Dinamo ile ürettiğim elektriği aküye depolamak ?

kondansator yerıne akü bağla bisiklet dınamosu tam bılgım yok ama 12 volt uzerı olduğunu sanmıyorum 7805 çıkışından telefonunu şarj edebılırsın
Cevabın için teşekkürler ...Kondasatöre gerek yok mu yani.... Bisiklet dinamosuda 6 volt ve 12 volt var..... Dinamodan köprü diyota köprü diyottanda akü ye mi diyorsun?

Cevabın için teşekkürler ...Kondasatöre gerek yok mu yani.... Bisiklet dinamosuda 6 volt ve 12 volt var..... Dinamodan köprü diyota köprü diyottanda akü ye mi diyorsun?
merhaba kondansatore gerek yok akü de yuksek kapasıtelı kondansator 7805 çıkışına koyabılırsın oradada telefon şarj edeceksen gerek yok dinamo 6 voltsa aküyu 6 volt seçmelısın dinamo 12 voltsa aküyu 12 volt seçmen lazım eğer 6 volt akü yu 12 volt dınamoyla beslersen pedal basarken fazla voltaj kısa devre olacağı için pedal basanın fazladan enerjı harcaması demektır örnek dınamoyu boşta çevırırsen yuk olmaz uçlarını kısa devre edersen pedala zorluk çıkarır

merhaba kondansatore gerek yok akü de yuksek kapasıtelı kondansator 7805 çıkışına koyabılırsın oradada telefon şarj edeceksen gerek yok dinamo 6 voltsa aküyu 6 volt seçmelısın dinamo 12 voltsa aküyu 12 volt seçmen lazım eğer 6 volt akü yu 12 volt dınamoyla beslersen pedal basarken fazla voltaj kısa devre olacağı için pedal basanın fazladan enerjı harcaması demektır örnek dınamoyu boşta çevırırsen yuk olmaz uçlarını kısa devre edersen pedala zorluk çıkarır
Çok teşekkür

Eyvallah sağolun sorunum çözülmüştür

Son düzenleme:
Bu
Arkadaşlar merhaba ben dinamoyla ürettiğim elektriği aküye depolamak istiyorum ilk önce dc akıma çevirmek için köprü diyot sonrasında kondasatör ve regülatör 'den sonra aküye şarj için ne yapmam gerekir ?

AŞAĞIDAKİ RESİME BAKARSANIZ
AYRINTILI OLARAK VAR

Ekli dosyayı görüntüle 23960
konuyu görmeden ben ze benzer konu açmışım. Bağlantı yaptıysanız burada paylaşabilir misiniz?

Dinamo zaten doğru akım üretmiyormu? Neden köprü diyot ve kondansator bağlıyorsun?

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,345
Kullanıcılar
451,818
Son üye
kimyager

Yeni konular

Geri