorluk cekiyoruz makinenin yanması için 500 volt gibi bir degerden bahseden bir zihniyete ne anlatayım ben denedim bu olayı ve bildigimi yazdım size yine ısrar ediyorum belki ilk basta makineniz calışır ama kısa bir süre bu işe gönül verenleri sacma bilgilerle yönlendirdiginiz için de teşekkür ederim siz olmasınız dogruların kıymeti bilinmez

kirşofun kanunlarına ne oldu Acaba o bizi şimdiye kadar kandırmışta bizimmi haberimiz yokmuş.

Arkadaşlar bunu uzatmanın bence bizi götüreceği biryer yok. Sonuçta olayı çözmek formullere ya da 1-2ytl ye kıyabilecek arkadaşlar için denemeye kalıyo :D

Formuller le açıklamak gerekir ise (olayı abartarak örnekliyorum istediğiniz değerlerde deneyebilirsiniz)

2 adet 220v lamba var elimizde 1. lamba 2200w olsun, diğeri de 22w olsun. (Ama şuda unutulmamalıdır ki lambaların direnci ısındıkları zaman nominal çaılışmada gerçek direnç değerine ulaşır)

şimdi bu lambalara 220v uygulayalım malum ikiside nominal güölerini çekerler.

2200w olan lamba 220v uygulanınca 10A çekecektir.
22w olan da 220v gerilim altında 0,1a çekecektir.

şimdide bu ikisini seri bağlayalım ve gene 220v uygulayalım.

2200w olan lambanın direnci R = 220v / 10A = 22 ohmdur.
22w oalnın ise R = 220v / 0,1A = 2200 ohm dur.

şimdi toplam direncimiz 22 ohm + 2200 ohm = 2222 ohm oldu
ve devreye 220v verildi sonuç ne olur?
önce devre akımını bulalım I = 220v / 2222 ohm = 0,99A :D
yani 22w lamba için pek değişen bişey yok.

diğerini hesaplamıyorum bile sadece söyliyeyim 2,1v

şimdi gelelim 380v verince neler olur
direnç belli akımı bulalım I = 380v / 2222 ohm = 0,17A
22w lambaya düşen gerilimi bulalım UL2 = I . R = 0,17A . 2200 ohm = 376v buraya kadar gariplik yok gibi peki güce bakalım 0,17A X 376v = 64w yani bizim 22w lık lambamız 64w yani nominal gücünün 3 katında çalışmakta.

Eee ne kadar sürer bu çalışması buna siz karar verin artık. :D (değerleri özellikle çok farklı seçtim fakat değişik değerlerde seçerek hesaplayınız. bir alıcının nominal güçü + toleransı aşıldıktan sonra ömrü ne kadar olur ???)

Bu arada Forumumuzda Aferim vermek yasaktır. bunun yerine pop veriniz. :D

Saygılar

peki arkadaşlar çözüm olarak ne önerirsiniz.ben bu sorunu yaşadım ve apartmana işletme topraklaması yaptım(direnci 2 ohm un altında) giriş şalterine şönt açma ile beraber aşırı gerilim koruma rölesi koydum sizin öneriniz nedir?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Forum istatistikleri

Konular
128,739
Kullanıcılar
450,807
Son üye
kureyşhanlı

Yeni konular

Geri