Besleme arizasi yardim lutfen

Doğru, başka bir malzeme veya ripple ısındırabilir, ancak TR de kaçak akımı varsa oda ısındırabilir.
Haliyle TR dışarı alınıp, kontrol edilmeli sağlamsa, devredeki malzemeler kontrol edilmeli.

Kesinlikle kalite cihazdır. Ehil ellerde Bakım ve onarımı yapılmalıdır.
Ancak konu sahibi yardım istiyorsa; uzaktan da olsa yardım edilmelidir.
Eğer test olanağı olan arkadaşlar varsa bu tartışmalarımızı bilimsel olarak test etmesi izleyicilere iyi bir kaynak olacaktır.
Entegreler daha karmaşık olduğu için ben şu öneriyi sunabilirim.
Be arası kaçıran
Bc arası kaçıran.
Ce arası kaçıran üç adet aynı transistörden temin edilir. Uygun bir devre kurularak bu transistör test edilir. Hangi koşullarda ısınıp ısınmadığı kolayca anlaşılacaktır.
Aynı koşullarda aynı bağlantılarda transistörün herhangi bir junction kısmının tam kısa devre halindeki davranışları da test edilebilir.
HAA NOT:
Ben ısınan bir transistörü devreden sökmeden rahatlıkla test edebilmekteyim :p
Şase sıfır kabul edilmek koşulu ile B,C ve E deki voltajları ölçüyorum. Örneğin C ve E deki voltaj yaklaşık eşit çıkıyorsa bu transistörün CE arası kaçırıyor ya da kısa devredir.
Aynı şekilde Be arası 0.7V veya 1V tan fazla ise o transistörün Be arası açık devre veya yakındır gibi.
Ben bu gibi tartışmaları daima faydalı bulmuşumdur.

Evet;
Takip edenler açısından; bilgilendirici bir konu oldu.
Yazılması ve yapılması gerekenler yazıldı.

Herkese iyi günler, iyi çalışmalar

C147 nin bağlı olduğu köprü diyotu değiştirir misiniz?
evet D112 ve 2 adet D110 (kopru diyotlar)
buarda kondasatorler haric butun degistirdigim saglam orjinal elelemanlar geri taktim.
kondastorleri panasonic chemicon esdegerleri ile degistim.
besleme bolumundeki direnc/hizli diotlari hepsini olctum shemadaki degerlerine bakarak.
bir hata var biryerde ama cozemiyorum.
buarada elektronikci degilim meslegim ses teknisyeni.
suan anakartaki/besleme 2200uf 16v ve x9 3300uf 25v kondastorler haric hersey orjinal
hersey normal calisiyor ama asiriri isinma var (2x 2sc3421 ve x2 2sa1350) bu trasistorlerin sogtuculari yok!
ve direk mekanigin kasasina monte ediliyor soyleki butun mekanizma asiri isiniyor (metal kasa)
Eğer test olanağı olan arkadaşlar varsa bu tartışmalarımızı bilimsel olarak test etmesi izleyicilere iyi bir kaynak olacaktır.
Entegreler daha karmaşık olduğu için ben şu öneriyi sunabilirim.
Be arası kaçıran
Bc arası kaçıran.
Ce arası kaçıran üç adet aynı transistörden temin edilir. Uygun bir devre kurularak bu transistör test edilir. Hangi koşullarda ısınıp ısınmadığı kolayca anlaşılacaktır.
Aynı koşullarda aynı bağlantılarda transistörün herhangi bir junction kısmının tam kısa devre halindeki davranışları da test edilebilir.
HAA NOT:
Ben ısınan bir transistörü devreden sökmeden rahatlıkla test edebilmekteyim :p
Şase sıfır kabul edilmek koşulu ile B,C ve E deki voltajları ölçüyorum. Örneğin C ve E deki voltaj yaklaşık eşit çıkıyorsa bu transistörün CE arası kaçırıyor ya da kısa devredir.
Aynı şekilde Be arası 0.7V veya 1V tan fazla ise o transistörün Be arası açık devre veya yakındır gibi.
Ben bu gibi tartışmaları daima faydalı bulmuşumdur.
(2x 2sc3421 ve x2 2sa1350) birebir ayni toshiba degishtirdin sonuc ayni :(

regulatorlerin cikis voltajlari'
Q111 - d313 (6v) (12.6) (5.7)

Q109 - d313 (-11.7v) (-22.6v) (-11.4v)

Q110 - b507 (-11.7v) (-22.7v) (-11.5v)

U131 - 78m12 (22.1v) (gnd) (11.7v)

Q107 - d313 (07.3v) (11.7v) (06.8v)

U132 - 79M12 (GND) (-22.3v) ( 11.7v)

Q108 - b507 (-07.3v) (-11.7v) (-06.8v)

Ekli dosyalar

• REG.PNG
    REG.PNG
    234.3 KB · Görüntüleme: 2
Kavga etmenize gerek yok. Yardım gerekirse Biz buradayız.
Onarımı yapan kişi ses teknisyeni.
Malzeme ölçme konusunda yeterli bilgi ve deneyim sahibi değil.
Arıza orada, fakat tecrübe ve bilgi eksikliğinden, müdahale edilemiyor.
Ancak şüphe edilen malzemeler değiştiriliyor.
Oysa; ölçme yöntemiyle nokta atışı arıza bulunabilir.

Olması gerekenleri yazdım. Başka da yazacak bir şey yok.
Cihaz Elektronik onarım servisine gitmeli...

Kolay gelsin...
regulatorlerin cikis voltajlari'
Q111 - d313 (6v) (12.6) (5.7)

Q109 - d313 (-11.7v) (-22.6v) (-11.4v)

Q110 - b507 (-11.7v) (-22.7v) (-11.5v)

U131 - 78m12 (22.1v) (GND) (11.7v)

Q107 - (07.3v) (11.7v) (06.8v)

U132 - 79M12 (GND) (-22.3v) ( 11.7v)

Q108 - b507 (-07.3v) (-11.7v) (-06.8v)
Voltajlar doğru;
Şemada belirtilen voltajlar

+7 V DC
Gnd
- 7 V DC
+12V DC
GND
-12 V DC
+15 V DC

ustam nasil paramparca olmuyorlar hayret ediyorum asiri isinma var !
Isınma bize göre aşırı;
Eli yakacak ısı 65 derecedir.
bizlere fazla, elektronik komponentlere göre normal
Elektronik malzemeler 100-120 derece ısılarda rahat çalışabilir. (hassas çipler gibi bazıları bozulabilir)
Dışarıdan 400-450 derece ısı vererek malzeme söküyoruz.( çıkartıyoruz)

Okunaklı, Net şemayı da ekleyeyim.
Daha rahat kontrol edersiniz.

Ekli dosyalar

• tascam_122mkii.pdf
    9.7 MB · Görüntüleme: 2
Son düzenleme:
ustam nasil paramparca olmuyorlar hayret ediyorum asiri isinma var !
O devre servo PSU devresidir.
Yeşil ve siyah transistörlerin bulunduğu devre ve bu devre pre ampli leri besler.
Daha önceki hatadan dolayı bu devrede herhangi bir kondansatör, entegre veya bir devre elemanı zarar görmüşse bu elemanların ısınması normaldir.
Bu transistörlerin tüm devresindeki elemanlar kontrol edilmelidir. Ancak öncelikle bu transistörlerin beslediği devreler de kontrol edilmelidir.
Eğer bu transistörlerin çıkışı regüleli 2X15V olması gerekiyorsa ve fazla voltaj çıkıyorsa zener diyotlar kondansatörler dikkatlice ölçülmelidir.

O devre servo PSU devresidir.
Yeşil ve siyah transistörlerin bulunduğu devre ve bu devre pre ampli leri besler.
Daha önceki hatadan dolayı bu devrede herhangi bir kondansatör, entegre veya bir devre elemanı zarar görmüşse bu elemanların ısınması normaldir.
Bu transistörlerin tüm devresindeki elemanlar kontrol edilmelidir. Ancak öncelikle bu transistörlerin beslediği devreler de kontrol edilmelidir.
Eğer bu transistörlerin çıkışı regüleli 2X15V olması gerekiyorsa ve fazla voltaj çıkıyorsa zener diyotlar kondansatörler dikkatlice ölçülmelidir.
bu akşam balık yeme günüm olmasaydı, kesin arızayı bulup söylerdim. :p:p:p

Forum istatistikleri

Konular
129,006
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri