Bilimsel bilmeceler.

Yazboz.jpg

Semada motor yildiz baglantida. Ana kontaktor ve yildiz kontaktor cektiginde

Ilk mesajinda anlatim hatasi yoksa diyorsun ki;

Pens ampermetre ile kirmizi kisimdaki 3 kabloyu olcersem 0 Amp.

Fakat;

Mavi kisimdaki 3 kabloyu olcersem 10A
Yesil kisimdaki 3 kabloyu olcersem 10A

Olcuyorum mu diyorsun?

Eger boyle diyorsan olmaz. Hepsinde de 0 A. olcmen gerekir.

Aksini iddia ediyorsaniz devre semasini cizip olcum yaptiginiz noktalari daha detayli belirtiniz.

Son düzenleme:
Bende tam tersine enduktif reaktans da kaynaklandığını düşünüyorum. Şöyle düşün kablo firmaları a.g kablolarında teknik detaylar da enduktif reaktans su verirken kapasitif reaktansi vermezler çünkü çok küçük değerlerdedir bu oran sadece yüksek gerilim kablolarında Microfarad olarak kapasitif reaktansi verilir.
Kısa mesafeli kabloda aynı bağlantıda bu olay olmuyor altını çiziyorum.
Kablo firmaları kapasite hakkında asla bilgi veremezler. Kapasite etkisi iletken uzunluğu ve diğer elektrodun bu iletkene yakınlığı ile belirlenir.
200 metre uzunluğundaki bir kablonun kapasitif etkisi aynı uzunlukta başka bir iletken mesafesi 10cm uzakta iken belli değerde ise, 1cm uzaklıkltaki kapasite çok fazla olacaktır.
200m uzaklıktaki bir iletken toprak altından geçiyorsa her bir iletkenin toprağa olan ilişkisi neredeyse düşük oranda bir topraklama gibi davranabilecektir.
https://www.elektriktesisatportali.com/kablolarin-kapasitans-hesaplari.html

MOT.png
Resimde motor ve kablolar arası kapasitif etkilerden kaynaklanabilecek bir varsayıma değinilmiştir.
Varsayım diyorum, çünkü buradan tam olarak bağlantıları göremiyoruz.

Son düzenleme:
Ekli dosyayı görüntüle 110427

Semada motor yildiz baglantida. Ana kontaktor ve yildiz kontaktor cektiginde

Ilk mesajinda anlatim hatasi yoksa diyorsun ki;

Pens ampermetre ile kirmizi kisimdaki 3 kabloyu olcersem 0 Amp.

Fakat;

Mavi kisimdaki 3 kabloyu olcersem 10A
Yesil kisimdaki 3 kabloyu olcersem 10A

Olcuyorum mu diyorsun?

Eger boyle diyorsan olmaz. Hepsinde de 0 A. olcmen gerekir.

Aksini iddia ediyorsaniz devre semasini cizip olcum yaptiginiz noktalari daha detayli belirtiniz.

şöyle düşün:

ucgen.jpg

güzel ustalar, @emodiyator ,@kocamanusta , @Mr_YAMYAM usta , konuştuğunuz bu dilin yanında rakı içiliyor mu? dünden beri yazdıklarınızı okumaya çalışıyorum ve kendimi tren seyreder gibi görüyorum. inandıklarınız sizlere kolaylık versin.

Abi konu çok karışık vodka bile kurtarmaz çözmek için
2 kol'a ait kablolardan ölçüm alsan beklentin ne olurdu?

yani 1 ve 2 nolu ölçüm noktalarını birleştirerek 6 kabloyu da kelepçe içine alıyorsun.

Zaten bunu simule ettim aynı bağlantıyı kısa mesafeli yıldız üçgen panoda yaptım akım göremedim kafamdaki soru işareti burada başlıyor. Demek ki bu kablo uzunluğu ile alakalı bir durum uzunluk da da reaktansdan başka birşey gelmiyor akla.
Tekrar özetle hepsinin girişinde akım sıfır ana TMS den bahsediyorum. Kablosu uzun olanlar da üçgen ve hat çıkışında akım görüyoruz. Aynı pano aynı bağlantı kısa mesafeli panoda akım hem girişte hem üçgen kontaktorunden hemde hat kontaktorunden akım sıfır neden?

Son düzenleme:
Abi konu çok karışık vodka bile kurtarmaz çözmek için

Zaten bunu simule ettim aynı bağlantıyı kısa mesafeli yıldız üçgen panoda yaptım akım göremedim kafamdaki soru işareti burada başlıyor. Demek ki bu kablo uzunluğu ile alakalı bir durum uzunluk da da reaktansdan başka birşey gelmiyor akla.

bildiğimden değil tümden gelerek anlamaya çalışıyorum. kablo uzunluğunu da yok saymıyorum. biraz kafa yorunca kol akımlarında az veya çok kaçak akım okunabileceğini bile düşünmeye başladım. dediğim gibi 6 kablolu bi ölçümde çok büyük ihtimalle akım görmeyeceksiniz. bu biraz ghost voltaj olayına benziyor. biraz saçma olabilir ama kaçak akım pensampermetresinde filtre özelliği varmı, merak ettim.

Pens ampermetreden 3 kablo gecirip akim olcumu yaptiginda 10A gibi bir akim olcebilmek icin ayni faza ait 1 giris, gene ayni faza ait bir cikis, bir de bir baska faza ait kablonun akimini olcmen gerekir.

kaçak akım pensampermetrenin bağlı olduğu koldaki fazlar diğer koldaki fazlarla bağıl bu yüzden kaçak akım görmek normal diyeceğim fakat daha kısa kabloların kullanıldığı yıldız-üçgen bi devrenin ölçümlerinin normal olduğu söyleniyor.

3 veya 6 kablo faz bağlamında hepsi giriş zaten.

yıldız bağlantıyı niye konuşuyoruz hiç anlamıyorum.
yıldız bağlantıda faz akımı hat akıman eşit.
kaçak akım varsa vardır, yoksa yoktur.
tek ölçüm noktası kırmızı elipsin kapsağı yer.

kablonun havadan mı karadan mı gittiği, uzunluğuna falan girmeden üçgen bağlantıda faz akımları hat akımlarına eşit değildir. bu yüzden farklı bi durum söz konusu.

bildiğimden değil tümden gelerek anlamaya çalışıyorum. kablo uzunluğunu da yok saymıyorum. biraz kafa yorunca kol akımlarında az veya çok kaçak akım okunabileceğini bile düşünmeye başladım. dediğim gibi 6 kablolu bi ölçümde çok büyük ihtimalle akım görmeyeceksiniz. bu biraz ghost voltaj olayına benziyor. biraz saçma olabilir ama kaçak akım pensampermetresinde filtre özelliği varmı, merak ettim.

Evet var filitre özelliği hatta kaçak akımları bile ölçüyor. Hioki 3286-20 penstipi güç analizörü ile de ölçtüm durum aynı
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/bilimsel-bilmeceler.154437/page-13#post-1025460

Yukaridaki linkteki sema, sorulan sorunun yildiz baglanti icin en yalin hali. Burda kablolari istedigin kadar uzat. Nasil olacak ta 3 kablonunda gectigi pens ampermetre 10A akim gosterecek?

Imkansiz.
Ancak su sekilde olabilir.

Ekli dosyayı görüntüle 110431

Yıldız bağlantıyla alakalı bir durum yok artı yıldızda iken ölçmediğimi belirtmiştim.Senin gönderdiğin resimde giriş çıkış uçlarının yer değişmesi var bu durumda motor aşırı akım akım çeker çünkü 120 dere açı olmaz girş kısmında

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Geri