DC Düşük Voltaj (0-12V) Kopuk Kablo Tespiti için Dedektör Yapım Yardım.

Merhaba.

DC voltaj geçen,kopuk kabloda kopuk noktayı tespit etmek için ben gibi ilk adım amatörlerin yapabilecegi bir DC düşük voltaj (0-12V) dedektörü tarifi verebilir misiniz?

Forumlarda aradım,bulamadım ilgili yada benzer bir konu.

Youtube ortamında bolca,içerik ve yapımı tamamen aynı videolar var.
Fakat DC düşük voltaj tespit eden bir tarif veren olmamış.

Merhaba.

DC voltaj geçen,kopuk kabloda kopuk noktayı tespit etmek için ben gibi ilk adım amatörlerin yapabilecegi bir DC düşük voltaj (0-12V) dedektörü tarifi verebilir misiniz?

Forumlarda aradım,bulamadım ilgili yada benzer bir konu.

Youtube ortamında bolca,içerik ve yapımı tamamen aynı videolar var.
Fakat DC düşük voltaj tespit eden bir tarif veren olmamış.
dc akım frekans yoktur, bu yüzden frekans okunmadığı için yapılabilir mi bilmiyorum. yalnız benim çinden getirdiğim bli bli, sadece telefon adaptör kablosunda da ötüyor nedenini bilmiyorum. diğer adaptör ve dc kaynaklarda tık yok.

dc akım frekans yoktur, bu yüzden frekans okunmadığı için yapılabilir mi bilmiyorum. yalnız benim çinden getirdiğim bli bli, sadece telefon adaptör kablosunda da ötüyor nedenini bilmiyorum. diğer adaptör ve dc kaynaklarda tık yok.

Şuan kopuk noktayı tespit etmek istediğim kamera kablosu bu.Sahip oldugum ölçü aleti NFC özelliği 12 v ve yukarısı voltajlarda çalışmakta.
Eğer bulabilirsem bir ac çıkışlı adaptör ile mesela 12 ve az üzeri ac voltajı bu kabloya bir ucundan verip sonra ölçüm aletimin NFC fonksiyonu ile kopugu tespit etmek istesem dogru bir planlama olur mu ve bu fotografta görülen kablo 12v veyaz biraz üstü ac voltaj için uygun mudur?

Ekli dosyalar

• yyyyyy.JPG
    yyyyyy.JPG
    81.4 KB · Görüntüleme: 9
Şuan kopuk noktayı tespit etmek istediğim kamera kablosu bu.Sahip oldugum ölçü aleti NFC özelliği 12 v ve yukarısı voltajlarda çalışmakta.
Eğer bulabilirsem bir ac çıkışlı adaptör ile mesela 12 ve az üzeri ac voltajı bu kabloya bir ucundan verip sonra ölçüm aletimin NFC fonksiyonu ile kopugu tespit etmek istesem dogru bir planlama olur mu ve bu fotografta görülen kablo 12v veyaz biraz üstü ac voltaj için uygun mudur?
biliyorum dersem yalan söylemiş olurum. ama mantıklı geldi, uygun önlemler alındıktan sonra ac verip kopuk yeri bulmak mantıklı. burada zor olan ac çıkış veren adaptör bulmak.

biliyorum dersem yalan söylemiş olurum. ama mantıklı geldi, uygun önlemler alındıktan sonra ac verip kopuk yeri bulmak mantıklı. burada zor olan ac çıkış veren adaptör bulmak.
Bir yerde ac çıkışlı adaptör görmüştüm.
Tekrardan bakayım,bulabilirsem onunla deneyeyim o halde.

Aslında elektronik bilgim yeterli olsa mesela 13 volt gibi bir ac çıkışlı adaptör yapıp,DC voltaj geçen düşük voltajlı kablo kopuklarını tespit etmede kullanırdım.

Böyle bir proje mümkünse,forumdan işin ehli ve vakti olan ustalar izahlı şekilde paylaşım yapsalar harika olurdu.

Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.

Bir yerde ac çıkışlı adaptör görmüştüm.
Tekrardan bakayım,bulabilirsem onunla deneyeyim o halde.
Teşekkür ederim bilgilendirmeniz için.
güzel insan, el elden, akıl akıldan üstündür ve demokrasilerde çareler tükenmez. çok fazla kullanılmamakla beraber ac adaptörler var ve uyuz ciharlarındır genellikle.(tamir edilmesin, servisine gelsin, parça satışı olsun diye) 12 volt olanı zor bulunur ama 14-15 volt olanından bende var. düşük voltaj olduğu için sıkıntı yaratmaz ama kısa devre konusunda dikkatli olmak lazım yani kablo uçları birbirine değmemeli. kısa devre insana zarar vermez ama adaptör kötü yola düşer.

Öncelikle ucuna yük bağlamadıktan sonra 12 volt olmuş 220 volt olmuş önemi olmaz. Yani ucunda yük olmadığı zaman saç teli kalınlığında kabloya 220v fazı bağlasan sorun olur mu, olmaz. Sizin yapacağınız kablonuzu düz bir hat şeklinde yere seriniz. Gerekli güvenlik önlemlerini aldıktan sonra evdeki 220 volt prizinizden canlı ucu yani fazı bu kamera kablonuzun bir tarafından önce + uçlarına sonrada - uçlarına bağlayarak (diğer uçlar boşta kalacak şekilde) ölçü aletinizin NCV özelliği ile kontrol ediniz. Hiç bir problem olmayacaktır.

Kendiniz yapmak isterseniz de 3 transistör ve bir iki direnç ile yapılabilen basit DIY devreler internet üzerinde fazlaca bulunmakta.

Son düzenleme:
Son düzenleme:
Eskiden kullanılan bir yöntem vardı, kablonuzun iki ucu da boşta ise deneyebilirsiniz,
Uygulanacak frekans, kHz seviyelerinde olunca daha iyi verim alınır, sinyal jeneratörünüz varsa, veya olan birinden yardım alabilireseniz deneyin, 10 dak. içinde bulursunuz

https://www.kontrolkalemi.com/forum/konu/elektrik-kablosunda-kopukluk-olup-olmadıgının-tespiti.151210/post-994221
O tarihi yine benim konuda paylaşmıştınız.

60-70'lerden 2 adet cep am radyom var calısır halde.
Onlarla sanırım aynı yöntemi deneyebilirim.

Elimdeki kabloyu kameraya baglasam ve kameraya güç veren 8 volt adaptörü baglasam sonra o yöntemi kullansam yine de tespit edebilir miyim?

Kameraya güç veren 8 volt adaptör baglı iken kabloda kameraya takılı diger ucu boşta iken o 8 volt güç kısmende olsa kopukluk olan kabloda da yürürse kopuk noktada kalacaktır,dogru bir mantık mı yürüttügüm?
220 ac volt cok farklı ama dc 8 volt yada benzer bir akımda aynı tepkiyi verir mi radyo da?

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri