DC Düşük Voltaj (0-12V) Kopuk Kablo Tespiti için Dedektör Yapım Yardım.

Elimdeki kabloyu kameraya baglasam ve kameraya güç veren 8 volt adaptörü baglasam sonra o yöntemi kullansam yine de tespit edebilir miyim?
Hayır, sakın bağlamayın.
Bu sistemde kablo "anten" görevi görüyor.
Dadece küçük ve düşük voltajlı trafo kullanabilirsiniz. (Çarpılmamanız için!)
Daha iyisi, küçük bir sinyal jeneratör olursa daha rahat edersiniz.

Hayır, sakın bağlamayın.
Bu sistemde kablo "anten" görevi görüyor.
Dadece küçük ve düşük voltajlı trafo kullanabilirsiniz. (Çarpılmamanız için!)
Daha iyisi, küçük bir sinyal jeneratör olursa daha rahat edersiniz.
Sanırım yanlış anlattım.
Kameranın çalışması için 8v DC adaptörü var.Kameraya gç veren adaptör.Sonra kamera üzerindeki girişe bu sorunlu kabloyu takıp tv,monitör gibi yerlere veri aktarımı saglanıyor.

Yani kamerayı ve sorunlu kabloyu kullanıma hazır hale getirmiş şekilde iken radyo ile denesem diyorum sonuc verir mi?

Kabloyu monitr yada tv'ye baglayabilirimde baglamayabilirim de.

Fotografta kamera ve sorunlu kablo vede adaptörün baglantı durumu görülmekte.

Ekli dosyalar

• IMG_20240606_205959.jpg
    IMG_20240606_205959.jpg
    309.5 KB · Görüntüleme: 4
Sanırım yanlış anlattım.
Kameranın çalışması için 8v DC adaptörü var.Kameraya gç veren adaptör.Sonra kamera üzerindeki girişe bu sorunlu kabloyu takıp tv,monitör gibi yerlere veri aktarımı saglanıyor.

Yani kamerayı ve sorunlu kabloyu kullanıma hazır hale getirmiş şekilde iken radyo ile denesem diyorum sonuc verir mi?

Kabloyu monitr yada tv'ye baglayabilirimde baglamayabilirim de.

Fotografta kamera ve sorunlu kablo vede adaptörün baglantı durumu görülmekte.
güzel insan, şimdi benim kafam karıştı. fotodaki altta olan kangal kabloda neyi arıyorsunuz? 3 damar kablo kısa devre testi yaparak çalışmayan damarı (rengi) bulursunuz. ha damardaki kırık/kopuk yeri arıyorsanız dediğiniz gibi yada dediğim gibi ac ye ihtiyaç var 15 volt yukarısı olmasın lütfen. ve kabloyu ya akıtacaksınız yada uzatacaksınız.

Sanırım yanlış anlattım
Hayır, doğru anlattınız.
1. Test edeceğiniz kabloyu hiç bir yere, cihaza, adaptöre vs. bağlamayacaksınız .
2. Sadece, çoklu iletken ise yani birden fazla kablo yanyana ise, bir iletkenin br ucundan trafo veya sinyal jeneratörü bağlayacaksınız.
3. Linkini verdiğim sayfayı okudunuz mu?
4. Küçük bir trafo bulabilirmisiniz 3-6w 12V veya ne bulursanız.

Son düzenleme:
Bu tip kablolarda genelde o rca soketlerin tam dibinden kopar.

Kablo ortasından koptuğunu hiç görmedim.

İyi kontrol ettiniz mi? Kablo ortasında kopuk olduğundan eminmisiniz?

güzel insan, şimdi benim kafam karıştı. fotodaki altta olan kangal kabloda neyi arıyorsunuz? 3 damar kablo kısa devre testi yaparak çalışmayan damarı (rengi) bulursunuz. ha damardaki kırık/kopuk yeri arıyorsanız dediğiniz gibi yada dediğim gibi ac ye ihtiyaç var 15 volt yukarısı olmasın lütfen. ve kabloyu ya akıtacaksınız yada uzatacaksınız.
3'lü uzun,data kablosunda beyaz renkli olanda bir noktada kopukluk var.
Kablo sıfır.Kablodaki kopuk noktayı bulup tamir etmek niyetindeyim hasarlı kısmı.
Amaç bu.

Diğer taraftan,kırmızı boşta olan kabloda kopukluk yok.
Jack ucları aynı,beyaz yerine kırmızıyı kullan diyeceksiniz,denedim çalışmadı .)

Kısa devre sesi almak istedigimde kırmızı ve sarı kablolarda ucların sivri cıkıntılı kısmında tepki yok ama dairesel olan etraf metal kutuplarında ses alıyorum.
Beyaz renkte ise her ikisinde de kısa devre sesi vermiyor ölçü aletiyle kontrol ettigimde.
Bu tip kablolarda genelde o rca soketlerin tam dibinden kopar.

Kablo ortasından koptuğunu hiç görmedim.

İyi kontrol ettiniz mi? Kablo ortasında kopuk olduğundan eminmisiniz?
Kopuk noktayı tespit etmeye ugrasıyorum ancak orta yada baş kısımda mı bilmiyorum.
Tam hatırlamamakla beraber,bir süre önce kabloyu yere acıp bir kısa devre sesi almaya calısırken kablonun her noktasına dokunarak kopugu tespit etmeye calısmıtım sanki.Ve ortalarda bir noktaydı diye anımsar gibiyim ama net degil.

Yani kabloyu oynattıgım noktalardan hangisinde kısa devre sesi alırsam kopuk alan temas etti,yani kopukluk bu noktada mantıgı yürüttüm.

Hayır, doğru anlattınız.
1. Test edeceğiniz kabloyu hiç bir yere, cihaza, adaptöre vs. bağlanmayacaksınız .
2. Sadece, çoklu iletken ise yani birden fazla kablo yanyana ise, bir iletkenin br ucundan trafo veya sinyal jeneratörü bağlayacaksınız.
3. Linkini verdiğim sayfayı okudunuz mu?
4. Küçük bir trafo bulabilirmisiniz 3-6w 12V veya ne bulursanız.
Verdiginiz link benim açtıgım başka bir konuydu ve evet okudum tabiki.
Trafo derken tam anlayamadım amatör oldugum için.

Şöyle sorayım,boş,herhangi bir yere baglı olmayan durumda bir cıkma trafo mu olmalı yoksa elektrik verilmesi gerekli mi?

MNEsela telefon şarj dc adaptörleri içerisindeki trafolar uygun mu,uygunsa o adaptörleri kullanabilir miyim yoksa sadece trafo mu olması gerek?

Son düzenleme:
Trafo derken tam anlayamadım amatör oldugum için.
Transformatör, primer uçlarına 220V vereceksiniz

Yalnız yeni teknoloji adaptörlerin içindeki transformatörler olmaz. 50Hz de kullanılan trafolar olur.

Bulduğunuzda fotoğraf ile sorabilirsiniz.

Bağlantı şekli:
Üçgen şekinde gösterilen ucu:
1. boş bırakaraki,
2. elle tutarak, veya
3. tezgahınızın metal ayaklarına bağlayarak deneyebilirsiniz.

Daha önce de söylediğim gibi trafo verici, sizin kablonuz anten görevi görecek (arabanızdaki radyo gibi düşünün)
trafo.png

Forum istatistikleri

Konular
128,700
Kullanıcılar
450,723
Son üye
xzapotax

Yeni konular

Geri