Cnc Yapıyorum Yardım Edermisiniz?

indüksiyon mili hep esneme yapar mı diye düşünüyorum ?? o yüzden alt destekli almanda aslında yarar var.. tabiki bütçene göre sen belirle onu..
ama fiyatlar çok normal bence

Öncelikle gösterdiğiniz ilgi, yardım ve paylaştığınız tecrübe için teşekkür ederim konuyu bırakmadım sürekli araştırma ve düşünme sürecindeyim. Tecrübe olmadığı için ha deyince olacak bir şey değil o yüzden ara ara ama sürekli yardımınıza ihtiyaç duyacağım.

Öncelikle cnc aşamaları ve gereksinim duyacağım malzemeler ve fiyatlarını açıklayacağım.

Kesinlikle Yapılması Alınması Gerekenler

MEKANİK AKSAM
Ölçüler Tahmini (100x60x25)

Kasa:
Bu kısımda maliyet yok diyebiliriz sağolsun mobilyacı arkadaşlarım ve @ramerturk hocam yardımcı olacaklarını ilettiler.

Mil Sistemi:
Burada kullanacağım malzeme durumlarını tablo ile göstereğim.

Seçenek 1: Alt desteli mil kullanımı

Alt Destekli Mil (3, 75m)117 TL
SBR 16 UU (12 Adet)90 TL
Toplam207 TL

Seçenek 2: Bu alternatif bir yöntem rulmanlı ancak maliyeti düşürdü açıkcası bu sistemi yapmam gerekiyor ama sizin tecrübenizde. LME 16 UU delrin ile birşeyler düşündüm kafamdan.

İndüksiyonlu Mil (3,75m)70 TL
LME 16 UU (12 Adet)26 TL
Toplam96 TL

Vida Sistemi: Bunda alternatif düşünmüyorum başlangıç için gijon düşünüyorum 8-10-12-14-16mm hangisi derseniz. ve tabiki @asenyurt hocanın meşur delrin somunu. :) Başlangıç olarak bunlarla ama ilerde kesinlikle bilyalı mil rulmana geçiş yapacağım. ve etkilendiğim birşey kayış sistemi maliyeti düşük olduğu söylendi ancak yapımı hakkında bilgim yok ve başlangıç için zorlanırmıyım bilemiyorum bu sistem hakkında tecrübesi olan biri varsa bana artısı eksisi ve montajı vs. konusunda yardımcı olabilirmi? ona göre onu da değerlendirmek istiyorum.

8-10-12-14-16 Gijon Paslanmaz Çelik (2 m)20 TL
Toplam20 TL

ELEKTRONİK AKSAM

Nema 23 3,0A Step Motor (3 Adet)
3 Eksen Sürücü Kartı
24 V 8,3A Power Supply
Toplam315 TL

Ekli dosyayı görüntüle 11628

Spindle Motor Henüz Değerlendirme İmkana Göre @prontobasso hocamın kullandığı makita tarzı bir spindle düşünüyorum.

Genel Toplam: 430 TL

Anormal fiyat var mı?

Düşüncelerimde yanlış birşey var mı?

Fiyatlarda bir acayiplik yok ancak bence alt destekli mil kullan...Büyük ihtimalle 1 mt lik eksende esneme olayı sana sorun çıkaracaktır diye düşünüyorum... Mil kalınlığı çok fazla değil çünkü...Yinede sen bilirsin..

Kasa:
Bu kısımda maliyet yok diyebiliriz sağolsun mobilyacı arkadaşlarım ve @ramerturk hocam yardımcı olacaklarını ilettiler.

Düşüncelerimde yanlış birşey var mı?

Kasa sadece ahşaptan oluşmuyor. aşağıda kendi yazımdan alıntı yaptım.

Sayılara gelmişken küçük bir istatistik veriyim eğlenceli olsun. makinanın montajında toplamında 218 tane cıvata kullanıldı bu 218 cıvata 60 silindir somun ve 126 standard somun kullanılarak birleştirildi.

ayrıca her civata için pul da kullanacaksın bunları ekle maliyete 1

LME serisi rulman kesinlikle kullanma

lme_uu_serisi.jpg

bu rulmanlarda çok büyük boşluk var hiçbir şekilde verim alamazsın
SBR ya da SCE serisi kullan bunun artı maliyetini ekle 2

tahrik sistemi gijon kullanmakta kararlısın anlaşılan peki
sadece 20 lira gijonla bitmiyor her eksen için 2 tane olmak üzere 6 adet yataklı rulmana, yapacağın delrin somun için uygun boyutlarda kesilmiş ya da kestirilmiş Delrin malzemeye ve bu malzemeye diş açmak için gereken kılavuz açıcıya ihtiyacın var, gijonu motorlarla birleşirmek için kaplinlere ihtiyacın var bunların maliyetini ekle 3
ek not: Delrin malzemeye açacağın kılavuzun kusursuz düzlükte olması ve kullanacağın gijona hiç hatasız paralel işlemesi lazım bu nedenle delrini muhakkak sütunlu matkapta del ya da deldir. bu maliyeti ekle 4

elektronik aksam için kablolamaya da ihtiyacın var toplam 19 metre kablo harcayacaksın düşündüğün ölçüler için bunu ekle 5

spindle benimkinden alırsan hediyesi 250 TL bunu ekle 5

indüksiyonlu mil bana sormuştun cevap vermiştim ama tekrar söylüyüm 1 metre gibi bir mesafede kullanamazsın alt destekli mil şart, indüksiyonlu mil kalınlığına göre maksimum 50-70 cm uzunluğu kaldırır daha uzununda esneme yapar. bunun maliyetini ekle 6

bunları yaptıktan sonra kabloların ve elektronik aksamın çıplak bir şekilde ortada duruyo olacak. kabloların için kablo kanallarına elektronik aksam için içine yerleştireceğin bir kontrol kutusuna ihtiyacın var bunların maliyetlerini ekle 7

hesabı şimdi yeniden yapıp genel toplamını güncelle ve üzerine bi 200-300 lira daha koy tam olarak ayırman gereken bütçeyi bulacaksın.

edit: iki sefer göndermişim yanlışlıkla

Son düzenleme:
evet maliyet bayaa artıyor benim spindle dahil 1000 tl gibi bütçe ayırmam gerekiyor açık ve net yorum ve önerileriniz için tşk ederim. İyi Çalışmalar.

100x60x30 Cnc Router
Tahmini Maliyet

Alt Destekli Mil 16mm (3,8m)117 TL
SBR 16 UU (12 Adet)90 TL
SFUR 1605 (1,9m)74 TL
SFUR 1605 Somun (3 Adet)89 TL
Vidalı Mil Yatağı (6 Adet)31 TL
HRJ-C30 Kaplin (3 Adet)57 TL
Nema 23 3,0A Step Motor (3 Adet)\/
3 Eksen Sürücü Kartı\/
24 V 8,3A Power Supply315 TL
TOPLAM773 TL
Spindle, Vida, Somun, Kablo, Kontrol Kutusu Dahil değildir.
Ortalama Genel Toplam1000 TL

Öyle Yapalım Böyle Yapalım Derken Baktık Olmuyor Ucuz Etin Yahnisi Yenmez Dedi Üstadlar Ne Amaçla Yaparsan Yap. Uzun Ömür Ancak Kaliteli Parçalar İle Sağlanır dediler. Bir çok yöntemin tecrübesini yapmadan öğrendim bilgi, emek ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım en kısa zamanda böyle bi bütçe oluşturabilirim.

bir de üstüne torna fiyatı ekleyin bunu kesinlikle es geçme :D
çünkü aldığın vidalı milleri kapline uydurmak ve rulman yakalarına uydurmak...

100x60x30 Cnc Router
Tahmini Maliyet

Alt Destekli Mil 16mm (3,8m)117 TL
SBR 16 UU (12 Adet)90 TL
SFUR 1605 (1,9m)74 TL
SFUR 1605 Somun (3 Adet)89 TL
Vidalı Mil Yatağı (6 Adet)31 TL
HRJ-C30 Kaplin (3 Adet)57 TL
Nema 23 3,0A Step Motor (3 Adet)\/
3 Eksen Sürücü Kartı\/
24 V 8,3A Power Supply315 TL
TOPLAM773 TL
Spindle, Vida, Somun, Kablo, Kontrol Kutusu Dahil değildir.
Ortalama Genel Toplam1000 TL

Öyle Yapalım Böyle Yapalım Derken Baktık Olmuyor Ucuz Etin Yahnisi Yenmez Dedi Üstadlar Ne Amaçla Yaparsan Yap. Uzun Ömür Ancak Kaliteli Parçalar İle Sağlanır dediler. Bir çok yöntemin tecrübesini yapmadan öğrendim bilgi, emek ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim. Umarım en kısa zamanda böyle bi bütçe oluşturabilirim.

Rica ederiz Serkan, ama ne yazik ki bu is boyle. simdiye kadar cekmece rayi ve gijon kullanarak yapilan sistemler de oldu hemen moralini bozma. biraz daha arastir dusun gereksinimlerini belirle ihtiyacin olan kusursuzluk derecesini belirle. ona gore sunta cekmece yayi gijon ve dremel kullanarak bile cnc yapan insanlar var. olmuyo mu oluyo.
Unutma biz olmaz demiyoruz, iyi olmaz diyoruz. ama iyi kavrami gereksinimlere ve beklentilere gore cok buyuk degisiklik gosterir.

bir de üstüne torna fiyatı ekleyin bunu kesinlikle es geçme :D
çünkü aldığın vidalı milleri kapline uydurmak ve rulman yakalarına uydurmak...

:D :D çok şükür o konuda sıkıntı yok çok tecrübeli bi tornacı ustam var yardımcı olacak :D bi de torna makinesi 70 yaşında olmasa da bana istediğim gibi vidalı mil yapabilseydi süper olacaktı :)

Rica ederiz Serkan, ama ne yazik ki bu is boyle. simdiye kadar cekmece rayi ve gijon kullanarak yapilan sistemler de oldu hemen moralini bozma. biraz daha arastir dusun gereksinimlerini belirle ihtiyacin olan kusursuzluk derecesini belirle. ona gore sunta cekmece yayi gijon ve dremel kullanarak bile cnc yapan insanlar var. olmuyo mu oluyo.
Unutma biz olmaz demiyoruz, iyi olmaz diyoruz. ama iyi kavrami gereksinimlere ve beklentilere gore cok buyuk degisiklik gosterir.

Haklısın hocam olur ancak nasıl olur dediğiniz gibi düşündüm yok burası takıldı yok şurası kaydırdı derdi olmaması lazım bence beklenti ne olursa olsun sistem sorunsuz olmalı hassasiyet ne istersen iste önemli olan sorunsuzluk bunu sizin yazdıklarınızdan gayet net gördüm hocam sigarayı bırakma kararı aldım bugün makineyi yapmak için baktım olmadı onu bırakamadım dedim ben adıyamam tütünü alayım şimdi aradım sipariş ettim aylık 210 tl kara geçeceğim kullanabilirsem :) istediğim gibi bi makine yapacağım umarım. Sizin yardımlarınız ile. Sanırım İki konuda da doğru yolu buldum hocam :)

Forum istatistikleri

Konular
128,865
Kullanıcılar
450,984
Son üye
ishak42
Geri