bu trafo neden yanmaz

değerli arkadaşım dağıtım şirketi personeliyim yıllardır bu işle uğraşıyorum hesabındaki yanlış şurada P=I.U.cosfi.173 hesabı dengeli 3 fazlı yüklerde geçerlidir dengesiz yüklerde bu hesabı yaparsan arada bir uçurum kadar fark çıkar nasıl mı şöyleki 3 fazlı bir trafo düşün her çıkışından 10 amper eşit güç çekildiğini varsayalım

hesabımızı formüle göre yapalım 1.73.380.10=6574 KVA (6.5KVA)

birde hesabımızı bir faza göre yapalım

220x10= 2200 VA 3x2200= 6600 VA yaklaşık olarak doğru çıkar buraya kadar sorun yok

her iki formüldede yaklaşık olarak gücümüzü bulduk sorun şurda başlar yük dengesiz olduğunda mesela

10 amper 15 amper 25 amper dediğin formülü kullanalım 10+15+25+= 50 amper toplam

1.73x380x50= 32870 VA (32.8KVA)sonucu çıkar (yanlış olan sonuç)
birde bir fazlı yapalım 220x50= 11000 (11KVA) arada 3 katı bir farkın olduğunu görürüz sonuç olarak verdiğin formülde yanlışlık yok sadece 3 fazlı dengeli yüklerde geçerlidir dediğin formül fakat dengesiz yüklerde bununla hesap yaparsan jeneratör trafo çekilen güç kompanzasyon çok büyük yanlışlar içerisine girersin

ikinci bir yanlışında şu trafolarda verim en az %95 dir.trafodaki verimi nasıl olurda 0.80'e göre hesaplarsın yukarda verdiğim formülle çok rahat hesaplanabiliniyor senin bu hesabınla trafo gücünüde %15 eksik hesaplıyorsun yani trafoyu bir jeneratör hesabı yaparak hesaplıyorsun jeneratörlerde cosfi genelde 0.80 dir.dediğin hesap jeneratör için uygulanabilir ama trafo için yanlış sonuca götürür görünür güç formülünü kullandım çünkü trafo güçleri görünür güç olarak yazılır (KVA) bunu WATT birimine çevirmek istersen 0.95 (trafolar için)le çarp sana sonuç WATT olarak çıkar sonuçda bişey değişmez ister WATT olarak yap ister KVA hesap yöntemin yanlış formülün değil

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sn emodiyatör, cosQ değerinin 0,954 olduğunu katalogdan mı baktınız yoksa rölelerden mi okudunuz. ayrıca gerilimin tam olarak 220 olduğunu nasıl biliyorsunuz. trafonun nominal akımı şöyle bulunur

63kVA = 1,732 x U x I formülünden ( gerilim 400 volttur ) formülde yerine koyarsak akım I = 90,9 A yapar.

trifaz sistem de o formüle kök 3 de eklemen gerekiyor 0zaman 96 amper bulunur

Sn. emir 0.95 olayını hiçbiryerden bakıp öğrenmedim ve bunun cosfiyi ifade etiğinide söylemedim bunu siz söylediniz sadece kafamdan basit bir mantık yürütüp bulduğum bir sayı gerilime gelince siz faz faz arasını söylüyorsunuz ben tek fazı 0.95 çarpanı diyeyim şimdiye kadarda hiç yanıltmadı her trafonunda nominal akımını çok yaklaşık olarak bulabiliyorum sizin verdiğiniz formülde doğru onunlada bulunabilir ama ben bunu kullanıyorum sonuçda aynı sonuca ulaşmıyormuyuz siz 90.9 A derken ben 190.9 A mi diyorum aynı sonuç çıkıyor bizim içinde önemli olan sonuç olduğuna göre problem yok konuyu farklı mesajlarda da tartıştık her seferinde aynı formülü bana söylüyorsunuz bende herseferinde verdiğiniz formülle bulunabildiğini zaten söylüyorum neden benim bunu böyle yaptığıma gelince çoğu bu işle uğraşan arkadaşlarımız şu hataya düşüyor verdiğiniz formülü dengesiz yüklere uygulayıp yanlış sonuca ulaşıyor ör:R-S-T fazlarının akımlarını topluyor 1.73.I.U çarpıp birde üzerine cosfiyi koyuyorlar tek fazla yaptığınız hesapla dengesiz yüklerde yaptığınız arasına 2-3 katı akım farkı oluyor bu şekilde güç hesabı yapıyorlar buda karmaşaya neden oluyor bence en sağlıklısı kendi kullandığım yöntem

Son düzenleme:
Sn. emir 0.95 olayını hiçbiryerden bakıp öğrenmedim ve bunun cosfiyi ifade etiğinide söylemedim bunu siz söylediniz sadece kafamdan basit bir mantık yürütüp bulduğum bir sayı gerilime gelince siz faz faz arasını söylüyorsunuz ben tek fazı 0.95 çarpanı diyeyim şimdiye kadarda hiç yanıltmadı her trafonunda nominal akımını çok yaklaşık olarak bulabiliyorum sizin verdiğiniz formülde doğru onunlada bulunabilir ama ben bunu kullanıyorum sonuçda aynı sonuca ulaşmıyormuyuz siz 90.9 A derken ben 190.9 A mi diyorum aynı sonuç çıkıyor bizim içinde önemli olan sonuç olduğuna göre problem yok konuyu farklı mesajlarda da tartıştık her seferinde aynı formülü bana söylüyorsunuz bende herseferinde verdiğiniz formülle bulunabildiğini zaten söylüyorum neden benim bunu böyle yaptığıma gelince çoğu bu işle uğraşan arkadaşlarımız şu hataya düşüyor verdiğiniz formülü dengesiz yüklere uygulayıp yanlış sonuca ulaşıyor ör:R-S-T fazlarının akımlarını topluyor 1.73.I.U çarpıp birde üzerine cosfiyi koyuyorlar tek fazla yaptığınız hesapla dengesiz yüklerde yaptığınız arasına 2-3 katı akım farkı oluyor bu şekilde güç hesabı yapıyorlar buda karmaşaya neden oluyor bence en sağlıklısı kendi kullandığım yöntem

Sn.emodiyator;

Anladığım kadarıyla sizin hesaplarınızdaki 0,95 katsayısı size göre bir emniyet katsayısı gibi bir şey sanıyorum. Ama malesefki elektrikte kişilerin insiyatiflerine göre formüller kullanılmıyor. Özellikle yılların vermiş olduğu tecrübelerinizle bu formülleri oluşturmuş olabilirsiniz ama, özellikle bir trafonun etiketinde yazan değerin dışında enerji vermesi ki son derece sakıncalı bir durumdur.

Trafonun giriş gerilimi aşırı derecede düşmüş ve toplam gücünün üzerine henüz daha çıkamamışsa trafo yanmayabilir. Tabi bir de şunu düşünmek gerek. Çoğunlukla köylerdeki trafoların hat empedansları daha büyük olmasından dolayı ölçü aletinizin yanılma payı da olabilir.

Sn.emodiyator;

Anladığım kadarıyla sizin hesaplarınızdaki 0,95 katsayısı size göre bir emniyet katsayısı gibi bir şey sanıyorum. Ama malesefki elektrikte kişilerin insiyatiflerine göre formüller kullanılmıyor. Özellikle yılların vermiş olduğu tecrübelerinizle bu formülleri oluşturmuş olabilirsiniz ama, özellikle bir trafonun etiketinde yazan değerin dışında enerji vermesi ki son derece sakıncalı bir durumdur.

Trafonun giriş gerilimi aşırı derecede düşmüş ve toplam gücünün üzerine henüz daha çıkamamışsa trafo yanmayabilir. Tabi bir de şunu düşünmek gerek. Çoğunlukla köylerdeki trafoların hat empedansları daha büyük olmasından dolayı ölçü aletinizin yanılma payı da olabilir.

Sn. tossun2008 kendimce oluşturduğum elektirik formüllerim yok tabiki herkesin kullandığı formülleri kulanıyorum bazen çabuk ve pratik yoldan basit ufak çözümler olabilir ben bahsini ettiğim yöntemi sadece trafo nominal akımını bulmak için kullanıyorum başka bir iş için başka teknik ve yöntemlerimde yok matematikde bile bir problemin birden çok çözümü pekala olabiliyor amacım sadece olayı daha iyi anlamak ve pekiştirmek,yoksa bir sürü ve sorun var sadece bize okulda öğretilenle yada kulakdan dolma bilgilerle yetinirsek işin içinden çıkamayız zaten forumumuzun amacıda bu değilmi paylaşmak bilgi alışverişinde bulunmak
dediğiniz mantıklı geldi gerilim düşümü ve hat empedansından dolayı olabilir kullanadığım ölçü aleti (Kyoritsu 2056 R True RMS) ve işletmemizde o.g gerilimi 29.5 KV-30KV arasında

bir şey demiyorum. bir elektrikçi olarak bu yorumu yaptınız ya söyleyecek sözm yok

trafonun yanmaması trarafoyu yakacak kadar akımın geçmemesidir

Sn.emodiyator;

Nominal çalışma akım değeri 91 A olan bir trafo için 125 A değeri oldukça büyük ve zarar verici bir değer.Üstelik gündüz ölçülmüş, gece bu değer çok daha yukarı çıkacaktır. Bende tossun2008' e katılıyorum ölçü aletinizin yanılma payı olabilir. Fakat giriş geriliminin düşmesi yanmamasının nedeni olacağını düşünmüyorum. Referans olacak olan akım değeridir ve ölçülmüş zaten.

Aklıma gelen bir şey daha paylaşayım. Eğer çevrenizde yüksek güçlü bir TV yada Radyo vericisi bulunuyorsa ölçümün hatalı olması ihtimalini arttırıyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,460
Kullanıcılar
452,016
Son üye
kartalerdal67

Yeni konular

Geri