Dalgıç Pompalar Hakkında Öğrenmek İstedikleriniz

arkadaşlar herkese kolay gelsin...dalgıç motorların su içerisindeki enerji kablolarını; motordan çıkan kısa uca en sağlıklı nasıl ek yaparız..kimi reçineli mufla (klemensli) ,kimisi ısı büzüşmeli makaronla ve bir kaç sıra su geçirmez bant atarak yapın diyor..kimisi kabloları kesinlikle lehimleyin diyor..bu işle uğraşan tecrübeli arkadaşlar ; 25 lik ve 35 lik kabloların ekinin en sağlıklı ve su almayacak şekilde hangi yöntemle ve nasıl yapılacağını aşama aşama anlatabilirlerse sevinirim...acil lazımda...bazı servislere sordum reçineli muf su alır makaronla yapın dediler..bazılarıda biz reçine ile yapıyoruz dediler...kararsız kaldımda .ayrıca kuyu içerisindeki güç kablosu nyy seçilse problem olurmu..muf'un sondaj borusuna takılma problemi olmaz(sondaj boru çapı yeterli bizim kuyuda)...bu işte tecrübeli arkadaşlardan bizi aydınlatmalarını bekliyorum...saygılarımla

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Yüksek kesitli kabloların ekinde lehim kullanılmaz.Eki,ek boru klemensi veya pabuçla yapmanız gerekir.İyi kaliteli
protolinli ek veya 2 katlı ( bir tanesi ekli yer ,diğeri en dış ) büzüşmeli makaron kullanabilirsiniz.Benim tercihim,pro-
tolin olurdu.Büzüşmeli makaon olarak,3M veya Raykem en iyisidir.NYY kablo sorun yaratabilir,flexibıl kablo kullanmak
daha uygundur.

kuyu çapı ne kadar geniş olursa olsun kuyunun içinde bazı yerlerde hafifte olsa kuyu açılırken kavis oluşmaktadır bu da yaptıgınız ek-muf un takılmasına neden olur biz sarım yaptıgımız dalgıç pompaların kablosunu önce 5-6 cm bakır boru ile sıkıştırıp ardından önceden delinmiş deliklerden lehimle dolgu yapıyoruz sonra eklerin üzerine 2 kat kaliteli (nitto)izolabant ile izole ve ardından kauçuk(lastik tamircilerinde bulunur)kesip yagsız benzine batırıp hafiften erisin diye birkaç dakika bekledikten sonra ek yerine hafif çekerek düzgün bir şekilde sarılır onuda iki kat yaptakta fayda olur yine kaliteli izolabant ile iki kat izole edilerek işlemi tamamlamış oluruz malzemeden kasinlikle kaçınmayınız maliyet düşsün diye malzemeden çalınırsa kablonun en zayıf yerin orası olması nedeniyle erken arıza verir

öncelikle sayın fahri yetiş beye ve i.halilercin beye teşekkür etmek istiyorum yardımlarından dolayı. .fahri yetiş beyin dediği eki biz uygulayabiliriz..daha önce ag kablolarda da pek çok kez ek yaptık...fakat halilercin bey anlatmış olduğunuz kauçuk ile ek işlemini biraz daha açabilirmisiniz..5-6 cm lik bakır boru içerisine sıkıştıracak olduğumuz 35 lik kabloyu pabuçla veya bildiğimiz ek boru klemenslemi birbirine sabitliyoruz...yada kabloları kafa kafaya getirip örgü şeklinde birbirine geçme olarakmı irtibatlıyoruz.bu noktayı net olarak anlayamadım..sarımdan önce protolinle yapmışlar sanırım eki 5-6 yıl çalışmış.ek te halen sorun yoktu..söylediğiniz yöntemle ilgili daha detaylı bilgi aktarabilirmisiniz.resim içerikli döküman falan varsa..açıkcası insan çekiniyor..onca zahmetten sonra ekte problem çıkar ve sorun oluşursa diye...nitto banttan kastınız su geçirmez bant diye tabir edilen bantlarmı acaba.protolin mufların içerisinden çıkan bant yani..bi de lehim olayındada fahri beyin dediği noktayı okumuşsunuzdur sanırım.bu konuyla ilgili olarak 35 lik kabloda lehim kullanabilirmiyiz.şimdiden teşekkürler

sayın sedat arkadaşım dediginiz gibi kabloları uc uca karşılıklı veya birbirinin üzerine gelecek şekilde oturtup iki kablonun kalınlıgı kadar bakır boruyu papuç sıkma pensesiyle iki ucunu iyice sıkıştırıp(amaç lehimin boru içinde kalması)bakır boru üzerine açılan küçük bir delikten lehim derz ederek taşana kadar doldurunuz. biz 35-50 mm kabloyu eklerdik izolen iyi oldugu sürece hiç korkma nitto dedigim izolabant bir markadır japon malı kalitesinden dolayı bu bantı tercih ediyoruz kaliteli yerli bant bulursanız oda olur fahri bey abimizin dedikleride güzel fikir ama dalgıç pompa kablo ekinde hiç kullanmadım ben

selamlar
farklı hm değerlerinde çalışan dalgıç pompalar varmı yagmurlama devreye gırdıgınde hm 65 m olacak devreden cıktıgı zaman depoya hm18 m su basacak bu şekilde kademeli dalgıc pompalar mevcutmu debi sabit kalmak şartıyla

sedat50 ' Alıntı:
arkadaşlar herkese kolay gelsin...dalgıç motorların su içerisindeki enerji kablolarını; motordan çıkan kısa uca en sağlıklı nasıl ek yaparız..kimi reçineli mufla (klemensli) ,kimisi ısı büzüşmeli makaronla ve bir kaç sıra su geçirmez bant atarak yapın diyor..kimisi kabloları kesinlikle lehimleyin diyor..bu işle uğraşan tecrübeli arkadaşlar ; 25 lik ve 35 lik kabloların ekinin en sağlıklı ve su almayacak şekilde hangi yöntemle ve nasıl yapılacağını aşama aşama anlatabilirlerse sevinirim...

Kablo eklerini, ek mufu ile yapıyoruz biz. Ek kısımları aynı hizaya gelmeyecek şekilde (şaşırtmalı) yapınca ve yeterli miktarda bir boruya sokup protolinle kaplayınca eki, en fazla kablo çapının iki katı kadar bir yer kaplıyor. Kuyuda da sorun çıkarmıyor.

merhaba öğrenmek istediğim bir konu var.düntada en az elektrik harcayan dalgıç pompa hangisidir.yanlış hatırlamıyorsam bir yerde okumuştum alarkonun geliştirmiş olduğu dalgıç pompa yüzde 80tasarruf sağlıyormuş.böyle bir şey yada benzeri varmıdır acaba. :)

Dalgıç Pompalarda su basıncını pompanın indiği su derinliği etkilermi. Mesela Pompa1 su seviyesinden 5 metre aşağıda, Pompa2 su seviyesinden 10 metre aşağıda. Her ikisinin bastığı su miktarı aynı mı olur?

arkadaşlar 55 kw lık bir dalgıç pompamız var güneş enerjisiyle sulama yapmayı düşünüyoruz.Şimdi bu 55 kw lık ne kadar surelık tüketimdir nasıl kıyaslıcaz panellerin üretimiyle bilgisi olan var mı?

Forum istatistikleri

Konular
129,185
Kullanıcılar
451,546
Son üye
egettt

Yeni konular

Geri