cnc router 60 cm * 60 cm yapmak istiyorum

merhaba sayın ustalarım illa ki bir tasarımın gerekli olduğunu çeşitli tedarikçi amcalarla fiyat isteği gönderdiğinde öğrenmiş bulundum çizim programları 3d simülasyon ve en önemlisi mach3 le irtibatı kolay bir program önerisi dilesem. yardımcı olur musunuz

Hemşerim ben de trabzonluyum, işin elektronik ve yazılım kısmı için soracağın sorulara cevap verebilirim.

Makina hakkında görsel atabilir misin, ve biraz daha bilgi verirsen elektronik/yazılım konusunda önerilerde bulunabilirim.
Neresunden ?

Size tavsiyem gövdenin cad çizimini yapıp bir yerlerde işletip almanız.
Kabaca paint de bile olsa bir çizim şart, en nihayetinde siz kullanacaksınız.
IP sınıfınız yükselince işin içine kapota da girer(Etanş ürünler pahalıdır).

İlk etapta parçayı işleme hızınız ve hedeflediğiniz kesici takımın özellikleri çok önemlidir.
Yapacağınız tezgahın tüm kontrüksiyonu ve motor güçleri buna bağlıdır.

Metal işlemek ise bambaşka bir olaydır. Spindle motorunuzun düşük devir ve yüksek torklu olması lazım(umarım yanılmıyorumdur.)

Size tavsiyem gövdenin cad çizimini yapıp bir yerlerde işletip almanız.
Kabaca paint de bile olsa bir çizim şart, en nihayetinde siz kullanacaksınız.
IP sınıfınız yükselince işin içine kapota da girer(Etanş ürünler pahalıdır).

İlk etapta parçayı işleme hızınız ve hedeflediğiniz kesici takımın özellikleri çok önemlidir.
Yapacağınız tezgahın tüm kontrüksiyonu ve motor güçleri buna bağlıdır.

Metal işlemek ise bambaşka bir olaydır. Spindle motorunuzun düşük devir ve yüksek torklu olması lazım(umarım yanılmıyorumdur.)

Devir işi materyale göre ve kullanılan takıma göre değişiyor, örneğin 1040 imalat çeliğini solid karbür uçla 7-8bin devire işleyebilirken normal standart freze kalemiyle bu devir daha alta düşüyor. Verilen paso, ilerleme hızı da deviri etkileyen parametreler aslında. Ama dediğiniz doğru, düşük devirde yüksek tork avantajı çok önemli bir avantaj.

Bu arada vakfıkebirden ben :D

Katılımlarınız için çok teşekkür ederim .
1. çelik hiç çalışmak niyetim yok ancak tezgahı fabrikada kurup patronun işini dışarıda halletmek abesle iştirak olur :)
2. kendim için modelleme yapacağım öyle seri imalat gibi bir amacım hiç olmadı işlemeyi planladığım parça ağırlık olarak 8 mm bakır ve pleksi glass
okuyor öğreniyorum hocam asıl mesleğim plastik enjeksiyoncu yum lakin günde 8 saat çalışmak gençliğime ziyan belki bir iki katkım olur memlekete
uçlardan kesimden ziyade öğrendiğim kadarı ile makinada rezonans felaketleri peşinde getiriyor valla ne yalan söyleyeyim spindle yerine çamaşır makinası motorunu koyup yatak mil kasnak münasebeti ile ucu çeviririm diye geçti içimden.
Bilgisi olmadan fikri olanın hali gibi yaptığım nalbur tezgahına baktıkça utanıyorum şimdi :)
gelelim tasarım meselesine solidworks un eğitim videolarını izliyorum günlerdir programı satan amcalara mail attım ses seda yok başka yollara bakmaya niyetlendim hani , abi biz öğrenciyiz desek te daha uygun fiyatlı programlar olsa yada bu kadar yazılım mühendisi abilerimiz varken canım memleketimde toplanıp bir program yazsalar ya şimdilik sadece araştırmada iyice kavramada yoğunlaştım hazır cnc alıp kurmak ta var ama maddi olarak mümkün değil

yıllık 1000 dolar dediler ki benim yıllık gelirime denk :D

selamlar acaba yapabileceğimiz amatör cnc ile bu tür işlemeler mümkün müdür ? 5.jpg

sıvı soğutma için blok mu yapıcaksın ??

içindeki kanalların araları çok ince.. uç bulamazsın buna.
en güzel tel erezyon ile olur bu

Forum istatistikleri

Konular
129,403
Kullanıcılar
451,929
Son üye
yusufelçi

Yeni konular

Geri