Arçelik 6040 E Bulaşık Makinesi Arızası

Benim Arçelik 6040 E bulaşık makinamdaki arıza ilk önce kurutma sisteminin kapanmamasıyla başladı. Tüm cam eşyalar çatladı, şuanda da alet su alıyor, pervane bir kere dönüyor bu esnada da tüm ışıklar sönüyor. Bu olay kendi kendine tekrarlanıyor. Yani makine bir çalışıyor bir duruyor, program bir türlü sonlanmıyor. Arızayla ilgili çözüm önerilerinizi bekliyorum.

elektronik kartı değiştirin sorun düzelecektir

arkadaşlar öncelikle selamlar...
arçelik 6040 e bir bulaşık makinem var. makineyi çalıştırdığımda bir kaç saniye su alıyor gibi ses geliyor ve sonra sürekli kesilmeyen ince bir pompa veya motor sesi gibi bir ses yapıyor ve su almıyor. forumlardan okuyarak anladığım kadarıyla ventilin arızalı olduğunu anladım ve ventilin içindeki suyu boşaltıp sıfırladığımda su aldı ve yıkamaya başladı. sağolsun 2 kez (15 gün için) yetkili servis geldi ve yanlarında ventil getirmedikleri için parça değişmediği için en sonunda yetkili bir yetkili servisten parçayı ben alarak değiştirdim. fakat aynı sorun devam ediyor.
makine çok kısa bir süre su alıyor gibi ses yapıyor ve ses inceliyor ve hiç ses kesilmiyor fakat su almadığı içinde çalışmıyor. sizce aldığım sıfır ventilde arızalı olabilir mi? yada farklı bir arıza mı var? teşekkürler...

Arkadaşlar benim de arçelik 6020 E bulaşık makinası kaba yıkamayı yaptıktan sonra suyu boşaltıyor ve tekrar yıkamaya geçmeden su almaya başlarken bitti lambası yanıyor ve programı sonlandırıyor. Ustalar elektronik kart arızası diyorlar. Kartı araştırdım piyasadan sakın alma çalıştırmaz dediler. Ben bu kartı nasıl temin edebilirim veya bu kartın tamiratı yok mu? Servis çağırsam kaç tl ye değiştirir. yardımcı olursanız sevinirim.

Arkadaşlar benim de arçelik 6020 E bulaşık makinası kaba yıkamayı yaptıktan sonra suyu boşaltıyor ve tekrar yıkamaya geçmeden su almaya başlarken bitti lambası yanıyor ve programı sonlandırıyor. Ustalar elektronik kart arızası diyorlar. Kartı araştırdım piyasadan sakın alma çalıştırmaz dediler. Ben bu kartı nasıl temin edebilirim veya bu kartın tamiratı yok mu? Servis çağırsam kaç tl ye değiştirir. yardımcı olursanız sevinirim.
Kart yada su sayacı arızası gibi duruyor.kart arızası daha olasılık.seri nosuna göre yenisini alabilirsin.cihazın üzerindeki seri nosunu al yeni kartı ona göre al 2-3 tip kart versiyonu vardır.kartın yenisini istersen yollarım.

sevgili bakımcı, verdiğiniz yanıt için teşekkür ederim,kartı bu gün tamire yolladım akşam üstü kartın arızasının giderildiği haberini aldım, yarın makinaya takacağım, inşaallahçalıştırır. Sonucu buradan bildireceğim.

- - - Updated - - -

bendeki problemi ve çözümünü anlatayım
arçelik bulaşık makinemde çalıştırmaya bastığımız zaman suyu aldıktan sonra ısıtmaya geçme zamanında enerjisi bir gelip bir gidiyordu (ışıklar yanıp sönüyordu)
prizleri, elktrik voltaj kontrolünden sonra kartını söktüm (kart kapağın içinde program seçme düğmesinin altındadır.)kartın üstündeki 1,5 pikofarat 275 volt kondansötürü değiştirdim. (röle yerine enerji düşürme işlemini kondanstör ve ters diot yapmışlar) problem çözüldü. maliyet 3 tl :))

Son düzenleme:
Merhaba,

Benimde Arçelik 6090 ED Bulaşık makinam var 2 gündür suyu ısıtmıyor ve kurulama yapmıyor. Sizce problem rezistanstan mı yoksa anakarttanmıdır. Bunun tespitini nasıl yapabilirim.

Ben rezistantan olduğunu düşünüyorum. Rezistansı söküp dışarıda 220V verdiğimde çalışırsa anakarttan olabileceğini söylediler. Rezistans aşağıda resimde belirttimin aynısı.
1888150100_2.jpg

Yardımlarınızı bekliyorum.

Birde bu parçaları ankarada nerden alabilirim. Servis parça satmıyor. 200-280 arası bir ücrete hallederiz diyor. Bu fiyat çok abartı geldi bana.

Merhaba,

Benimde Arçelik 6090 ED Bulaşık makinam var 2 gündür suyu ısıtmıyor ve kurulama yapmıyor. Sizce problem rezistanstan mı yoksa anakarttanmıdır. Bunun tespitini nasıl yapabilirim.

Ben rezistantan olduğunu düşünüyorum. Rezistansı söküp dışarıda 220V verdiğimde çalışırsa anakarttan olabileceğini söylediler. Rezistans aşağıda resimde belirttimin aynısı.
Ekli dosyayı görüntüle 12149

Yardımlarınızı bekliyorum.

Birde bu parçaları ankarada nerden alabilirim. Servis parça satmıyor. 200-280 arası bir ücrete hallederiz diyor. Bu fiyat çok abartı geldi bana.
rezistanstan olması çok zor ihtimal.bu modellerde genellikle kart üzerinde ısıtma rölesi ayağında lehim patlağı yada röle üzerinde erimeden dolayı ısıtma yapmama sorunu olmaktadır.kartı sökün lehim patlağı ve rölenin üzerinde erime varmı bakın rölede problem yoksa sadece lehim patlağı varsa lehimleri tazeleyin.rölede erime varsa nais marka yeni röle alıp değiştirin .sorununz çözülecektir.rezistansın yenisi yaklaşık 80-85tl dir.size fiyatı söyleyen kimse baya uçmuş.danışmak istediğiniz başka bir durum olursa tel. ulaşabilirsiniz.

rezistanstan olması çok zor ihtimal.bu modellerde genellikle kart üzerinde ısıtma rölesi ayağında lehim patlağı yada röle üzerinde erimeden dolayı ısıtma yapmama sorunu olmaktadır.kartı sökün lehim patlağı ve rölenin üzerinde erime varmı bakın rölede problem yoksa sadece lehim patlağı varsa lehimleri tazeleyin.rölede erime varsa nais marka yeni röle alıp değiştirin .sorununz çözülecektir.rezistansın yenisi yaklaşık 80-85tl dir.size fiyatı söyleyen kimse baya uçmuş.danışmak istediğiniz başka bir durum olursa tel. ulaşabilirsiniz.

Cevabınız için çok teşekkür ederim. Akşam dediğiniz kartı kontrol edecegim. Olmadı rezistansı gelen voltojı kontrol edeceğim. Kurutmada yapmayınca benim aklıma rezistans gelmişti. Sonucu tekrar buraya yazarım. Tekrar teşekkür ederim.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,822
Kullanıcılar
450,911
Son üye
fatih41311

Yeni konular

Geri