Apartmanda sürekli kaçak akım atıyor

OAG markasından kaynaklı olabilir, boşuna kaçak aramakla uğraşıyor olabilirsiniz. Benim evde 300 ma lik her gün atıyordu, yağmurlu günlerde azalıyordu, güneşli günlerde artıyordu atma sıklığı. Ölçüm yaptım, baktım kaçak yok, legrand aldım taktım sorun tamamen çözüldü, hiç atmadı bir daha. Ucuz diye önüne gelen OAG takıyor, kaç yerde gördüm sonra millet uğraşıp duruyor.
Doğrudur bir ev sahibi viko aldı onda da attı dün baktığım dairede 2-3 sıkıntıyı hallettim bakalım artık

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Doğrudur bir ev sahibi viko aldı onda da attı dün baktığım dairede 2-3 sıkıntıyı hallettim bakalım artık

Tüm seri ürünlerin arızalı olacak hali yok ve diğer daireler aynı marka kar sorun ?

Bence başka bir nedeni vardır .
Yeni ürünün atmadı gözüylede bakmamak gerekir .

Kaçak vardır ne kadar ? durup dururken atmaz . ( sebep ? ) bulmak !!!

Kaçak akımla ve rölesi ilğili ölçüm cihazları ile kontrolu ve özellikli kaçak akım röleleri tercihi !!!

Ucuz çözümlerden bazıları.

Ekli dosyalar

• PRİZDEN TEST 1.jpg
    PRİZDEN TEST 1.jpg
    291.8 KB · Görüntüleme: 7
  • PRİZDEN TEST 2.jpg
    PRİZDEN TEST 2.jpg
    176.3 KB · Görüntüleme: 7
  • PRİZDEN TEST 3.jpg
    PRİZDEN TEST 3.jpg
    295.4 KB · Görüntüleme: 8
  • PRİZDEN TEST 4.jpg
    PRİZDEN TEST 4.jpg
    345.3 KB · Görüntüleme: 7
Dayanamadım. Böyle basit bir arızayı altı aydır bulamadınız mı? İki dakikada anlaşılır. Hangi ilde yaşıyorsunuz. Hiç elektrikçi çağırdınız mı. Şöyle kaçak akım rölesine karşı olmayan bir elektrikçi. Elektrikte en zor problem arızayı bulmaktır. Elektrikçilerin yüzde doksanı arızadan pek anlamazlar. Şu anki mevcut dairelerin çoğunda kaçak akım koruma röleleri devre dışı. Ben onüç yıl bir devlet Hastanesi'nde ilk dört yıl teknik servis sorumlusu ikinci dokuz yılda biyomedikal birim sorumlusu olarak çalıştım. Tabi son dokuz yılda biyomedikal de çalışırken bile bizim elektrik hanede on civarı elektrikçi vardı ve hiçbirisi sigortadan kontaktörden anahtar prizden anlıyor fakat kaçak akım rölesinden hiçbiri anlamıyordu. Yani gerçekten elektrikçilerin çoğu bu kaçak akım rölesinden kesinlikle anlamıyor ve çoğu binada devre dışı durumda. Evler özellikle yeni yapılan evler bile tam anlamıyla allahlık. Allah milleti koruyor. Sorun büyük. Çok basit bir arızadır. İyi anlayan bir elektrikçiye tesisatınızı gezdirin. Anlamayan elektrikçi suçu kaçak akım rölesine atar. Topraklamasına atar. Yok AC olcakda DC olcakda der. Yok harmoniklere bile suç atan elektrikçi olabilir. Hoş harmoniklerin ne olduğunu bile bilmez bi yerden duymuştur. Yani evlerin yenisi eskisi hepsi diken üstünde. Allah içinde yaşayanları korusun ve esirgesin.
Merhaba, İzmir' de bu sorunu çözebilecek Bildiğiniz birileri var mı?
Yeni bir site de bizde aynı sorunu yaşıyoruz.
Öncelikle sizin binada bişey yoksa neden uğraştığınızı anlamadım. Yanlış anlamayın ama sorunu çözerseniz bi teşekkür bile etmezler ama çözemezseniz bir hata yaparsanız hatta hiç hata yapmasanız bile sizi sorumlu tutabilirler.
Bara dağıtıcının yeterli akımı kaldırabildiğini düşünmüyorum. İmkan varsa o barayı Onka gibi bir marka ile değişin ve akım hesaplanıp doğru bir seçim yapılmalı. 2 yıllık bir binaya göre kablolar çabuk deforme olmuş kesinlikle bir sorun var veya gevşek bağlantı. Oag markayı hiç sevmem etmem belki sadece bu ürününden bile kaynaklı bir sorun olabilir.
Sayın Fahri Yetiş beyin dediği gibi doğru marka ve doğru KAKR türü de çok önemli. Dairelere kadar bütün bağlantılar kontrol edilmeli baştan savma bir iş gibi duruyor.
Size adım adım şunu yapın bunu yapın diyemeyiz maalesef ama verdiğimiz bilgiler doğrultusunda bir elektrikçiden yardım alırsanız hızlıca çözüme kavuşacaksınız. Piyasada çok usta lakaplı totosunda penseli insanlar var ama bi o kadar da bu işe yıllarını vermiş bizlere mesleği sevdiren öğreten ustalarımız da var, zaten bir defa denk gelirseniz bırakamazsınız onları :)
Merhaba, ayni sorunu yeni bir site de yaşıyoruz. İzmir' de önerebileceğiniz bu sorunu çözebilecek birileri var mıdır?

Son düzenleme:

Merhaba, ayni sorunu yeni bir site de yaşıyoruz. İzmir' de önerebileceğiniz bu sorunu çözebilecek birileri var mıdır?
Birader bende İzmir'de yirmi yıl yaşadım. İlk, orta, lise, üniversite. İyi bir elektrikçi tanıdığım yok. Elektrik ustaları tesisat yaparken biraz dikkatsizce yapıyorlar. Binanız yeni galiba. Komşularınızda da aynı sorun varsa birden çok arıza vardır muhtemelen. Elektrikli cihazlardan olabilir. Bina yeni olduğundan topraklı prizlerde toprak iletkeniyle nötr karışmış olabilir. Kaçak akım rölelerinin devrede olup olmadığı test butonuyla kontrol edilebilir. Bütün bunlar öncelikle yapılmalı. Önce herkes kendi dairesinin iç tesisatını bir kontrol ettirsin. Bundan sonra eğer kaçak akım röleleri yine atıyorsa bu sefer bina tesisatı incelenmelidir. Koruma cihazları (termik röle, tmş, kaçak akım rölesi vs vs) çıkışlarındaki problemlere göre açma yaptıkları gibi girişlerindeki sorunlardan da (gerilim düşümü, faz kaybı, nötr-toprak teması, temassızlık vs vs) açma yapabilirler. Önce cihaz, sonra priz, sonra kablo tesisatı, sonra daire giriş panosu, sonra kaçak akım koruma rölesi, sonrada bina tesisatıdır. Sondan başa gelmek gereksiz ve zaman kaybıdır. İnşallah Türkçe hatası, imla hatası yapmamışımdır. 🤣🤣

Ne gibi sorun ? ( Aynı sorun )

Bizim binada şöyle sorun vardı .
8 Daire - 1 asansör - aydınlatma ( sayaçlı monofaze tesisat )
Binaya giriş yapıldı .
Asansörde kalınıyor .
Kofremiz var sonrası sayaçlar + siğorta + 30mA kaçak akım konruma rölesi ( sayaç yanı ) olması gereken daire siğorta kutusunda .

1 adet bina için 300mA kaçak akım rölesi takılmış .
Bir bölümden arıza gelince binanın 300mA kaçak akım rölesi ( tüm binanın enerjisi gitti ) ve asansörde kalma ihtimali . + hangi bölümden arıza gelirse o bölümün 30mA kaçak akım koruma röleside atıyordu .

Çözüm : her daire için 300mA kaçak akım rölesi takıldı .
Sayaç yanında olmaması gereken 30mA kaçak akım koruma rölesi siğorta kutusuna takıldı .

Tek kusurumuz kaçak akım röleleri tip ve işlevlerine göre takılmadığı için tam hizmet veremiyor .
30mA kaçak akım koruma rölesi A tipi takılmadığı için dc kaçaklardan şimsek gibi dış etkenlerden etkilenebiliyor . ( bu zamana kadar dc ve şimşekten etkilenmedi )

Tüm bina etkilenirken sade hangi bölümden arıza gelirse etkileniyor oldu .
300Ma 30mA kaçak akım röleleri beraber attıyor .
Sebebi ise 300mA kaçak akım röleleri özellikli takılması gerekirdi .
1 adet özellikli ( atarsa tüm bina enerjisiz kalır )
Tüm bölümler için 300mA ayrı ayrı bire adet takılması ( hangi bölümden arıza gelirse o bölüm enerjisiz kalın )

Tesisatta takılacak ürünlerin seçimi etkisi .
Dİğer durum ise kaçak akım rölesi atma sebebi içi tesisat durumu .

Siz sahsi olarak ne gibi kaçak akım rölesi atma durumu var .
300mA kaçak akım rölesi atıyor tüm bina enerjisizmi kalıyor .

Kolay Gelsin .Sağlıcakla ...

Birader bende İzmir'de yirmi yıl yaşadım. İlk, orta, lise, üniversite. İyi bir elektrikçi tanıdığım yok. Elektrik ustaları tesisat yaparken biraz dikkatsizce yapıyorlar. Binanız yeni galiba. Komşularınızda da aynı sorun varsa birden çok arıza vardır muhtemelen. Elektrikli cihazlardan olabilir. Bina yeni olduğundan topraklı prizlerde toprak iletkeniyle nötr karışmış olabilir. Kaçak akım rölelerinin devrede olup olmadığı test butonuyla kontrol edilebilir. Bütün bunlar öncelikle yapılmalı. Önce herkes kendi dairesinin iç tesisatını bir kontrol ettirsin. Bundan sonra eğer kaçak akım röleleri yine atıyorsa bu sefer bina tesisatı incelenmelidir. Koruma cihazları (termik röle, tmş, kaçak akım rölesi vs vs) çıkışlarındaki problemlere göre açma yaptıkları gibi girişlerindeki sorunlardan da (gerilim düşümü, faz kaybı, nötr-toprak teması, temassızlık vs vs) açma yapabilirler. Önce cihaz, sonra priz, sonra kablo tesisatı, sonra daire giriş panosu, sonra kaçak akım koruma rölesi, sonrada bina tesisatıdır. Sondan başa gelmek gereksiz ve zaman kaybıdır. İnşallah Türkçe hatası, imla hatası yapmamışımdır. 🤣🤣
Evet 2 yıllık bina. 5 bloktan oluşuyor. Toplam 180 daire var. Sadece benim bilgim dahilinde olan en az 25 dairede bu sorun var. Elektrikli cihazlardan kaynakli sorunu eledik.ic tesisat kontrolüne gelen usta sigorta panosuna ve bir iki prize baktı bu şekilde yeterli inceleme olmuş mudur sizce? Kaçak akımı farklı bir marka ile de değiştirdik sonuç değişmedi. Bina topraklama ölçümü yapıldı en başta problem va

Binaya giriş yapıldı .
Asansörde kalınıyor .
Kofremiz var sonrası sayaçlar + siğorta + 30mA kaçak akım konruma rölesi ( sayaç yanı ) olması gereken daire siğorta kutusunda .

Bir bölümden arıza gelince binanın 300mA kaçak akım rölesi ( tüm binanın enerjisi gitti ) ve asansörde kalma ihtimali . + hangi bölümden arıza gelirse o bölümün 30mA kaçak akım koruma röleside atıyordu .

Sayaç yanında olmaması gereken 30mA kaçak akım koruma rölesi siğorta kutusuna takıldı .

Tek kusurumuz kaçak akım röleleri tip ve işlevlerine göre takılmadığı için tam hizmet veremiyor .
30mA kaçak akım koruma rölesi A tipi takılmadığı için dc kaçaklardan şimsek gibi dış etkenlerden etkilenebiliyor . ( bu zamana kadar dc ve şimşekten etkilenmedi )

Tüm bölümler için 300mA ayrı ayrı bire adet takılması ( hangi bölümden arıza gelirse o bölüm enerjisiz kalın )

2 yıllık yeni bir bina. 180 daire var toplam. 5 bloktan oluşuyor. Her blokta ya 36 ya da 39 daire var. Tam sayi tespiti yapılmamakla beraber en az 25 dairede kacak alım sorunu var. Eşyalardan kaynaklanmadigi evdeki tüm prizleri hatta kombi sigortasını söküp deneyerek anladık. Bu atmalar bazen dairelerin bir kısmında aynı anda, bazende ayri zamanlarda oluyor. Şimşek yağmur gibi durumlarda atma olmuyor. Oag marka ac tip role takılıydi, schinder ile değişti sorun hala devam ediyor.her dairede sigortalarında yanında 30 ma kacak akim var yalnız her blokta ana panoda yani aşağıda yer alan tek bir tane 300 ma tmş var, hatta bundan önce gelen elektrikci arkadaş onun içini boşaltmış şu anda da aynı şekilde duruyor. Her dairenin ana panosuna elektrik odasında bulunan ayri ayri 300 ma takma fikrini dün bir elektrikçi arkadaşa danışık ama panolar küçük olduğu için takmaya yer yokmuş.

Binaya giriş yapıldı .
Asansörde kalınıyor .

Merhaba, sitede beş blok var. Blok başına 36 ya da 39 daire oluyor, toplam 180 daire var.. En az benim bildiğim 30 kadar dairede bu sorun var. Fazlasi vardir eksigi yok. Sorunlu daireler farklı farkli bloklarda. Sorunlu dairelerin bir kismi bazen aynı anda(fakli bloklar olmasina ragmen),bazen ayni blokta farklı zamanlarda kacak akımları atıyor. Dairelerin Kimisinde 8 günde bir, bazen aynı gün içinde bes defa, bazende ayda bir seklinde atma oluyor. Ornegin bizim blokta Bina girişinde yer alan elektrik odasinda 36 daire için sadece bir tane ykş takılmış. Ayri ayri her daire için 300 ma kacak akim taktırmak istedik ancak panoda yer yokmuş. Eşyalardan kaynakli olma ihtimaline karşı her şeyi kombi dahil cikarip denedik sorun saniyorum buradan kaynakli değil. İç tesisatın çok doğru yapılmadığını bir kaç elektrikçi arkadaş dile getirdi. Topraklama ölçümü diğer bloklarda normal çıkmıştı. Bizimki bir dükkan kaynakli kıvılcım atmasi yapiyormus o sorun cozuldukten sonra bizim kaçak akimin atma süresi uzasi ancak yine de ayda bir kez atiyor. Tesisatta oag marka kaçak akım vardı onu ac tipi schneider ile değiştirdik ancak sorunumuz çözülmedi. Genel alanlarda ölçümler yapıldı. Blok girişlerinde bulunan ana panodaki yks lerin içleri boşaltılmış hala da o şekilde duruyorlar. Apartmana ilk tasindigimizda bahçe elektriği ve binanın elektriği aynı anda gidiyordu sanırım bu problemi hallederken yks leri filanda iptal etmişler. Ben bu sorunu, daire içinde mi aramayalim? sizce tesisat kaynakli mi?evime üc farklı elektrikci arkadas gelip panoya ve bir kaç prize baktı. Tesisattaysa bulunması zor dedi ve gittiler. Nasıl çözebilirim?

Ekli dosyalar

• 20240626_140926.jpg
    20240626_140926.jpg
    153.5 KB · Görüntüleme: 5

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular