CNC için kesici uçlar hakkında

Talaştan kastınız metal ise bunu önermem bu tip frezeler ahşap işleme için yapılır.
Yanıtınıza nasıl bir cevap vereceğimi bir türlü bulamadım. Bir kaç defa yazıp sildim hatta, Ne desem bir türlü bilemiyorum. Teşekkür edemiyorum zira sormuş olduğum (uç ile ilgili tecrübeniz varsa gayet basit) soruya bir cevap vermiş bulunmuyorsunuz. Bir taraftan da ilgilendiğiniz için teşekkür etmek istiyorum çünkü tek cevap veren sizsiniz. Bu forumda bulunan üyelerin freze veya cnc ile şuncacık haşır neşir olduğuna inanarak linkteki uca baktıklarında ne tür bir malzeme işleyebileceklerini bileceklerini düşünerek "ahşap işlemek için" ibaresini eklemedim yada akıl edemedim. Takdir sizin.

Vermiş olduğunuz ahşap işleyebileceğim ama metal işleyemeyeceğim önerinize ve ilginize teşekkür ediyor ve affınıza sığınarak sorumu düzeltmek ve yenilemek istiyorum.

http://www.aliexpress.com/item/Rout...lling-Cutter-Wholesale-Price/32406445789.html

Bu uç, ahşap işlemede, kaba tarama için nasıldır? Kullandığım spindle 2.2 kw. Mesela mdf ye 4 veya 5 mm. dalıp tarama yapabilir miyim ?

Yanıtınıza nasıl bir cevap vereceğimi bir türlü bulamadım. Bir kaç defa yazıp sildim hatta, Ne desem bir türlü bilemiyorum. Teşekkür edemiyorum zira sormuş olduğum (uç ile ilgili tecrübeniz varsa gayet basit) soruya bir cevap vermiş bulunmuyorsunuz. Bir taraftan da ilgilendiğiniz için teşekkür etmek istiyorum çünkü tek cevap veren sizsiniz. Bu forumda bulunan üyelerin freze veya cnc ile şuncacık haşır neşir olduğuna inanarak linkteki uca baktıklarında ne tür bir malzeme işleyebileceklerini bileceklerini düşünerek "ahşap işlemek için" ibaresini eklemedim yada akıl edemedim. Takdir sizin.

Vermiş olduğunuz ahşap işleyebileceğim ama metal işleyemeyeceğim önerinize ve ilginize teşekkür ediyor ve affınıza sığınarak sorumu düzeltmek ve yenilemek istiyorum.

http://www.aliexpress.com/item/Rout...lling-Cutter-Wholesale-Price/32406445789.html

Bu uç, ahşap işlemede, kaba tarama için nasıldır? Kullandığım spindle 2.2 kw. Mesela mdf ye 4 veya 5 mm. dalıp tarama yapabilir miyim ?

4 5 mm dalarsın ama çıkar mısın onu burda kimse bilemez çünkü senin makinenin rijitliğini, yapısını vb. özelliklerini bilmiyoruz bunu senin kendine sorman daha makul olur

M
4 5 mm dalarsın ama çıkar mısın onu burda kimse bilemez çünkü senin makinenin rijitliğini, yapısını vb. özelliklerini bilmiyoruz bunu senin kendine sorman daha makul olur
Sorum, linkteki hakkında, makinem çıkabilir de şu onu yapabilecek mi onu merak ettim. Yani şu linkteki var ya, bu tip bir tarama yapabilir mi? Hatta, bu linkteki uç veya bu tip bir ile tecrübeniz varsa, ve sorunuzun cevabı evet ise, örneğin mdf işlemek istediğimizde kaç mm ile dalıp, hangi hızda ilerleyebiliriz.
Makinemizin sınırlarını denklemden çıkartarak, sadece bu 4.5 $ değerindeki ucun gücünü, bilgeliğini, tarama yapabilme kabiliyetini merak ediyorum.

4-5 mm talaş verebilirsiniz bu freze ile ama dalış hızınız önemli ilerleme hızınız önemli. 2.2 kw küçük bir motor değil ama 4-5 talaşı çok hızlı kaldıramaz diye düşünüyorum. Hızı deneyerek bulmak lazım. Kafadan atma olur yada olmaz demek doğru olmaz.

ahşap için 4-5mm dalma ile tarama yapılmaz. taramanın asıl mantığı zemini düzlemektir. ama et kalınlığı çok 4-5mm dalma gerektiriyorsa uçları jiletli değişebilen tarama kafaları var onlara bakıcaksın

bu linkteki uç evt ahşap için 1-2mm tarama yapabilirsin. hatta zorlarsan 4 de olur tabi niye olmasın.
tavsiyem 1mm tarama ama hızlı feed rate..

ayrıca bu ucu ben aluminyumda denedim. on numara yüzey temizleme yaptım. hatta soğutma sıvısı ile kullanılırsa gayet uzun ömürlü de olur. tabiki 1-2mm daldırma yapmadım. sadece zemini düzleyecek kadar 0.1-0.2mm gibi aluminyum işlerden spindle tork yüksek devir düşük olmasında yarar var

ahşap için 4-5mm dalma ile tarama yapılmaz. taramanın asıl mantığı zemini düzlemektir. ama et kalınlığı çok 4-5mm dalma gerektiriyorsa uçları jiletli değişebilen tarama kafaları var onlara bakıcaksın

bu linkteki uç evt ahşap için 1-2mm tarama yapabilirsin. hatta zorlarsan 4 de olur tabi niye olmasın.
tavsiyem 1mm tarama ama hızlı feed rate..

ayrıca bu ucu ben aluminyumda denedim. on numara yüzey temizleme yaptım. hatta soğutma sıvısı ile kullanılırsa gayet uzun ömürlü de olur. tabiki 1-2mm daldırma yapmadım. sadece zemini düzleyecek kadar 0.1-0.2mm gibi aluminyum işlerden spindle tork yüksek devir düşük olmasında yarar var

Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Bildiğim kadarı ile özellikle deneyimi olmayanlar için, yurt dışından nasıl alışveriş yapıldığı ile ilgili bilgi ve ipuçlarını aşağıda çıkarmaya çalıştım. Düzeltme yapmak veya ayrıntı vermek isteyen arkadaşlar katkıda bulunabilir.

Fatura bedeli kargo hariç tek seferde 75€, yıl toplamında 1500€ yu aşmamalı.
Tek seferde aynı üründen ikiden fazla olursa, değerinden bağımsız olarak gümrük ticari mal ithalatı olarak değerlendirebilir. Gümrükte takılırsa, o zaman işlemi gümrük komisyoncusunun yapması gerekir. Gümrük vergisi (ithalat) + komisyoncu masrafı çıkabilir.

PayPal yerine kredi kartından da ödenebilir. Risk oluşturmaması için sanal kart oluşturak, sanal kart bilgileri ile alışveriş yapılabilir.

Aliexpress, siz aldığınız ürün için OK vermedikçe ödemenizi satıcı firmaya aktarmıyor. Başıma gelmedi ama sorunlu ürünü satıcıya geri göndermeniz gerekirse dertli ve masraflı olacaktır.

Aliexpress de müşteri memnuniyeti (Positive feedback) % 99-100 lere yaklaşan ve toplam satış sayısı yüksek olan satıcı firmaları seçmekte ve hatta özel bir ürünse o ürüne ait müşteri yorumlarını da okumakta fayda var.

Kargo için indirim talep ederseniz oran az olsa da olumlu yanıt alabilirsiniz. Bazı firmalarda kargo bedeli ürün adedine bağlı daha az artabiliyor ancak ikiyi geçince ticari ithalat sorunu başlıyor. Bir kilogramı geçen ürünlerde kargo bedeli birden artabiliyor.

Alışverişlerinizde "China Post Registered Air Mail" i tercih etmenizi öneriyorum. DHL, UPS gibi firmalarda çoğu zaman gümrük komisyon masrafı çıktığından bahsediliyor. Ayrıca posta takip numarası (Tracking Number) da verdiklerinden bir süre sonra PTT nin sitesinden kargonuzun nerede olduğunu takip etme şansınız oluyor. Daha önemlisi takip edilebilen bir ürünün yolda başına tatsız bir iş gelme olasılığı azalıyor!

http://www1.ptt.gov.tr/tr/interaktif/kayitliposta_yeniweb221214.php

http://richontools.com/ benim ve forumdan diğer arkadaşların daha önce alışveriş ettiği bir Hong Kong sitesi, Aliexpress den bağımsız.

http://www.aliexpress.com/item/1pc-...inum-CNC-Tools-Solid-Carbide/32268846714.html
Bu mağazadan alüminyum için karbür freze siparişi verdim. Henüz gelmediği için güvenilirliği konusunda yorum yapamıyorum.

Bazı düzeltmeler yapmak isterim. Tek seferde kargo hariç 75 avroyu aşmayan ürünler için artık ticari miktar ve mahiyet taşıyıp taşımadığına, alıcısının gerçek kişi yada şirket olup olmadığına bakılmıyor. 75 avroya kadar vergi muafiyeti var ve gümrüğe girerse sadece 2.60 TL (2015 için) ödeyip ürünü alabilirsiniz. Bunu yıl içerisinde istediğiniz kadar tekrarlayabilirsiniz herhangi bir sınırlama yok.

Özel kargo firmaları (DHL, TNT vs) 75 avroyu aşmayan hiç bir kargodan , 75-1500 avro arasında bulunan kargodan ise gönderinin geldiğine dair bildirimin alıcıya yapıldığı tarihten itibaren ilk 3 gün için ardiye ücreti alamamaktadırlar. Yani 75 avro altı özel kargo firması ile getirilen ürünler için fazladan ücret talep etme hakları yok.

Ürünün bedelinin 75 avro üzerinde olması halinde 1500 avro ve 30 kg ağırlığa kadar ticari miktar ve mahiyet arz etmemesi halinde (iki tane bile ticari miktar diyebilirler), gerçek kişiye gelen kargolardan avrupa birliği üye ülkelerden gelenler için %18 diğerleri için %20 vergi ödeyerek ürünü teslim alabilirsiniz.

75 avro üzerinde alıcının gerçek kişi olması halinde sadece vergi ödeyerek ürün alınabilir şirketlere gelecek kargolar için gümrük işlemi yapılması gerekir. Gümrük memuru gelen kargo için kıymet belirlemesi yaparken ambalaj üzerinde yazan değeri değil size gelen fatura yada sizin ödeme belgenize göre hatta beyanı gerçekçi bulmazsa emsal ürünlere göre kıymet belirleyebiliyor. Yani 110 avroluk ürün alıp değerini 60 dolar yazdırmak vergi muafiyetinden kurtulmak için yeterli değil. Ürün gümrüğe takılırsa memur ödeme belgesini (paypal dökümü, kredi kartı ekstresi gibi) istiyor, ürünü aldığınız web sitesinden fiyat kontrolü yapıyor.

Tanesi 50 avroluk 4 motor getireceksiniz. Hepsini tek seferde alsanız vergi çıkacak, 4 ayrı sipariş olarak geçtiniz ve vergiden kurtuldunuz. Eğer gönderici ve alıcı aynı ise paketler aynı anda gümrüğe girerse hepsi tek kargo olarak işlem görür ve 200 avro üzerinden vergilendirilirsiniz.

Tüm anlattıklarım posta ve hızlı kargo yoluyla getirilmesi yasak olmayan ürünler için. Misal cep telefonu, vergisini verseniz dahi gümrükten alamazsınız satıcısına iade edilir.

Bunlar için kaynak olarak;

http://ggm.gtb.gov.tr/data/5331945e487c8eb1e43d7273/2014-7.pdf

http://ggm.gtb.gov.tr/sikca-sorulan-sorular/bireysel/posta-ve-hizli-kargo-muafiyetleri

http://www.aliexpress.com/store/832529?spm=2114.10010108.0.157.eQpIJq

Yukarıdaki mağazadan ağırlıklı alüminyum işlemek üzere aşağıdaki karbür frezeleri aldım. Kargo 4.15$ extra indirimle 12.78$'a ve yaklaşık bir ayda sorunsuz geldi. Ben aldıktan sonra bazı ürünlerin fiyatında artış olmuş. 2 ağızlı seçmemin nedeni, gerektiğinde tek ve çok ağızlı yerine kullanabilmek. Ürünlerin kalitesi konusunda yorum yapamıyorum (fiyatlar $).

HRC50 2 Flutes Milling cutters for Aluminum CNC Tools Solid Carbide CNC flat End mills Router bits (kaplamasız 45 derece açılı);
D10*25*D10*75___14.85
D8*20*D8*60______6.98
D6*15*D6*50______3.72
D5*13*D5*50______3.27
D4*11*D4*50______2.48
D3*8*D3*50_______1.92

Edge Finder 10mm Shank, 4mm Probe,Overall Length 90MM CE420-10____5.21

4 Flutes Roughing End Mills Spiral Bit Milling Tools Carbide CNC Endmill Router bits;
hrc55, D12*30*D12*75____15.42
hrc45, D8*20*D8*60_______6.98

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,007
Kullanıcılar
451,218
Son üye
emrah asrav

Yeni konular

Geri