direnç ölçümü için yardımlarınızı bekliyorum

jevix

Üye
selam arkadaşlar benim sorum şöyle

şimdi elimde bir kart var ve bunda 3 tane paralel bağlı direnç var

örnek: r1=10 ohm r2=10 ohm r3=10ohm

yukardaki dirençler birbirlerine devrede paralel bağlı ve toplam değerleri r=3.3 ohm benim sorum ise örneğin r2 direncinin arızalı olduğunu nasıl ölçebilirim board dan sökmeden çünkü ne zaman ölçmek istesem 3.3 ohm görüyorum benim sorum şu paralel bağlı devrede dirençlerin tek tek kontrolünü yapmanın bi yolu varmı acaba bilmiyorum anlatabildim mi

yardımlarınızı bekliyorum

saygı ve sevgilerimle:confused:

dediğim gibi devrede 3 tane direnç var her biri 10 ohm değerinde paralel bağlı oldukları için örnek ortadaki direnci ölçmek istediğimde 3.3 ohm gözüküyor benim istediğim diğerlerinin etkisi olmadan o direnci ölçmek bilmem anlatabildim mi yani ortadaki direnci 10 ohm olarak görmek

dediğim gibi devrede 3 tane direnç var her biri 10 ohm değerinde paralel bağlı oldukları için örnek ortadaki direnci ölçmek istediğimde 3.3 ohm gözüküyor benim istediğim diğerlerinin etkisi olmadan o direnci ölçmek bilmem anlatabildim mi yani ortadaki direnci 10 ohm olarak görmek

Sn. jevix;

Eğer 3 tane 10 ohm direnç var ve bunlar paralel bağlı ise 3,3 ohm direnç okursunuz. Bunda daha normal bir durum söz konusu değildir. ancak ölçtüğünüz değer farklı ise devreden dirençleri tek tek ayırmaktan başka çareniz yoktur.

yardımlarınız için teşekkür ederim ama bi arıza tespiti yapmam gerekiyo ve dirençlerin toplamdaki değerlerini değilde tek tek değerlerini bulmam gerekiyo bu konuda pratik bi ölçme tekniği varmıdır bunu arıyorum

yardımlarınız için teşekkür ederim ama bi arıza tespiti yapmam gerekiyo ve dirençlerin toplamdaki değerlerini değilde tek tek değerlerini bulmam gerekiyo bu konuda pratik bi ölçme tekniği varmıdır bunu arıyorum

devreden ayırman gerekli.

Son düzenleme:
hay allah razı olsun günlerdir bu cevabı bekliyodum saol işime yaradı

arkadaş dirençleri ayırmakdan başka çaren yok o şekilde direnç ölçümü yanlış olur birbirlerini etkilerler

Devre üzerinde ölçerken almış oldugun değer
*3.3 ohm ise dirençler saglam
*5 ohm ise paralel baglı direçlerden sadece bir tanesi hasarı
*10 ohm ise paralel baglı direçlerden sadece iki tanesi hasarlı
açık devre ise tümü hasarlı anlamını taşır.

saolun yardım eden herkesten allah razıolsun

Forum istatistikleri

Konular
129,252
Kullanıcılar
451,654
Son üye
ysroloji

Yeni konular

Geri