CNC Stepper Sürücü Devresi

mach3 ile çalışan bir step motor sürücüsü yaptım çalıştırdım şimdi bir cnc torna tezgahı yapacağım servo motor kullanmak istiyorum. sizlere bir sorum olacak.
mach3 ile servo sürücü kullanan varmı ?
yada kullanabileceğimiz bir servo sürücü biliyormusunuz ?
önerilerinizi bekliyorum.

Servo sürücülerin bir çoğunu kullanabilirsin. Birçok servo sürücü, adım/yön (step/dir) sinyalleri ile kontrol edilebiliyor.

Merhaba arkadaşlar. Uzun zamandır siteyi takip etmeme rağmen ilk mesajımı şimdi atmaktan hem gurur hem de mahcubiyet yaşıyorum. :-[ Tam 4 aydır mekaniği tamamlanmış - elektroniği hariç - 400X280X180 lik cnc tezgahım masanın üzerinde öylece yatıyor. :-\Malesef adam step motorları sürecek adam gibi bir devre şeması bulamadım. Elektronikle ilgili el işi becerim oldukça iyi fakat devre mantığını tam olarak bilmediğimden kendi kartımı tasarlayamıyorum. :mad:Şu ana kadar 3 ayrı devre kartı yaptım ve 3'ü de yandı. dünyanın parasını harcadım ve artık adam gibi bir kart basıp kurtulmak istiyorum. Elinde 4-6 A 'e kadar dayana bilen 24-30 volt çalışma aralağında 4 kablo 1.8o lik step motor sürücü devre ŞEMASI ve lazer yazıcıdan çıkartabileceğim baskı devresi bulunan arkadaşlar varsa yardımcı olabilirler mi. Çok acil tamamlamam lazım. Yardımlarınızı bekliyorum. Herkese sevgiler saygılar... Yardımcı olan arkadaş devresini hiç bir şekilde ticari amaç için kullanmayacağımı bilmesini isterim. Lakin son günlerde kopyala sat işi yapan oldukça insan var. ;)(L297-298 li bir devre olursa çok daha makbule geçer.)

Selamlar İşte istediginiz devre Detayları inceleyerk çözerseniz sevinirim. Dahili 555 osc ile bagımsız çalışabiliyor. jumper ayarlarını istediginiz şekle getiriniz.Çok proplem olacak konularda mesaj atabilirsiniz

Ekli dosyalar

• step.rar
    15.2 KB · Görüntüleme: 0
Ne kadar teşekkür etsem azdır... İlgilendiğiniz ve yardımcıı olduğunuz için çok çok teşekkürler. Pazartesi malzeme tedariği yapıp kartı tamamlayacağım. Sağolun. iyi çalışmalar...

umut, abi bana da atsana şu senin yaptığını

eveeet arkadaşlar en sonunda kafa sıyrıldı!!! phytron 24V 0.2 ohm 1.8 derece stepler 10A akım çekiyormuş ve ben bunu daha yeni farkediyorum. yani Türkçesi şu ana kadar tam 4 kart yaktım ve bana maliyeti elektronikçideki çatlak kadınla mücadele + 180 gayme oldu. şimdi ben ne yapayım dersiniz. 1 bardak soğuk su mu ?? yoksa son bir devre kartı daha mı??

merhaba arkadaşlar uzun süredir araştırma içerisindeyim ve çok merak ettim neden kimse insaniyet namına full proje vermiyo buraya ben zannediyorumki bhu forum bir yardımlaşma ve bir paylaşım forumu yani burda olan herkezin hem ögrenmesi hemde ögretmesi gerekiyo yani amaç bu degilmi yoksa ben mi yanlış biliyorum yada düşünüyorum

Şimdi haklısın arkadaşım ama bir takım küçük farklar insanları senin gibi yanıltabiliyor.
Öncelikle bu forumda irtibat içerisinde olan arkadaşlar az çok bir elektronik birikimine sahip ve leb demeden ÇORUM u anlamasalar da leblebiyi anlayabiliyorlar. Bu nedenle ana hatlarıyla projeleri ve şemaları vererek hızlı bilgi paylaşımı sağlanıyor.
Bunun yanında halen büyük bir piyasası bulunan step motor sürücü devreleri sanayi çarşılarında satılmakta yüksek meblalarda paralar kazanılmaktadır ( 25 liraya mal olan 3 eksen sürücü kartını 100$ a satmak gibi) Bu nedenle genelde arkadaşlar daha basit, aşırı güç istemeyen ama hobi amaçlı arzulara cevap veren motorların sürücü kartlarını paylaşıyorlar. Ama tek tek yok paralel portun uzerinde 2 yazan pin iğnesini driver'e 3 iğnesini step'e bağla, hay önce soketleri lehimle, sonra dirençleri kondansatörleri, pic leri ve entegreleri lehimleme yok sıcaklık ayarı hay topraklama bilmem ne bunları anlatmaya kalktın mı zaten bişey öğrenilmez. Ayrıca aylar sürer. Sadece yapılanı taklit edersin geçer gider. Amaç bilgi paylaşımının yanında ÖĞRENMEK VE ÖĞRETMEKTİR de bu forumda. İyi paylaşımlar. Moralinizi bozmayın eminim bir arkadaş çıkacaktır derdinize derman olacak. Saygılar sevgiler...

arkadaslar merhaba ben yeni bir cnc yaptım projeyi internetten aldım cnc rar diye dosya rapitten 5 mb gibi bir dosya birebir projeyi uyguladım mdf den mekaniği yaptım motorları ve sürücü devresiniumutakın beyden aldım sonsuz teşekkürler ederim kendisine şimdi yeni metal cnc projeme başladım bakır alm.pcb.vb malzemeişleyecek stepler yaklaşık4 a olacak vidalı mil vede lineer kızak kullanmayı düşünüyorum.resimleride ileride yayınlayacağım
biten projenin resimlerini hazırlıyorum yakında onuda yayınlarım

Forum istatistikleri

Konular
128,862
Kullanıcılar
450,977
Son üye
sertan345
Geri