Basit bir tesisat arızası

edremit

Onursal Üye
Onursal Üye
5-6 sene oldu bir yakınım gece belirli bir saaten sonra salondaki 2 li floresan (şu iki tane iç içe olan yuvarlaklardan) lambanın yanmadığını bir süre sonra tekrar yandığını söyledi. Biz de sözde bilen elektrikçiyiz ya hemen aklımıza gerilimlerin o saatlerde çok düştüğü geldi. Ölçmeden biçmeden değiştirelim dedik gittik bir akkor flamanlı avize beğendik . Bazen floresan armatürün içine kondansatör koyarım biraz faydası olur bu sefer nedense akkor flamanlı lambayı tercih ettim.
Akşam yemekten sonra gittik avizeyi takıverdik nekadar güzel olduğundan çok yakıştığından falan bahsettik çaylarımızı içtik yavaş yavaş gitmeye hazırlanıyoduk ki lambalar gene söndü. Resmen söndü, tam bir rezalet, nasıl düşünürseniz aynen öyle.
Fazla uzatmadan sonuç: İşi yapan tesisatçı arkadaşımız anahtarın üstündeki buatta nötrleri birbirine güzelce dolamış lambanın nötrünüde bunların üzerine yarım tur dolaştırıvermiş (herhalde kısa geldiği için) ve o ünlü (dandik) yapışkansız izole bant ile bunları sarıvermiş. Zamanla bant kendini salmış lambanın nötrü sözde değiyor - değmiyor. Işıklar yanıp akım çekilmeye başlayınca bir süre sonra ısınıyor ve ayni motor termiği gibi nötrden ayrılıyor soğuyunca tekrar değiyor. Lamba da fazla güçlü olmadığı için ark yapma yada yanma gibi birşey de yok.(zaten buatın içinde)
Dumur bir tecrübeydi.

Teşekkürler Sn edremit meslekte yeni olan arkadaşlar için güzel bir örnek.

Sn.Edremit
Çok teorik mühendislik hesaplarının yanında basit gibi duruyor ama pratik mesleki paylaşımların önemine inanırım.Teşekkürler.

Güzel paylaşım :)

Floresana takılan kondansatörün ne faydası oluyor ki? Üstelik faydasını bırak zararı olmalı. Çünkü zaten floresanın balansı bir indüktans değilmi. Empedansı azaltmazmı kondansatör? ::)

bizde küçük bir bınanın tesısatını yaptık flrasanları taktık ıvırı zıvırını hallettık sıra bınaya diger elektrık dagıtım o dasından şalterı kaldırdık geldık testte lambaları yakıyoruz yanıyor prızlerde elektrık var aldanıyoruz neyse açtık tüm lambaları geziniyoz birden başladı lambalar tek tek sonmeye şaşırdık ponoyu açtık bakıyoruz herşey normal sigorta atmıyor notr bakıyoruz ölçüyoruz normal gevşeklık yok ara tara yok elektrık dagıtım odasına gittik bı bakarız notr bağlamımışız işin ilgin yanı notr tamamen ayrı hiç degmiyor ama biz ilk açtıgımızda florasanlar yanıyordu nasıl yandıgını anlayamadık ölçümlerde normal gösterıyordu normal olaraktan torak la baglantı kurduk öylede olsa yanacagına kanaat getirilmez halada çözmüş degılm

tşk arkadaşım ben daha elektrikte yeniyim lise 3 e geçtim bunu oğrendiğim iyi oldu

akfa ' Alıntı:
bizde küçük bir bınanın tesısatını yaptık flrasanları taktık ıvırı zıvırını hallettık sıra bınaya diger elektrık dagıtım o dasından şalterı kaldırdık geldık testte lambaları yakıyoruz yanıyor prızlerde elektrık var aldanıyoruz neyse açtık tüm lambaları geziniyoz birden başladı lambalar tek tek sonmeye şaşırdık ponoyu açtık bakıyoruz herşey normal sigorta atmıyor notr bakıyoruz ölçüyoruz normal gevşeklık yok ara tara yok elektrık dagıtım odasına gittik bı bakarız notr bağlamımışız işin ilgin yanı notr tamamen ayrı hiç degmiyor ama biz ilk açtıgımızda florasanlar yanıyordu nasıl yandıgını anlayamadık ölçümlerde normal gösterıyordu normal olaraktan torak la baglantı kurduk öylede olsa yanacagına kanaat getirilmez halada çözmüş degılm

nötr'de herşeyi normal ölçtüğünüze göre kuvvetle muhtemel nötr hattı bir yerde toprağa değiyordur. ancak bu durumda kaçak akım rölelerinin çalışmış olması gerekiyor. çalışmadıysa kaçak noktası rölelerden önce demektir diye düşünüyorum. saygılarımla.

nötr panonun bir taraflarına değmiş ve devreyi tamamlamış sonrada kendiliğinden ayrılmış panoda toprak bağlı ve buda saç panodur kapatırken açarken değmiş belkide kendiliğinden ayrılmış sizde kapağı açınca bağlı olmadığı görülmüştür,o zamanlar kaçak akım varmıydı bakalım.......bunun başka açıklaması yoookk

ArkadaŞlar BÖyle GÜzel Bİr PaylaŞim Yaparak BaŞimiza Gelmesİ Muhtemel Ve GerÇekten TecrÜbe İsteyen Bİlgİlerİ Bİzlerle PaylaŞtiĞiniz İÇİn TeŞekkÜr Ederİm

Forum istatistikleri

Konular
128,872
Kullanıcılar
450,995
Son üye
asafff

Yeni konular

Geri