CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Özetle anladığım;

Uygulamada bir fark yaratmıyor, tamamen kişisel tercihe bağlı. Örneğin Sol-ön veya Sağ arka olarak belirleyebiliriz.

Son düzenleme:
şimdi bir sny.
ben yanılıyor muyum yoksa siz mi yanlış düşünüyorsunuz.

home pozisyonu bütün eksenlerin sıfır noktasıdır doğru mu ??
böylelikle cam cad yaparken parçanın bir noktasını sıfır pozisyonu belirlememiz gerek.
ben genelde hep sol alt köşesini sıfırlarım.
makinede herhangi bir limit switch veya home switch yok.
parçayı tablaya bağlarım.
bağladıktan sonra da ucu parçaya göre eksenleri hareket ettirir ve eksenleri sıfıarlarım. o sıfırladığım yerden itibaren işlemeye başlar.

siz şimdi home u sabit düşünüyorsunuz. makinenin en sol üst köşesini.
bu sefer cad cam yapaken takım yolu çıkarırken parça sıfırlama noktasını çok zor belirleyeceksiniz yani demek istediğim makine tablasına göre belirlemeniz gerekicek.

Peki Z ekseni için sıfır alt mı üst mü?

Bilmediğim için ve karmaşa yaşanmaması açısından herkesin aynı koordinat eksenleri (+ ve -) ile çalıştığını düşünmüştüm.

Son düzenleme:
evet @asenyurt un dediği gibi aslında home anahtarları atolyelerdeki sabit makinalar için önemli ama bizim makinalar için açıkçası çok önemi yok bande ilk başlarda home anahtarları limit anahtarları takayım diye anahtarlar almıştım ama makinayı tanıdıktan sonra hiç gerek olmadığını düşünüyorum ha güvenlik açısından limit anahtarları takılabilir belki, benim makinanın koor dinatları şu şekilde
20160328_185311.jpg

x ile y yer değişse ne olur çok değişen birşey olmaz zannımca çıkartacağınız g-code u ona göre ayarlarsınız. işleme konusunda çok fazla tecrübem olmamakla birlikte benim yaptığım malzemeyi yerleştirdikten sonra yukardaki xyz 0 noktasını malzemenin köşesine getirip (gcode 0 noktası) mach3 te sıfırlamak cam çıkarırken parçanın orta noktasını sıfır alıyorsam işleyeceğim parçanın ortasına getirip makinayı sıfırlıyorum
20160328_1853111.jpg

şimdi bir sny.
ben yanılıyor muyum yoksa siz mi yanlış düşünüyorsunuz.

home pozisyonu bütün eksenlerin sıfır noktasıdır doğru mu ??
böylelikle cam cad yaparken parçanın bir noktasını sıfır pozisyonu belirlememiz gerek.
makinede herhangi bir limit switch veya home switch yok.
parçayı tablaya bağlarım.
bağladıktan sonra da ucu parçaya göre eksenleri hareket ettirir ve eksenleri sıfıarlarım. o sıfırladığım yerden itibaren işlemeye başlar.

siz şimdi home u sabit düşünüyorsunuz. makinenin en sol üst köşesini.
bu sefer cad cam yapaken takım yolu çıkarırken parça sıfırlama noktasını çok zor belirleyeceksiniz yani demek istediğim makine tablasına göre belirlemeniz gerekicek.
Makinenin HOME ile makinenin sıfır noktası değildir.Home makinenin güvenli noktasıdır makine yi çalıştırdınız home gitti tablaya parçayı bağlayın sonra sıfır noktalarını belirleyin ve parçayı işlemeye başlayın.Parçada sorun oldu makineye home git dedin yine güvenliği noktaya eksenler gider!Benim bildiğim bu @Yusuf SEYLAN yanlış mı?Limit siwich le home siwichler aynı şey değildir.Lİmit siwichler makinenin gidebileceği en son noktadır aksi takdir de makineniz de eksenlere start verdiğinizde ve bir limit koymazsanız motorlar mekanik bir engel koysanız bile hareket etmeye devam edecektir ne zamana kadar ya aşırı akımdan sigorta atana kadar veya sigorta yoksa aşırı akımdan motor yanana kadar çalışmaya devam edecektir

malzemenin üstü z sıfırıdır aşağıya doğru işledikçe - yönde hareket ediyor. ben aynı karmaşayı şimdi 3d printerda yaşıyorum sanki z ekseni + - leri farklı gibi cnc mevcut malzemeyi keserek üretim yapılırken 3d de sıfırdan malzeme üretiliyor

hayır
bizim yaptığımız mach3 ile çalışan makinelerde home ayrı birşey. senin tezmaksanda kullandığın makineler farklı ;)
o zaman home ve limitswitch ler aynı görevi görüyor neye gerek var ki ??

bu arada 3d printer da aynı şekilde. 3d printerda sıfır noktası z eksenine göre tablanın değdiği yerdir. yukarı çıktıkca z artar

ayrıca akg
senin x ekseni ve y ekseni terslenmiş.
makinede hiç yazı yazdırdın mı ?? yazı yazarsan demek istediğimi anlayacaksın yazı ters olmuş olacak.
x ekseni sağa doğru artar y ekseni ileri doğru artar

Makineye tepeden bakin. Sifir noktasi sol alt olur. Koordlnat sisteminde de oyledir.

Diger taraftan ben de homing yaptirmiyorum. Machine coordinates kismi beni ilgilendirmiyor yani. Stock parca silindirik ise ortasina, koseli ise sol alt tarafina sifirliyorum.

Sent from my GT-I9300 using Tapatalk

Home ve sıfıra ilave bir de offset konusu var, iyice karışıyor.

Hiç değilse forum içerisinde aynı yapı kullanılsa ileride bir konu üzerinde tartışmak veya dosya paylaşımı daha kolay olabilirdi.

Aşağıdaki videyoda adını Guru olarak nitelendiren birisinin açıklamaları var. Yeni başlayanlar için koordinat sistemlerini açıklıyor ama ne kadar guru bilemem. Ülkeye göre de kabuller değişebilir. Fotoğraflar videyodan alınmıştır. Ayrıca home ve limit switchlerin (anahtar desek daha iyi olabilir ama bu sefer yarı Türkçe yarı İngilizce olacak) Mach3'de ortak kullanılabileceğini iddia ediyor.

XYZ_2.png
XYZ_1.png

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri