CNC Router Tasarımım İçin Bilgi Eksikleri

Eğer home switch kullanırsak (switchler de yeterince hassassa) her zaman aynı noktaya gitme şansımız olmaz mı? Örneğin parça bağlı iken makinayı kapattık, daha önce parçayı sıfırladığımız nokta makina koordinatı olarak belli olduğu için, tekrar parçayı sıfırlamadan aynı noktaya gönderebiliriz.

Eğer home switch kullanırsak (switchler de yeterince hassassa) her zaman aynı noktaya gitme şansımız olmaz mı? Örneğin parça bağlı iken makinayı kapattık, daha önce parçayı sıfırladığımız nokta makina koordinatı olarak belli olduğu için, tekrar parçayı sıfırlamadan aynı noktaya gönderebiliriz.
olur ama şöyle düşünün
bizim yaptığımız makinelerde işlediğimiz parçalar her zaman aynı parça veya tablamıza uygun parçalar olmuyor.
mesela benim makinenin y ekseni işleme alanı 800mm falan herhalde (net bilemiyorum)
bazen 1500mm lik uzun parça bile koyduğum oluyor.
dediğiniz gibi seri üretimde hep aynı parçayı (etrafı kısmen işlenmiş ve belli bir ölçüye getirilmiş) tablaya devamlı aynı noktaya sabitlersek evt hem bize artısı olur hem de sabitlediğimiz parçaya defalarca sıfırlama derdimiz olmaz. home ile makine hep aynı yönde olursa bu sefer belirsiz bir yere sabitlediğimiz parçayı programdan sıfır noktasını koyduğumuz tablanın home noktasına uzaklığına göre belirlememiz gerekicek.

ben home ve limit anahtarı makineme koymadım.
aslında limit switch koymakta yarar var (eğer limitlere yakın işleme yapıyorsanız, işleme alanınız kurtarıyorsa buna da gerek yok önceden bunların takibini yaparsanız tabii)

Örneğin benim makinamda gerekecek gibi. İşleme alanı küçük, 380x310 mm civarı. Tam ne olacağı, kenarlara tehlikesiz ne kadar yaklaşabileceğime de bağlı. Bu nedenle eksenleri sınır anahtarı ile sonuna kadar kullanmayı düşünüyorum.

Son düzenleme:
şimdi bir sny.
ben yanılıyor muyum yoksa siz mi yanlış düşünüyorsunuz.

home pozisyonu bütün eksenlerin sıfır noktasıdır doğru mu ??
böylelikle cam cad yaparken parçanın bir noktasını sıfır pozisyonu belirlememiz gerek.
ben genelde hep sol alt köşesini sıfırlarım.
makinede herhangi bir limit switch veya home switch yok.
parçayı tablaya bağlarım.
bağladıktan sonra da ucu parçaya göre eksenleri hareket ettirir ve eksenleri sıfıarlarım. o sıfırladığım yerden itibaren işlemeye başlar.

siz şimdi home u sabit düşünüyorsunuz. makinenin en sol üst köşesini.
bu sefer cad cam yapaken takım yolu çıkarırken parça sıfırlama noktasını çok zor belirleyeceksiniz yani demek istediğim makine tablasına göre belirlemeniz gerekicek.
Daha öce yazı tersyi ama şimdi doğru dağişen birşey yok ben diğer taraftan bakıp sol alt koşeyi sıfır kabul ediyorum yani oradan bakınca sağa doğru x artıyor ileriye doğru y artıyor 3d de daha baskı yapmadım ama benim z ekseni hareketli tabla yanı ekstruderin tablaya değdiği nokta sıfır ama baskı yapabilmem için z tablasının aşağıya doğru artması gerekiyor sanırım. Birde cnc de malzeme oluştururken z sıfırdan eksiye doğru gidiyor bu şekilde malzeme oluşturuluyor 3d de sanırım artıya doğru malzeme oluşturuluyor gerçi 3d deki z konusu biraz benim için muallak şuan

Sınır anahtarlarının (limit switch) bir faydasıda acemilik döneminde çarpmalardan bizi koruması olacaktır.

Genel kullanım makina her açıldığında bir kereliğine referansa gönderilmesidir (Homlama (Home) diyede tabir edilir.) Bu sayede makina her açıldığında hem eksenlerde vs bir sıkıntı olup olmadığı görülür, hemde her zaman makinanın referans noktası bilinmiş olur. Ayrıca elektrik kesintisinde yada bir arıza durumunda aynı noktadan başlamak içinde gerekli bir durumdur. Kısaca Home candır. Ofset ikiz kardeşidir.

15 TL civarına satılan endüktif sensörler var. Bunların ölçme mesafesi (örneğin 4 mm) verilmiş ama hassasiyeti (tekrar ölçüldüğünde oluşan fark) verilmemiş, ne mertebededir? Kalitelisini mi almak gerekir?

Çalışma mesafesi, NPN veya PNP tip olması farkeder mi?

Aradığım sorunun cevabı;

http://www.cnczone.com/forums/benchtop-machines/155320-proximity-sensors.html

I thought someone might answer how repeatable the inductive proximity switches are?
-------------------------------
The cheap $5-$10 chinese proximity switches will give you better than 0.01mm. I've tested them pretty thoroughly on my 2 CNC mills and you get a bit of variation in multiple home attempts (likely from the CNC electronics/software etc).
Yaptığı test sonucunda, 5-10$ lık Çin malı yaklaşım sensörü ile 0.01 mm den daha iyi tekrarlanabilirlik elde edilebileceğini söylüyor.

Ucuz sensörler için bu tekrarlanabilirlik iyi ve önemli bir değer aksi halde kaliteli ve pahalı bir ürün kullanmadıkça home switch in (home kullanımının) fazla faydasını göremezdik.

Daha öce yazı tersyi ama şimdi doğru dağişen birşey yok ben diğer taraftan bakıp sol alt koşeyi sıfır kabul ediyorum yani oradan bakınca sağa doğru x artıyor ileriye doğru y artıyor 3d de daha baskı yapmadım ama benim z ekseni hareketli tabla yanı ekstruderin tablaya değdiği nokta sıfır ama baskı yapabilmem için z tablasının aşağıya doğru artması gerekiyor sanırım. Birde cnc de malzeme oluştururken z sıfırdan eksiye doğru gidiyor bu şekilde malzeme oluşturuluyor 3d de sanırım artıya doğru malzeme oluşturuluyor gerçi 3d deki z konusu biraz benim için muallak şuan

z ekseni yukarı doğru artı olur
sonuçta 3d yazıcı baskı yapacak katman katman (örnek 0.2mm layer thickness)
basabilmesi için ilk katmanı yaptıktan sonra aşağı dalarsa nasıl baskı yapsın ki
yukarı çıkacak ki bir sonraki katmanı yapabilsin.

bu da benim 3d yazıcım :

Denilenlere bir özet geçmek gerekirse,

Evet switch/sviç/ anahtarlar iyidir ancak anahtara gelinceye kadar sistemin , sadece cnc değil, komple sistemin rijitliği önemlidir. Eğerki adım kaçırma,boşluk,eksenlerde çarpıklık olmadığı tam bir mekaniğimiz varsa,sağlam güç kaynağıyla beslenmiş kartlarımızla bağlantılı olarak özellkle elektrik dalgalanmaları ve parazitlere karşı izole edilmiş kablolamaya ihtiyacımız var.
Keza ne kadar düşük sistemlerle uyumlu olsa da iyi bir bilgisayar donanımından ziyade arduno benzeri real time bilgisayar kontrolü yerine daha bağımsız bir sistem olursa ancak o zaman switchler tam olarak iş yapacaktır.
Yoksa bilgisayardaki, hiç aklınıza gelmeyecek bir programın, uyuz bir uzaktan yardımın bile ne kadar uğraştırdığını çeken bilir @asenyurt :)
İşin önemli kısmı işleyeceğiniz malzemenin bir standartı olması,merkezi sabit olması veya ona göre düzenek olması. örneğin torna, malzeme eğri büğrü de olsa, köşeli veya yuvarlakta olsa hep merkezden bağlanarak x0y0 hep aynı olması sağlanıyor ,mecburiyetten. bizler gibi hobi olarak yapıyorsak herşeye ufaktan girişmeden tecrübe olmuyor. ticari getirisi olsa standartlara yaklaşılabilir ancak asıl makinenin yapması gerekenler yerine yan ürünlere (switch,5. eksen, tablanın köşesinin rengi, ötesinin somun kapağı) kafayı çok yorunca işin tadı kaçmaya başlıyor. makina uzadıkça uzuyor o olsun ,bu olsun derken hiç birşey olmayabiliyor.
Hiç anahtar , sıfırlama makrosu olmadan(ki bazen olmasa daha iyi) , spindle kendimiz açıp kapatarak,toz emme zaten malum, şu bıçağı bunun yerine kullarak ne harika işler çıkaranlar var. Hatta bence en güzel yanlarından biri makinanın kendi kendini yapmaya başladığı an (örn spindle boğazı veya toz fırçalığı)

uzun oldu artık 2 ay yazmam.

Forum istatistikleri

Konular
129,071
Kullanıcılar
451,355
Son üye
Ooczzdgxz

Yeni konular

Geri