Cofaso 6,1 ( E - Plan 6,1 ) >Türkçe & Sorunlar Buraya !!!

Evet mesut bey çizim hazır zaten bu konuyla alakalı olarak yaklaşık 6 aydır üzerinde çalışıyordum saygılar. :)

sn volcanos
görüntü resminin de ölçekli olması zorunluluğu varmı ?

mesut bey iyi çalışmalar.
ben faz koruma rölesini bulamıyorum,kodunu verebilirmisiniz veya nasıl bulabileceğim konusunda yardımcı olurusunuz

afedersiniz formu tam incelemeden tekrar aynı soruyu sormuşum,şimdi aldım cevabı teşekkür ederim

Moderatör tarafında düzenlendi:
Anladığım kadarıyla faz koruma rölesini sadece kumanda şemasın da göstermemiz yeterli olacak.

Mesut Bey Merhaba.

Sabahtan beridir düşünüyorum.Faz kotrol rölesini termikten sonra koyacaksak eğer.Faz hatasında motoru nasıl durduracağız.Durdurma işlemi tamam hadi bunu arıza olarak gördürmek ve sürekliliğini sağlamak yardımcı ekipmana ihtiyaç duyacağız anlamına geliyor.Elimizdeki malzemeyle bu işlemi yapamayız.
Yada faz hatasını hata olarak kabul etmeyip es geçmek.Peki böyleyse faz kontrol rölesini neden kullanıyoruz.Yada sadece termik arıza durumunda lambayı kesik çalıştırıp.Kumanda sigortası attı Hat sigortası attı gibi arızaları arıza sinyalinde görmek istemiyormuyuz.Kusura bakmayın İstediğiniz ya yarım anlatılmış yada herkez işine geldiği gibi yorumlayacak sizde en iyisini seçeceksiniz.

Evet Sn: life_2834,

Soruyu okuyupta sizin gibi sabahtan beri düşünenler devreyi istediği gibi yorumlayabiliyor, yanlız, faz koruma rölesnin referans fazlarını, termik ve kontaktörden sonra almak için hiçbir ek malzemeye gerek yok. Bir daha düşünün, sorunun yarım anlatıldığı filan yok siz yanlış anlamış ve yanlış yorumlamışsınız. Yarışma bitince olması gereken şema tarafımca eklenecektir.

malzemeler cofaso da açılmıyor yada ben açamadım tarif ettiğiniz şekilde olmuyor

1- Export etmiş olduğunuz xml dosyası isminde Türkçe karakter olmamalı.

2- Eğer dosyanız yine okunmuyorsa export ettiğiniz xml dosyasını direk
yerel disk C'nin altına atıp ordan okumayı deneyiniz. Yani dosya yerel C'
nin altında olsun.

görünüş şekli autocad olarak kabul olurmu acaba arkadaşlar

Malesef kabul edemeyiz.

kumanda v.s. problem değiş ama bu programda f.k.r. bulamıyorum.

kontakları koyalım iyi güzelde bunun kendisi nerede programı tanıtan bi arkdaş geldiydi zamanında ama demoyu yollamadı şimdide böyle uğraşıyoz. neyse şu f.k.r.bulsam bitecek.

Faz koruma rölesini kumanda devresinde, Norm: IEC, Kod : O06 enversör kontağı ile gösterebilirsiniz, güç devresinde ise, potansiyel ok'lar vasıtası ile F.K.R'nin bağlantı klemenslerinin isimlerini yazmanız yeterli.

birde mesut bey 8 adet role demişsiniz 8 adet de kontaktör lazım nasıl olcak

Sinyalizasyon devresinde ayrıca 8 adet kontaktör kullanmaya gerek yoktur.

Son düzenleme:
mesut bey çizimim doğru sadece roleleri mi çıkaralım öyle demek istedininiz

Bu yarışmada amaçlanan şey tam olarak galiba programın öğrenilmesi,soru çokda bişey durmuyor.
değerlendirme kriterleri ne olack tam olarak ona göre katılalım inş.
ayrıca böylee beyin fırtınları yapmaya teşvik eden kontrolkalemi yöneticilerine dee çok teşekkür ederim

Arkadaşlar bildiğim ve kullandığım kadarıyla
faz koruma rolesi:
1:rst fazlarından sadece referans (duyum) alır.yani fazlar bu roleye sadece girer,çıkmaz...
2:r,s,t fazlarından herhangi birisi kesilir veya duyma sınırının altına düşerse ''no'' kontagını bırakır, ''nc'' kontagını çeker
3:bu röle sistem kurulumunda sadece kumanda ön şartlarında kullanılır

Forum istatistikleri

Konular
128,925
Kullanıcılar
451,093
Son üye
Mustii54

Yeni konular

Geri