CNC için kesici uçlar hakkında

mdf ucu süper. denemelerime göre şu ana kadar 4 parça flans kestim ve iş biter bitmez ucu elledim çok çok az bir ısınma mevcut..
kesme ayarlarım benim elimdeki kalıpçı taşlamasına göre yani devir olarak tam bilemiyorum ama üstündeki ayarın numarasını söyleyebilirim.
mdf keserken 4 de kesici spindle
feed oranım 320mm (fakat benim kullandığım vidalı miller jackscrew tarzı yani bildiğimiz saplama gijon o yüzden 16mm 5 hatve açısına sahip bir vidalı mil ile farklı hız..)

asıl bıçağa gelelim :))
aluminyum bıçağı şahane ötesi
yağlama veyahut soğutma hiç bişey kullanmadım. aldığım yer hidrolik yağı kullanmamı önerdi.
kestiğim parça 1.2mm aluminyum.
iş bitiminde ucu ellediğimde şaşırdım ve gerçektende soğuktu hiç ama hiç ısınmamıştı.. kesilen parça çok az ısınıyordu.
kesme ayarlarım:
feed oranı 60 (8mm gijon kullanıyorum)
kesici rpm ise 3.5 ayarında
1.2mm aluminyum olmasına rağmen 3mm içeri girerek kesim yaptım satıcının söylemesine göre.
birde öneri olarak altına forex koy dedi direk mdf ye değmesin dedi..

yarın pleksi bıçağını deneyecem
bu bıçak diğerlerinden farkı press down özelliği olmasıymış..
bütün bıçakların shankı 6mm gövde çapı.
pleksi olan ucun gövdesi 6 ucu ise 3.5mm bakalım yarın nasıl olacak :)

Süpermiş, Güzel değerlendirme. ama sanırım online satışları yoktur. Fiyatlar ne durumda.

feed oranım 320mm (fakat benim kullandığım vidalı miller jackscrew tarzı yani bildiğimiz saplama gijon o yüzden 16mm 5 hatve açısına sahip bir vidalı mil ile farklı hız..)
Bu arada 16/5 hatvede başka hız olmaz. Ayar üzerindeki mile göre yapılır. eger 16/5 hatveye göre ayar yapmış olsaydın sen 10 milim git dediğinde makine 3mm falan giderdi. eğer sen 10 mm git diyorsan makine de 10mm gidiyorsa feedrate'in doğru demektir yani 320mm/dakika hızında kesim yapıyorsun.

online satışları yok maalesef. adamların antalya da fabrikaları var sadece kesici takım üzerine iş yapıyorlar..
her ucun fiyatı 30 tl

bu arada benim vidalı mil gijonun burguları normal vidalı milinkinden daha sık o yüzden ben 10mm gitmek istediğimde step motorlarım daha hızlı dönüyor. normal 16mm5hatvesi olan vidalı mile göre. o sebeple dedim

çizimlerim neyse çıkan sonuçlarda öyle birebir örtüşüyo, sen aynı feedrate ile aynı işi benimle aynı zamanda yapıcan ama step motorlar seninkisi daha yavaş çalışıcak bu yüzden seninkisi daha torklu olacak diye düşünüyorum. acaba yanlış mı ??

Step per = tam tur adım sayısı / vida hatvesi(pitch - adım )
Step per = 200 / 1.25 ( metrik 8 ) = 160
Full step için 160
1/16 microstep için 160*16= 2560 adım
Step per değeriniz millerinize bağlı olarak sabit değerdir değiştirmeyiniz.
Sadece sürücüden micro step değerinizi değiştirirseniz düzeltin o kadar.
Max hızınız , Velocity mm per min de yazılı değer kadardır ve sürücünüzün ve motorunuzun ve mekaniğinizin kabiliyetine bağlı olarak değiştirebilirsiniz.

Vida adımı küçüldükçe itme-çekme (linear doğrultuda) gücü artar , motor torku sabittir(sürücüye bağlı) , ilerleme daha yavaş olur.

Bu anlatım mach3 için ve motor mile doğrudan bağlı durumlar için, diğerleride benzer şekildedir.

Vida adımı küçüldükçe itme-çekme (linear doğrultuda) gücü artar , motor torku sabittir(sürücüye bağlı) , ilerleme daha yavaş olur.

Kazim hocam ben "motor torku sabittir(surucuye bagli) kismini anlayamadim :( devir yukseldikce torku dusmeden sabit tutmanin bi yontemi mi var.

Tork motor akımına bağlıdır.
Step motorlarda devir arttıkça zıt elektromotor kuvvet artar.
Bu , sabit gerilim altında daha az akım geçmesi ve dolayısı ile torkun düşmesi demektir.
Motor anma akımları 5V içindir , ve tutma güçleri bu değerler içindir.
Elektronikde chopper denilen devreler var.
Bunlar bir nevi akım regülatörü gibidir.
Girişlerindeki yüksek gerilimi , ancak sabitlenmiş akım değeri geçirecek kadar motora uygularlar.
Bu yüzdendir ki giriş gerilimi ne kadar yüksekse o sürücü o kadar iyidir diyebiliriz.
Giriş gerilimi 36V olan bir sürücü giriş gerilimi 24V olan sürücüye göre daha yüksek devirler verebilir.
Mesela senin beğenmediğin ama işini mükemmel yapan ve çoook sayıda kullanılan TB6560 larda var , Allegro larda var.
Motor akımı akım sense direnci üzerinden ölçülür ve chopper ile sabit tutulur.
Bazıları pwm de der ama eski ve bilindik adı chopper.

Giriş gerilimi 80V-110V -220V olan sürücüler var...

dünkü aldığım pleksi ucunu denedim bu gün.
çok fazla beni tatmin etmedi bilemiyorum belkide feed rate i ya da rpm i ayarlayamadığımdan.
çıkan talaşları ellediğimde sert şekildeydiler.
5mm lik pleksiyi 1mm daldırarak 5 adımda kestim.
acaba 1mm fazla mı geldi ??
feed rate olarak dakikada 240mm
kesicinin 4. kademesinde idi hız olarak. neyseki kestim bi sıkıntı yok uc ısınmasıda yoktu
ama kesmeye başlayınca çıkan talaşın sert değilde yumuşak tüy gibi olması gerekmez mi ??
pleksi kesen arkadaşlar ??
dünkü aluminyum denemesinde aynen dediğim gibi incecik talaş bırakıyodu aluminyum keserken bu kadar rahat keseceğimi düşünmemiştim..

yaptığım cnc kart kutusu :D
biraz fazla büyük oldu fan ama bence güzel oldu

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri