Devre Elemanları Neden Isınır?

merhaba abiler...elimde elektronik bir devre var... kondasatör ve dirençleri çok ısınıyor power a bastığımda...ve koku yapıyor sonrasında... sebebi ne olabilir ???

Devrelerde kullanılan pasif devre elemanları veya yarı iletkenler bağlı oldukları devrenin tasarımına göre belirli bir güç harcarlar. Harcanan güç ısı olarak ortaya çıkar. Tasarımdaki hatadan veya devreye bağlanan güç kaynağının uygun akım/gerilim şartlarında olmaması nedeniyle devre elemanı harcadığı güçten kaynaklana ısıyı bulunduğu ortama aktaramaması nedeniyle aşırı ısınmaya başlar bu durum devre elemanının tahrip olmasına kadar devam eder.

çok aşırı ısınıyor elimle dokunamıyorum...devre hazır devre ve bozulmuştu açtım içini kondansatörler ve dirençler çok ısınıyor ama belli bölgedekiler ısınıyor...aynı bordun üstünde olmasına rağman diğer dirençler ve kondansatörler ısınmıyor...yaklaşık bordun 5/1 inde bu arıza var...ama sorunu bulamadım halen... :S

dirençlerden sonra kullanılan malzemelerde bir kısa devre söz konusu olabilir o yüzden dirençlerden fazla akım geçiyor ve o yüzden ısınıyor olabilir. dirençler ve kondansatörler ısınırken devre işlevini yerine getiriyor mu?

Isınan direnç ve kond.entegre,transistör gibi devre elemanlarını sürebilir.Eğer bu devre elemanlarından biri bozuk ise bu elemanlar üzerinden geçen akım artar ve ısınma meydana gelir.Bu olay devre çalışsada gerçekleşebilir.

dirençlerden sonra kullanılan malzemelerde bir kısa devre söz konusu olabilir o yüzden dirençlerden fazla akım geçiyor ve o yüzden ısınıyor olabilir. dirençler ve kondansatörler ısınırken devre işlevini yerine getiriyor mu?

devre işlemini yerine getiriyor fakat biraz daha ısınsa patlıcak gibi hemen geçikiyorum enerjiyi bende...

Isınan direnç ve kond.entegre,transistör gibi devre elemanlarını sürebilir.Eğer bu devre elemanlarından biri bozuk ise bu elemanlar üzerinden geçen akım artar ve ısınma meydana gelir.Bu olay devre çalışsada gerçekleşebilir.

sağlamlık kontrolü yapayım ozman onlara...

Moderatör tarafında düzenlendi:
kokuyosa kesin yanıyodur. :D devreyi fişten çek veya 2.5 metre uzaklaş 10 dk sonra bi ışık göreceksin o ışık devrenin patlama ışığıdır.:cool: :rolleyes:başka bişeyde olabilir.:confused:

çözüm önersen daha iyi olurdu :)

benimde laptopun adaptörü aşırı şekilde ısınıyor ama gerçekten aşırı hatta normalde kırarak açabileceğiniz adaptörü ısınmadan olsa gerek hafif bir zorlama ile kendiliğinden ayrıldı. birde tiz bir ses çıkarıyo uzun zamandır kullanıyordum. sorun kondansatörlerde diye tahmin ediyorum

Forum istatistikleri

Konular
128,914
Kullanıcılar
451,077
Son üye
vatan1

Yeni konular

Geri