CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Bİ tornacı bulmak lazım

Bu parçaları tava
elektronik için kullanılan aralayıcılar m3 çapındadır delikler.
m6-m8-m10 için uzun somun hırdavatçılara bakınız.

t-40mm-Stainless-Steel-Brass-Hex-font-b-Nut-b-font.jpg
Bu parçaları m6-m8-m10 larını tavana kanal(tavada derler) montajlarken kullanırız!Piyasa da rahatça bulabileceğiniz ürünler!

Yardımlarınız için teşekkürler. Başka sorunlar ve 3D araya girince CNC askıda kaldı. 1-1.5 ay içinde de evi taşımam gerekiyor. Bu arada çizimi tamamlarsam, taşındıktan sonra CNC'ye başlayacağım. Her şey kesinleştikten sonra yardımızı rica ederim.

Spindle - tabla arası ideal mesafe ne olmalı?

Spindle.png

Sorunun cevabının benim için olduğu kadar diğer arkadaşlar içinde önemli olduğunu düşünüyorum.

Min. mesafe için 50 mm boyunda küçük çaplı frezeyi örnek(?) olarak ele alırsak,
  • Frezenin somun-pens içine giren kısmını düşerek, kalan boyu min mesafe olarak mı almalıyiz?
  • Frezenin sağlıklı bağlanabilmesi için somundan ne kadar içeri girmesi gerekiyor?

Bu yaklaşım doğru mudur? Spindle tablaya yaklaştıkça bağlanacak parçalar için kalan serbest yükseklik de azalacak, mengene kullanılırsa iyice azalacak.

Spindle-tabla arasını fazla tutarsak çalışma parçasını yükselterek bağlamak zorunda kalabiliriz ama bu da bir seçenek.

Kullanan arkadaşların makinalarındaki ara mesafe ve pratikde ne yaşadıkları önemli.

Son düzenleme:
Yukarıdaki sorumu tekrarlamak istiyorum.

Z ekseni yüksekliğini artırmak makinayı oldukça hantallaştıran bir etki yapıyor.
Bu nedenle yüksekliği verimli kullanabilmek önemli. Bu sorunun net cevabının yeni CNC yapacak arkadaşlar içinde değerli olduğunu düşünüyorum.

Eğer spindle ucunu, kısa freze tablaya değebilecek şekilde ayarlarsak spindle-tabla arasını 20-30 mm civarında tutmamız gerekir(?).
Bütün arkadaşların uygulaması böyle mi?

Gerekirse iş parçasını yükselterek, ara mesafeyi daha yüksek tutanlar var mı?

Bir iki arkadaş kendi makinalarınındaki ara mesafeyi ve seçimlerinden mennun olup olmadıklarını belirtebilirse sevinirim.

Son düzenleme:
Bir iki arkadaş kendi makinalarınındaki ara mesafeyi ve seçimlerinden mennun olup olmadıklarını belirtebilirse sevinirim.
Yusuf bey iyi geceler.
Benim en son yaptığım makinede z 0-300 mm,fakat daha esnek bir yapı kazandırmak için spindle motorunu
z arabasında yatak içine yerleştirdik 50 mm adımla 2 kademe yukarı alabiliyoruz.
Böylece z 50-350 ve 100-400 mm aralığında çalıştırabiliyoruz.

Kademeli olmasa ara mesafeyi kaç mm civarında tutardınız?

Merhaba, uzatma somunları hazır olarak satılıyor bilginiz olsun. İstanbul cıvata'dan temin etmiştim. Yerleri Karaköy/İstanbul'da. Standart dışı ölçü gerekirse M4 -M10 klavuzlarım mevcut, bu ölçülerde ihtiyaç olursa bende yapıp bilabedel gönderebilirim. Saygılarımla.

Forum istatistikleri

Konular
128,841
Kullanıcılar
450,936
Son üye
kemalarda34

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri