Bilimsel bilmeceler.

Soruyu soran arkadas yildiz ucgen baglantili motor icin sormus. Cizdigi semaya gore yildiz baglanti ile calisabiliyor.

Ben de anlatimi basit olsun diye yildiz baglanti uzerinden bu is olmaz diyorum.

Soruyu soran arkadas yildiz ucgen baglantili motor icin sormus. Cizdigi semaya gore yildiz baglanti ile calisabiliyor.

Soruyu ben sordum yıldız üçgen yol verilen motorun çalışma rejimi üçgen dir. Motoru sürekli yıldız çalıştıramazsın sadece kalkış yapar buda 5-10 saniyedir. Senin çizdiğin senaryoda motor kalkış yapamaz zaten Konumuzla alakası yok.
motor kısmı.jpg

Belki bu şekil daha açıklayıcı olur yıldızla alakalı bir durum yok

Son düzenleme:

yıldız bağlı motorda sargılardan birinin giriş çıkış uçlarının yer değiştirilmesi doner manyetik alanı bozacağı için kısa süre için koruma elemanlarının açmasına neden olacaktır. ha keza üçgen bağlantı içinde aynı durum geçerli.

bahsedilen senaryoda motor sıkıntısız çalışıyor. yani ölçümler çalışan bi motor üzerinden alınıyor.

Giris cikis uclarini degistirmedim ki. Sadece pens ampermetrenin kavradigi telleri degistirdim.

Cizimime bakarsan motora giris ve cikislar degismedi. Sadece pens ampermetreye giren teller degisti,
Soruyu ben sordum yıldız üçgen yol verilen motorun çalışma rejimi üçgen dir. Motoru sürekli yıldız çalıştıramazsın sadece kalkış yapar buda 5-10 saniyedir. Senin çizdiğin senaryoda motor kalkış yapamaz zaten Konumuzla alakası yok.
Ekli dosyayı görüntüle 110433

Belki bu şekil daha açıklayıcı olur yıldızla alakalı bir durum yok

Olay motorun surekli resimde calismasi calismamasi degil. Yildiz/ucgen motoru yildiz baglantida yuksuz olarak saatlerce calistirabilir ve olcumler yapabilirsin. Ama bunu tartismayalim konu sapar.

Ucgen baglantida ancak kirmizi halka icindeki iletkenler pens ampermetre ile kavranirsa akim sifir olur.

Diger renklerle gosterdigim 3 lu gruplari pens ampermetre ile olcmeye kalkarsan 0 dan farkli ve yuksek degerler okursun.

Fakat bu durum uzun kabloda ve kisa kabloda farkli degerler okunmasini aciklamaz.
Yazboz.jpg

Son düzenleme:
Giris cikis uclarini degistirmedim ki. Sadece pens ampermetrenin kavradigi telleri degistirdim.

Cizimime bakarsan motora giris ve cikislar degismedi. Sadece pens ampermetreye giren teller degisti,

Olay motorun surekli resimde calismasi calismamasi degil. Yildiz/ucgen motoru yildiz baglantida yuksuz olarak saatlerce calistirabilir ve olcumler yapabilirsin. Ama bunu tartismayalim konu sapar.

Ucgen baglantida ancak kirmizi halka icindeki iletkenler pens ampermetre ile kavranirsa akim sifir olur.

Diger renklerle gosterdigim 3 lu gruplari pens ampermetre ile olcmeye kalkarsan 0 dan farkli ve yuksek degerler okursun.

Fakat bu durum uzun kabloda ve kisa kabloda farkli degerler okunmasini aciklamaz.
Ekli dosyayı görüntüle 110435

evet haklısın, yıldız bağlantıda bobinin girişi çıkışı değişmiyor gözüm yanılmış.

arkadaşımız daha kısa kablolu yıldız-üçgen devrelerde aynı ölçmeyi yaptığında iki kol ve hat ölçümlerinde kaçak akımı sıfır okuduğunu söylüyor.

üçlü grup dediğiniz yerlerde çene içine iki kablo mu alıyorsunuz?

senaryoda yapılan üç ölçüm var:

• 1. kol ölçümünde 3 kablo çene içine alınıyor (R-S-T)
  • 2. kol ölçümünde 3 kablo çene içine alınıyor (R-S-T)
  • TMŞ üstü yani ana besleme hattında 3 kablo çene içine alınıyor (R-S-T)

.

Son düzenleme:

Ekli dosyayı görüntüle 110435

Çizdiğin şemada ana kol akımını ölçmüş olursun buda yaklaşık 98 amper olan U kol akımının 1.73 katı olan 170 ampere tekabül eder. Farklı renklerde gösterdiğin kısım üçgen kontaktorunun baraya bağlantı kısmı zaten. Kontaktor kapattığında barayla birleşmiş oluyor zaten.
Ölçüm 1 ve ölçüm 2 noktası akım farkı aynı (3 kablonun pens çenesi içine aldığımızda okuduğumuz akım)

en sade haliyle tartıştığımız konu aşağıdaki senaryo ile çok benzer:

üç adet, iki fazlı 4000W rezistans şekildeki gibi bağlanmıştır. KAKR çıkışındaki faz akımları ölçü sistemenin kontrolündeyken rezistansların diğer uçları farklı fazlara yani KAKR'nin giriş kısmından bağlandığı için bu bi kaçak akım algılamasına neden olur mu ya da KAKR açar mı?

sr1.jpg

Forum istatistikleri

Konular
129,401
Kullanıcılar
451,923
Son üye
veysel darğın

Yeni konular

Geri