Asenkron motorlar

Stator gerilimi değiştirmeden üçgen çalışan motoru yıldız çalıştırmak istersek devrinde bi değişiklik olur mu

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Slm. Yıldızdan üçgene geçiş zamanı için turmetre ile bakmıştık devirlere.
Motor 22 kw 2800 devir fan mantığı ile çalışan türbin motoru motor yıldızda iken max 2389 devir gördüm. tabi motor verimi Nerede ise yarıdan fazla düşeceği için motorun bağlı olduğu yüke göre değişeceğini düşünüyorum.

KIsa süreli denemek için filan çalıştırabilirsiniz ama uzun sürde çalışmaz, yanar..

Boştayken sorun yok ama yükte mili sıkışmış gibi olur ustamın dediği gibi yanar.

Tam yükte çalışmıyor o yüzden yıldız calisincada sıkıntı yapmıyor yani motor gücü yükün çok üstünde

Aslında dediklerinize katılıyorum .benim merak ettiğim motor hızına. frekans , kutup sayısı etki ettiğini biliyorum ayrıca statora uygulanan gerilim de etkiler mi asıl sorum bu

Mesala ornekliyecek olursak üçgen 380 volt devir 1500 diyelim yıldız 380 x1.73=657 volt bu gerilimi olmadığı için ben yıldız 380 volt uyguladigimda sadece motorun gücümü düşer. Yoksa beraberinde deviride etkiler mi

Deviri tabiki etkiler.Atıyorum yükü az iken fazla döner yük arttıkça devir azalır dahada artarsa durur.Yanar.Boştayken pek belli olmaz.

motor etiketi üçgen bağlantı 380.volt olan bir motorun yıldız bağlantısı.660. volt.dur
uluslar arası elektrik şebekeleri şu şekildedir.
3 faz .faz,faz arası gerilim. 110.v , 190.v ,220.v ,380.v ,660.v , özel durumlar hariç.
bu nedenle elektrik ekipmanları bu gerilimlere göre yapılır.
Elektrik motorlarının devirleri kutup adeti ve frakans ile belirlenir.
üçgen çalışabilen devredeki motoru yıldız çalıştırırsan motor1/3 güçde çalışır
motor ısınır ve yanabilir. ısınmaz yük az ise boşa enerji harcamış olursun.

Ayni şeyleri konuşuyoruz statora. Uygulanan gerilim ile devir değişir mi ?

Forum istatistikleri

Konular
128,845
Kullanıcılar
450,947
Son üye
sitroen91

Yeni konular

Geri