Bara Gerilim Hücresi hakıında

hsyn71

Üye
Snap2.jpg bu hücre hakkında net bilgisi olan arkadaşlar yardım edebirlir mi üzerinde bara gerlim gücresi yazıyor pako şalterin amacı nedir ama özellikle hücrenin amacı nedir.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Hücrelerin amacı trafoya giden yüksek gerilimi açıp kapatmanıza yarar.

Gerilim trafosunun bulunduğu hücre. Anolog voltmetre ve pako şalter ile gerilimleri(kv) görebilmeniz için.

hücre içerisinde bulunan geilim trafosu ile baralardan geçen gerilim değerini okumak için kullanılır.
benim bildiğim genelde dağıtım merkezlerinde ve özel müşterilerde OG'den ölçüm yapması gereken yerlerde kullanılıyor.
TM gibi yerlerde illaki var.

Bu bir ölçü hücresi. Hücrenin kontrol kısmnındaki siyahla çizilmiş tekhattan da bağlantısı çizilmiş. Buradan görülen hücreye çekmeceli/arabali gerilim trafosu konumuş. Gerilim trafosu ise anabaraya içeri doğru sürülerek işletme/servis konumuna alındığında anabaranın enerjili olup olmadığını anlarsınız. Siyah renkli mimik şemasının sağ ve sol tarafındaki beyaz lambalar gerilim trafosunun işletmede ya da test konumda olduğunu gösterdiğini sanıyorum. Baranın enerjili olduğunu anlamak için servis/işletme konumunda olması gerekir. Pako şalter ile de faz-faz ya da faz nötr olarak gerilimlerin değerini görürsünüz.

İlave olarakbu bara gerilimi 3,6kV gibi değerlerde ise bu barada orta gerilim motoru da olabilir. Orta gerilim motorlarını besleyen kesicili panonun enerji kesildiğinde açması gerekir. Enerji kesilip kesilmediğini de yine bu ana bara ölçü panosundaki gerilim trafosundan 3 faz gerilim bilgisi alınarak yapılır.

Başka kullanım örnekleri.
Sistemde bir kuplaj ve her 2 tarafda 2 ayrı giriş panosu varsa buralarda enerji aktarımı için gerilim bilgisi kullanılabilir.

Sonuç olarak, bu panonun mutlaka bir projesi vardır. Ne amaçla kullanıldığı tam olarak projeye bakılarak anlaşılabilir.

Sistemde bir kuplaj ve her 2 tarafda 2 ayrı giriş panosu varsa buralarda enerji aktarımı için gerilim bilgisi kullanılabilir. bu durumu anlamadım evet kuplaj ve iki adet bara var anlamdığım nokta ise enerji aktarımı nedir. ayrıca ölçü hüvresi zaten varken bu hücre ayrıca neden ölçü hücresi olsun ki bu hücrede oluşacak bir arıza sistemi off edermi

Sistemde bir kuplaj ve her 2 tarafda 2 ayrı giriş panosu varsa buralarda enerji aktarımı için gerilim bilgisi kullanılabilir. bu durumu anlamadım evet kuplaj ve iki adet bara var anlamdığım nokta ise enerji aktarımı nedir. ayrıca ölçü hüvresi zaten varken bu hücre ayrıca neden ölçü hücresi olsun ki bu hücrede oluşacak bir arıza sistemi off edermi

O.G. tek hat şemanızı paylaşırsanız yorum yapabiliriz.

Sizin O.G hattına ait şema varsa bizimle paylaşın, o şemanın üzerinde bir çalışma yaparak konuyu inceleyelim.

malesef projenin son hali elimde yok hücreler üzerinden öğrenmeye çalışıyorum elimde olan proje onaylanmamış eski proje doğru yerleride var ama geneli eksik veya farklı bana faydası olmuyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,440
Kullanıcılar
451,996
Son üye
Mucothex

Yeni konular

Geri