buat içi klemens mi sargı yapmak mı daha iyi

maalesef zil gitmiş bu zil ac ilemi dc ile mi çalışıyor ustam bir resim ekleyeyim birde herkesin duyması gerekiyor burası konfeksiyon gürültülü ve büyük ortam ışıklı olmaz yinede düşünülebilir ama daha sonra yada 220 v ile çalışan ses çıkaran siren sesi bile olabilir
trafo1 (1).jpg

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Ac için tasarlanmış sarı ve mavi teller yani girişe bak diyod var ondan sonra dc elektrik var diyod üzerindeki beyaz band ayağına pil bağlayabilirsin, trafo bağlantsını söylediğin yere değil de hop sök bağla şemadan faydalanabilirsin.

Ac için tasarlanmış sarı ve mavi teller yani girişe bak diyod var ondan sonra dc elektrik var diyod üzerindeki beyaz band ayağına pil bağlayabilirsin, trafo bağlantsını söylediğin yere değil de hop sök bağla şemadan faydalanabilirsin.
Merhaba Bülent ustam. Konu konuyu açmışken bir elektronikçi bana hoporlörde + ve - yer değiştirirse sorun olmaz demişti. Yani hopörlörün. +'sı ve -'si olmaz dedi. Bu dogru mu?

Merhaba Bülent ustam. Konu konuyu açmışken bir elektronikçi bana hoporlörde + ve - yer değiştirirse sorun olmaz demişti. Yani hopörlörün. +'sı ve -'si olmaz dedi. Bu dogru mu?
Hayırlı akşamlar Sn. Öğretmen27 bend e sizin gibi düşünüyordum, ama artık fikrim değişti. Müzik setlerin arkasındaki klipsi yuvalar ayrı renkte kablolar da belirteçli iz (kımızı/beyaz, düz/kesik çizgi) kaliteli bir cihaz ise k. kılavzuunda da hangisinin + ya(kırmzı yuvaya) bağlanacağı yazar. Farka önemine gelince bildiğiniz gib içinden akım geçen tellerin belli manyetik alanı var (sğ el kuralı), biz üreticinin önerisine uyarsak ses sinyali bobini içe değil dışa oynatır hop. bobini de buna göre sarılır biz de en iyi verimi alırız. Fark var ama çok küçük boyutta olduğundan farkedilmez. Avometre ile dc ölçümünde siyah ve kırmızı probu ters tuttuğumuzda ibrenin sağ gideceğine sola sapması gibi :)

ustam dün cevap yazamadım detayda küçük bir yanlış anlama var resimdeki işaretlediğim yere 12 v için ben onu ses yükseltmek için anladım besleme için sarı ve maviye bağlamam gerekiyor onu anladım bu şekilde büyük hoparlör bağlasamda çok ses çıkacağını sanmıyorum direk olarak. aklıma birşey geldi ama ,bilgisayar hoparlör devresi bir deneyeceğim siz ne dersiniz

sarı ve mavi kablolara enerji girişi (+ ve - için benim verdiğim şemaların ilkine bakın diyot ve pil olan kısım), mevcut trafo yu elleme hop aradan çıkaıp trafonun 12v (seknder) tarafını, 220v tarafına ölçü aleti bağla voltaja göre uygun gerilimde buzzer bağlanacak.

Klemens ve Buat
merhaba abiler.. yapı olarak birbirilerinden cok farklılar ama tanımlarına bakınca ikiside iletkenleri birbirine bağlamak için peki farkları nedir? birbirinden ayıran ozellık nedir ?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Klemens ekin yapıldığı malzemedir. Buat ekin yapıldığı , linye geçişinin sağlandığı, sorti çıkışlarının yapıldığı kutudur.

Buat eklerin birlestirildigi baglantisinin yapildigi yerdir
Klemens birlesmesi istenen kablolari birbirine temas icin birlestirme isinde kullanilir

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,914
Son üye
tugbag

Yeni konular

Geri