Elektrik arada sırada gidip geliyor

Hocam çok ilginç bir arızaymış sonucunu merakla bekliyoruz. Allah kolaylık versin. Elektrik böyle birşey işte, ara ki şeytan bunun neresinde, inşaallah bulursun.

Allah razı olsun ustam..Diline sağlık..Gerçekten çok ilginç...Bekleyelim bakalım altından ne çıkacak?

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik gittiği anda kontrol kalemi ile sayaç üstü sigortayı kontrol edersek ışık yanarsa nötrle alakalı bir durumdur yok eğer yanmazsa ana branşman hattı veya sokak panosundaki bıçaklı sigortaların kontrol edilmesi gerekir diye düşünüyorum..Hele bir elektrik giderse anlarız inşallah..saygılar...

Elektrik gittiği anda kontrol kalemi ile sayaç üstü sigortayı kontrol edersek ışık yanarsa nötrle alakalı bir durumdur yok eğer yanmazsa ana branşman hattı veya sokak panosundaki bıçaklı sigortaların kontrol edilmesi gerekir diye düşünüyorum..Hele bir elektrik giderse anlarız inşallah..saygılar...

Hocam bıçaklı sigorta demişsiniz de bıçaklı sigortanın attıktan sonra birisi tarafından yenisiyle değiştirilmesi lazım ki tekrar enerji gelsin. Böyle gizemli biri olabilir mi diyorsunuz elinde yeni bıçaklı sigortalarla bekleyen :)

Hocam bıçaklı sigorta demişsiniz de bıçaklı sigortanın attıktan sonra birisi tarafından yenisiyle değiştirilmesi lazım ki tekrar enerji gelsin. Böyle gizemli biri olabilir mi diyorsunuz elinde yeni bıçaklı sigortalarla bekleyen :)

Yok ustam öyle demek istemedim..Yani bıçaklı sigortalardaki bir arıza buna sebep olmaz mı? yani kısa süreliğine enerjiyi kesip tekrar verme gibi? ( çok mu esrarengiz oldu :))bıçaklı sigorta attıktan sonra yenisiyle değiştirildiğini biliyorum...

Yok ustam öyle demek istemedim..Yani bıçaklı sigortalardaki bir arıza buna sebep olmaz mı? yani kısa süreliğine enerjiyi kesip tekrar verme gibi? ( çok mu esrarengiz oldu :))bıçaklı sigorta attıktan sonra yenisiyle değiştirildiğini biliyorum...
Ben üç yıllık Bakım tecrübelerimde ne imkansızlıklar ne esrarengizlikler gördüm olmaz dediğim şeyler oldu o yüzden elektriktir ne yapsa yeridir diyorum hocam :) ama ilk kez bir bıçaklı sigortanın zaman zaman geçirip zaman zaman geçiremeyeceğini düşünüyorum. Bu da çok imkanlı gelmiyor açıkçası :)

Ben üç yıllık bakım tecrübelerimde ne imkansızlıklar ne esrarengizlikler gördüm olmaz dediğim şeyler oldu o yüzden elektriktir ne yapsa yeridir diyorum hocam :) ama ilk kez bir bıçaklı sigortanın zaman zaman geçirip zaman zaman geçiremeyeceğini düşünüyorum. Bu da çok imkanlı gelmiyor açıkçası :)

Esasen benim de söylemek istediğim bu ustam..Elektrik denizde derya..Çok geniş ve olamayacak dediğiniz şey olabiliyor..

Bu arada sokak panosunda bugün tedaşçılar gelmiş çalışma yapıyordu ustalarım..Nötr barasındaki somunlar ve kablo uçları gözle görülebilecek şekilde oksitlenmişti..Hepsinin somunlarını söküp uçlarını kesitiler ve yeniden bağladılar..Bizim sorunumuzu söyledim.. Hiç öyle bir arızayla karşılaşmadık diye cevap verdiler...

Esasen benim de söylemek istediğim bu ustam..Elektrik denizde derya..Çok geniş ve olamayacak dediğiniz şey olabiliyor..

Bu arada sokak panosunda bugün tedaşçılar gelmiş çalışma yapıyordu ustalarım..Nötr barasındaki somunlar ve kablo uçları gözle görülebilecek şekilde oksitlenmişti..Hepsinin somunlarını söküp uçlarını kesitiler ve yeniden bağladılar..Bizim sorunumuzu söyledim.. Hiç öyle bir arızayla karşılaşmadık diye cevap verdiler...
belki de nötr sorunundan kaynaklıydı sizin sıkıntı bir de şimdi izlemek lazım. Bir de konu açıldığından beri tekrar yaşandı mı aynı problem?

belki de nötr sorunundan kaynaklıydı sizin sıkıntı bir de şimdi izlemek lazım. Bir de konu açıldığından beri tekrar yaşandı mı aynı problem?

Aslında ustam ilk mesajımda belirttiğim gibi nötr oksitlenmesinden şüphelendiğimi yazdım... Başka ustalarda fikirlerini yazdı..Ağırlıklı olarak nötr gibi gözüküyor..Bu olay foruma açtıgımdan beri bir daha yaşanmadı..Yaşanırsa gidip kontrol edicem...İlk yapıcağım iş sayaç üstü sigortadaki fazı kontrol kalemiyle kontrol etmek..Eğer fazda sorun yoksa geriye nötr kalıyor..

bende büyük ihtimal nötr den kaynaklanıyor dur diyorum..oksitlenme yapabilir büyük ihtimal sebebi budur ...

Selam
Öncelikle yerinde tesbit olamadan sorunun çözümü zor .
ve
arıza sorunun hakkında verilecek bilğiler arıza tesbiti için önemi büyüktür
arızanın sorunu çözüm süresi kısa olacaktır
verilecek bilgiler ve tesbit için yapılacak işlemler hakkında verilen ( sizin ) cevaplarınız önemli .

temassızlık / nötr kontrol / diğer etkenler

1 - Nötr oksit
2 - Nh bıçaklı siğorta ayakları / Ana siğorta vidası veya sayaç vidaları
3 - Diğer bilinmeyen etkenler .

arıza bildirimi geldi
sorun : 2 kez aralıklı ( zaman ) enerji girip gelmiş
çözüm getirildi .

Notr ve faz kontrolü ( sorunlu klemensler değiştirildi )
Kofre nh bıçak siğorta ayak sorunu vardı ( sorunlu ayak değiştirildi )
Tüm bağlantı birleşim yerleri kontrol edildi .

sayğılar ...

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri