Bir sisteme kaç adet süzme sayaç takılır

saykoz

Üye
Merhaba arkadaşar bir sorum olucak 3 katlı bir binada oturuyorum alt katımda iki depo var ve bunların bedlemesi benim saatimden heçiyor şimdi üst kata 7 adet 1+0 oda yaptım her odaya süzme sayaç takıcam benim monofaze sistemden süzme saatlere ayrı ayrı linyemi gidilicek kablolar kaç mm olucak ve 63a bıçaklı kofra tüm bina için yeterlimi

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Merhaba arkadaşar bir sorum olucak 3 katlı bir binada oturuyorum .
Alt katımda iki depo var ve bunların beslemesi benim saatimden geçiyor .
Şimdi üst kata 7 adet 1+0 oda yaptım .
Her odaya süzme sayaç takıcam .

Benim monofaze sistemden süzme saatlere ayrı ayrı linyemi gidilicek .
Kablolar kaç mm olucak ve 63a bıçaklı kofra tüm bina için yeterlimi .

1 dairenin sayacından diğerler yerlerin beslenip kullanılması uygunsuzdur .
Diğer yerlere enerji almak için başvuru yapmanızda fayda vardır .

Önemli olan
Şebekeden gelen kofreye girişi kablo kesiti .
Kofreden çıkış sayaça giriş kablo kesiti .
Sayaçtan çıkış kablo kesiti .
Hesaplamalar uygun değilse ( watt ve amper )

"ilk düğmeyi yanlış iliklersen, diğer düğmeler de yanlış iliklenir".

Süzme sayaçlar ana sayaca ne kadar yakın mesafe olursa o kadar doğru ölçüm olur .
İstediğin kadar sayaç .
Her süzme sayaca ayrı linye gitmeli .
Topraklama olmalı .
Her bölüm için ana siğorta ve diğer siğortalar B tipi takılmalı .
Her bölüm için kaçak akım koruma ( 30mA )ve yangın ( 300mA )röleleri takılmalı .
1 adet 300mA takılırsa bir yerden gelecek kaçak kadar tüm binanın enerjisi gidebilir .
Her bölüm için 30mA kakr takılmalı .
Kaçak akım röleleri seçimlerinin önemi !!!
Tüm watt ve amper ile hesaplamalar yapılmalı .

Benin görüşüm sistemin uygunluğu zor !!!

Yapacağınız tadilat güç artışı binanın toplam gücünün % 20 sini aşması halinde usulsüzdür. Yeniden bina tadilat projesi yaparak ilgili dağıtım şirketine müracaat etmelisiniz. Bina kurulu gücünüzü en fazla % 20 ye kadar güç artışı yapabilirsiniz.

Merhaba arkadaşar bir sorum olucak 3 katlı bir binada oturuyorum alt katımda iki depo var ve bunların bedlemesi benim saatimden heçiyor şimdi üst kata 7 adet 1+0 oda yaptım her odaya süzme sayaç takıcam benim monofaze sistemden süzme saatlere ayrı ayrı linyemi gidilicek kablolar kaç mm olucak ve 63a bıçaklı kofra tüm bina için yeterlimi
güzel insan, yapılır tabii ki neden olmasın? sorun yapılmasında değil. asıl sorun olası senaryolar. hani bir arıza durumunda olabilecek kayıplardan (can ve mal) siz sorumlusunuz. olası bir şikayet durumunda oluşan kanuni sorumluluk ve cezalar size ait olacaktır. insan hayatını hiçe sayıyorsanız, kanunlar ve yönetmelikler sizi ilgilendirmiyorsa; ben kanundan daha üstünüm diyorsanız yapabilirsiniz.

Forum istatistikleri

Konular
128,981
Kullanıcılar
451,183
Son üye
ridvanaltn1

Yeni konular

Geri