CNC torna projesi

Encoderli ise olurmuş o zaman. Şöyle kolay ulaşabileceğiniz malzemelerden:) yaparsan ileride biz de yapmayı deneriz.

Vİdalı millerde 16*5 ama somunları 20*5 gibi desene. Pdf. de yazmıyor ama Faruk test etmiş :)

:D :D :D Aynen öyle usta vidalı miller bile alingirli. Backlash konusunda bahsettiğim A B C diye bir sınıflandırma söz konusu değil diyorlar ama piyasada 3-4 farklı çapta bilya bulduk. Bu olay sanıırm Çinyalı amcalara has bir durum. Bu vidalarda ovalama ve taşlanmış olmak üzere iki tip vida var. Taşlanmış bilyalı vidalar çok pahalı oluyor. Ovalama ile yapılan vidalarda ise sanırım ister istemez küçükte olsa çap farklılıkları oluyor.

Bir kaç gün önce duydum. İnç ve metrik gibi kendilerine has bir ölçü birimi oluşturmaya çalışıyorlarmış. Bu sınıflandırma olayı da onunla alakalı gibi geldi bana :)

Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. Karaköy'ün dibindeyim. Yemin ediyorum malzemeyi bulmak zaten zor. Satıcılar malesef bilgisiz. Ne istediğimizi anlatmakta zorlanıyoruz. Mesela Cyclone'u anlat bakalım anlatabilirsen. Ayrıca bir de yüzüne bakmayan "toptancıyız biz" modeli esnaf türemiş. Uğraş dur. Adamda gönye testere alacağım 1.500 TL'ye adam kaç tane diyor şaka gibi.. Toptan fiyatın ayrı olur, perakende fiyatın ayrı...

Daha önceden bizim burada bir rulmancı abi vardı. Ondan aldığım bilgiye göre üretim sırasında ürünler aynı seride üretilip aynı parçalarda kullanılması gerekiyormuş. Yani mesela toplar ile mil aynı yoğunluktaki demirden vs üretildiğinde ancak çok düzgün olabiliyormuş. Ya da ben ben böyle anlamıştım o zaman..

Davulun sesi uzaktan hoş gelirmiş. Karaköy'ün dibindeyim. Yemin ediyorum malzemeyi bulmak zaten zor. Satıcılar malesef bilgisiz. Ne istediğimizi anlatmakta zorlanıyoruz. Mesela Cyclone'u anlat bakalım anlatabilirsen. Ayrıca bir de yüzüne bakmayan "toptancıyız biz" modeli esnaf türemiş. Uğraş dur. Adamda gönye testere alacağım 1.500 TL'ye adam kaç tane diyor şaka gibi.. Toptan fiyatın ayrı olur, perakende fiyatın ayrı...

Daha önceden bizim burada bir rulmancı abi vardı. Ondan aldığım bilgiye göre üretim sırasında ürünler aynı seride üretilip aynı parçalarda kullanılması gerekiyormuş. Yani mesela toplar ile mil aynı yoğunluktaki demirden vs üretildiğinde ancak çok düzgün olabiliyormuş. Ya da ben ben böyle anlamıştım o zaman..

Uzaktanda yakından da hoş geliyor bize. :) Yıllardır İstanbul ile ticaretimiz oldu ki şimdi işlerimiz daha karışık özel işler. (otomasyon elektronik plc makine imalatı hammadde vs vs vs ) Neyi nerede araman gerekiyor onu iyi bilmek lazım. Biz teee kayseriden kalkıp gelip halledebiliyoruz.

Ay başında istanbuldaydık. Bi makine için piyasa araştırması ile ilk başladığımız fiyatın yarısına daha kaliteli bir makine aldık :) :) :)

aha @window_s şahit :D :D :D :D

Neyse konu dağılıyor.

Denk gelmiş işte. Diyorum ya koca karaköyde cyclone'u bulamadım. Şu hortumlara bağlanacak kelepçenin bidon gibi açılan kapatılanını bulamadım. Vardır illaki bir yerde de İNDEX yok, siteleri yok, siteleri olsa ürünleri güncel değil. Esnafda kim nerde bulunur artık çok büyüdüğünden tarif edemiyor. Küllüm zaman kaybı..

Backlash konusunda bahsettiğim A B C diye bir sınıflandırma söz konusu değil diyorlar

Benim bildiğim kadarıyla A, B, C tipleri sadece eğik temaslı rulmanlarda (angular contact bearing) var. Sırasıyla;
C = 15 derece
A = 25 derece
B = 40 derece

Zaten bu rulmanların kodlarında rakamdan hemen sonra gelen A, C veya B, bunu ifade ediyor. 7009C gibi

B tipi rulmanlarda sürtünme çok olduğu için düşük hızda kullanılır. Bir de statik/dinamik yük fazla olduğu durumlarda.

C tipi en hızlısı ama statik/dinamik yüke en dayanıksız olanı.

A ise bunların ortası.

Vidalı millerde ise böyle bir tipleme olduğunu hiç duymadım. Şahin amca seni yimiş olabilir : )

ball-angular-contact-sr-std_zpsc2f3a594.jpg

Benim bildiğim kadarıyla A, B, C tipleri sadece eğik temaslı rulmanlarda (angular contact bearing) var. Sırasıyla;
C = 15 derece
A = 25 derece
B = 40 derece

Zaten bu rulmanların kodlarında rakamdan hemen sonra gelen A, C veya B, bunu ifade ediyor. 7009C gibi

B tipi rulmanlarda sürtünme çok olduğu için düşük hızda kullanılır. Bir de statik/dinamik yük fazla olduğu durumlarda.

C tipi en hızlısı ama statik/dinamik yüke en dayanıksız olanı.

A ise bunların ortası.

Vidalı millerde ise böyle bir tipleme olduğunu hiç duymadım. Şahin amca seni yimiş olabilir : )

ball-angular-contact-sr-std_zpsc2f3a594.jpg
işte diyorum ya abi farklı sorunlar çıltıkça farklı şeyler söylüyorlar. İşin detayını bilince yiyemiyor :)

şahin rulman beni yidiğini zannediyor. Bi kez tökezledik bir daha şahine yaklaşmam :)

Forum istatistikleri

Konular
129,340
Kullanıcılar
451,811
Son üye
benanç.

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri