Bilimsel bilmeceler.

Son derece mantıklı. Burada şu ölçümleri yaparsak bazı sonuçlara ulaşabiliriz.
1) Sadece R fazından geçen akımı ölçelim.
2) R fazının dönüş hattı S fazı ise buradan geçen akımı da ölçelim.
Her iki akım eşit olmak zorundadır. Farkı kaçak akımdır.
3) R iletkeni ile S iletkenini yan yana getirip yine geçen akımı ölçelim.
Eşittir mantıken 0 olmalıdır.

aslında yapılan deney genel anlamda bunu ispatllıyor. evet, karşılıklı kollara ait R ve S fazlarının vektörel toplamı sıfır olmalı. değerli @emodiyator'un deney seti hala duruyor ve müsaitse bahsettiğniz ölçümleri de alabilir belki.

aslında yapılan deney genel anlamda bunu ispatllıyor. evet, karşılıklı kollara ait R ve S fazlarının vektörel toplamı sıfır olmalı. değerli @emodiyator'un deney seti hala duruyor ve müsaitse bahsettiğniz ölçümleri de alabilir belki.

Akımlar kondansatör değerleri tam eşit olmadığı için ufak farklılıklar olabiliyor. İş yoğunluğu nedeniyle ölçüm alamayacağım maalesef

Arkadaşlar bu konu benim için bitmiştir.
Elimden geldiği kadarıyla yardımcı olmaya çalıştım. Bazı bilinmeyenleri de ortaya koydum ki ilgilenenler de bilsinler.
Ancak eleştiriler gerçek bir eleştiri olmayıp baltalama amaçlı olduğu için, yine arkadaşlarıma yönelik paylaşım yapacağım ya da mantıklı mesajları dikkate alacağım.
V=220v
Xc=220/30*10^-3=7333 Ohm.
F=50Hz

Xc=1/(2*3.14*F*C)
C=1/(2*3.14*50*7333)=4.3*10^-7F (430nF)
@Bunalmis Xc formülünde 30mA akabilmesi için toplam empedansı hesaplamış.
Ben de hesaplayım. R=220/0.030=7333 ohm.
30mA akabilmesi için devredeki direncin ne olması gerektiği.
Sonra da bunu belli frekansta kaç uF lık kondansatör ile elde edebileceğini hesaplamış. Tamam bu da mantıklı.
Sonra da bu büyüklükte bir kondansatör elde edebilmek için kablo boyunu hesaplamış ve 8km bulmuş :D
Ben bu arkadaşla muhattap olmadığım için sadece şunu ifade ettim.
Hesaplarına kafam basmadı. Ben de cahal birisiyim :p
O halde şunu hesapla.
Çıplak ayakla halıya basıyoruz. Halı toprakla temas halinde yani zemine direk serilmiş.
Çıplak iki adet ayağın toplam alanı kaç metre karedir? cevap gelmedi.
Herkes bilir ki ayaklarımızın altında EPSİLON 3 dialektik olursa ayaklarımızın toplam alanı 100pF bile etmediği halde kesinlikle çarpılırız. Yani ayaklarımızdan 30mA veya daha fazla akım geçecektir.
Peki hesaplamalardaki bilinmeyen nedir?
Bu bilinmeyenleri ölçerek bulabilmemiz mümkün mü dür.?
Arada bir bilinmeyen daha vardır ki, bu bilinmeyeni öğrenebilmek için yıllar önce çook KÖTEK yemiştim :D
Ancak bu bilinmeyeni açıklamamamı beklemeyin. Etrafta youtube GURT'ları dolaşıyor :p

Sırf gıcıklık olsun diye ben de bir kapasite yaratayım.
200m kablomuzu plaka haline getirelim. Bu iş için kablomuzu 1 er metre eşit olarak keselim ve telleri yanyana getirelim. 200 adet 1m uzunluğunda 2mm çapında tel elde ederiz. 200X0.02=4metre kare
Yani elimizde 4m2 lik bir plaka bulunuyor. Bu plakanın toprakla temasını engelleyen tek unsur yaklaşık 0.5mm kalınlığındaki NYA nın PVC sidir.
Yahu benim zamanımda 1m2 plaka ile mütekamil topraklama hattı yapılıyordu :D
Kafana her gereksiz bilgiyi attığın için kavram karmaşası yaşıyorsun @Mr_YAMYAM kafanın karışıklığı gibi fikirlerinde bilimsellikten uzak ,saçma ve gereksiz. Uzun uzun anlattığın senaryoları çizime dök inceleyelim teknik olarak izah etmeye çalış.
Ben senin mevzuna açıklama getirebilmek için çalıştığım halde sen oradaki kaçak akımın ölçülmesi ve KAR'ın atması olayına hala bir formül bulamadın.
Topu taca atmaya alışmışsın bize kapasitif etkiyi ispat eden video foto yada şema olarak yükle buraya ikna et bu satırları okuyan arkadaşlara ben söylediklerinin tamamen şaçma olduğunu düşünüyorum. Evet özgüvenin rahmetli buruce lee de de yok ama ortada icraatta yok. Burada ispata gidemediğin sürece söylediklerin boş laf olarak burada duracak kimse kale almayacak.
@kocamanusta nın son mesajı ve benim yazmış olduğum yönergeler zaten bu konuyu bitirmiştir. Anlayanlar anladı ve muhtemelen şimdi youtube de video çekimlerine başladı.
Taa yıllar önce bunalmış'ın bir forumda kondansatör kondansatördür kardeşim diyerek bana karşı çıkması ve sonra kondansatör tiplerini ilkel bir deneyle test ederek sanki kendi bilgisi imiş gibi icra etmesi gibi.

Ben yine kendi arkadaşlarımı köteklemeye devam edeceğim. En azından kötek sonucu bir şeyleri bizzat kendileri yapıyor test ediyor ve olanakları dahilinde ölçebiliyorlar.

Ben senin mevzuna açıklama getirebilmek için çalıştığım halde sen oradaki kaçak akımın ölçülmesi ve KAR'ın atması olayına hala bir formül bulamadın.

Buradaki olay anlaşıldığı için formüllük bir mevzu da yok ki ne formülünden bahsediyorsun. Kaldı ki empedans değeri fabrika çıkışı birbirine çok yakın olan motorlarda bile 1-2 amper akım dengesizliği olabiliyor. Benim yaptığım deneydeki kondansatörler aynı marka aynı güçte olmasına rağmen kapasite değerleri bile farklı çıktı buna iletkenin direncini kontal dirençlerini v.s eklersen söylediğini çokta mantıklı olmadığını göreceksin. Bu işler kafandan formül üretmekle olmaz. Sanki bu işlerin piri edasıyla üyeleri köteklemeye kalkmanda ayrı bir komiklik. Aklıma ayhan arıcan mevzusu geldi senin mevzularda biraz onunkilere benziyor oda trafo yok aslında kandırılıyorsunuz enerji farklı şekilde üretiliyor v.s gibi akla mantığa uymayan laflar ediyordu senin uyduruk teorilerin gibi. Ayrıca anlattıklarına kimse ikna olmadı bir ispatta yapamadın.

arkadaşlar lütfen sakin olalım, konuyu takip edeyim derken ders çalışamıyorum. acıyın bana yaa. tamam olay haklılık olayına döndü. herkes haklı, ben haksızım. ne mutlu bana bu konunun cahiliyim. kafama vura vura bile anlatamazsınız, öğretemezsiniz...
yani artık bu konuda yorum yapmayın ben de dersimi çalışayım. böylece nur topu gibi bir kaptanınız olacak.

Benim için mutluluk bu.
AKAI.png
https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/transistör-değişim-sonrası-cızırtı-problemi.147375/page-2
Raporlar gereği Son mesajlar kaldırıldı abiler. Tartışma bizim foruma yakismaz . Selamlar
İyi yaptınız.
Kalan mesajlardan birileri faydalanırsa ne mutlu bana.

Raporlar gereği Son mesajlar kaldırıldı abiler. Tartışma bizim foruma yakismaz . Selamlar
Güzel bir şeyler ortaya koymak adına sınırları aşmadan, ,bilimsel zemini kaybetmeden tartışmak güzeldir.Bazen katılımcı arkadaşların yaklaşımları konu değil de kişi oluyor sanki.Bu durumda forumun tadı kaçıyor. Bu tür tartışma yerleri bu forum olmamalı diye düşünüyorum.Teşekkürler.

Forum istatistikleri

Konular
129,407
Kullanıcılar
451,934
Son üye
simza35

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri