elektrik projesinden arıza bulma

ben yni mühendisim ve bir fabrikadayım.makina arızalarında sıkıştğımz yerde projeye bakıoruz.ve anlamayıroum 5yılda nasıl görmedim böyle bir drs diye!!.yanımda çalışan ustalara soruyorum bazen arızlaraı geçiştriolar şurdan aldım köprü yaptım attım ttum denedim dior o da kendi dilinde zaten anlayamıorum.5dkda btrior işi.ezberlemişler yapıyorlar bende inat ettim sizden ricam bunun bir kaynağı var mı kitap falan örnekleyerek anlatan.kontaktör röle mantığını anlyıroum ama iş çözmeye gelince kafam karışıyor.bana verebilecğiniz bir kaynak var mı arızaları örnek gösterek bulan.şimdiden sağolun:confused:

sn adanalımuh001 her sistem için farklı çalişma şekilleri vardır ilk olarak sistemin çalişmasını teorik olarak bilirseniz proje takibi yaparak arızayı bulabilirisiniz ama buda hemen pat diye olucak birsey değil sölim! makinanızda neyin nerde nasıl kullanıldığını calısma prensibini bilirseniz gerisi corap söküğü gibi gelir ordaki ustalarla iyi geçinin derim:)

Öncelikle çalışacaksın yani yapılan işe girip kendin ustalarla birlikte çalışacaksın. ki pıratik öğrenesin .
Elektrik devresi çizim ve simule programlarında çaloşacaksın önce basit devrelerden başla
Aşağıdaki elektrik sumile programlarını kulanabilirsin. sonra daha gelişmişlere geçersin.
EKTS.v.1.03 Elektrik çizim sumılasyon programı.
Edison 4 Demo Elektrik çizim ve sumılasyon programı.

İngilizceniz varsa işinize yarıyacak bazı kaynak olabilecek kitaplar var
FreeBookSpot | Download e-books for free
sitesinde sağ tarafta konulara göre verilen listeden Electric Engineering kısmını tıklarsanız kitapları göreceksiniz.
Türkçe kaynak olarak makinelerin kullanma kitapçıkları,kumanda şemaları faydalı olabilir.
Kolay gelsin.

arkagasım oyle basıt arızalar vardır kiadama kok soktururbır selenoid valf yuzunden koca sıstem durdu tam iki saat takib ile anca bulduk
tacrube ile asılacak sorunlar bunlar
oradaki alaylılardanda alacagın cok sey var derim aranı ıyı tut gercekten :)

sabırla ve sebat ile sıstemi cozmeye calıs hepımız senın evrelerını gecırdık
kolay gelsın

"Geçmişin Hataları Geleceğin Tecrübeleridir"

R.Baggio

Dostum sana tavsiyem öncelikle tüm elektrik ve elektronik malzemelerinin çalışma prensiplerini iyice kavra.

Bir röle nasıl çalışır..
Bir sensör hangi şartlarda çıkış verir..
Bir termik ne zaman atar..
Bir zaman rölesi nasıl bir şekilde çalışır....

bu liste böyle uzyıp gider...
ama istekliysen altından kalkamayacağın iş yoktur...
gerisi çorap söküğü gibi gelir..

Herkese Saygılar...

simdi ben size arizacilik hakkinda bazi basit ama can alici noktayi ozetleyeyim
1-once makinanin oparatorunu iyi dinleyiniz.bazen oparatorun soyledigi bir kelime sizin arizayi saniyede bulmaniza yarar
2-elektrik teknik resmi okumasini cok iyi bilmelisiniz
3-malzemeleri tanimak ve olcumunu yapabilmek cok onemlidir
4-makinanin calisirkenki hali vede calisma prensiblerini ogreniniz
5-ariza onarimi yapan usta arkadaslari izleyiniz vede yaptiklarini daha sonra sema uzerinden tekrardan takip ederek yorumlayiniz
6-arizacilikta ariza kaynagini lokalize etmek onemlidir.
7-ogrendiginiz teorinin pratikte mutlaka kullanimi mevcuttur vede vardir

simdi ben size arizacilik hakkinda bazi basit ama can alici noktayi ozetleyeyim
1-once makinanin oparatorunu iyi dinleyiniz.bazen oparatorun soyledigi bir kelime sizin arizayi saniyede bulmaniza yarar
2-elektrik teknik resmi okumasini cok iyi bilmelisiniz
3-malzemeleri tanimak ve olcumunu yapabilmek cok onemlidir
4-makinanin calisirkenki hali vede calisma prensiblerini ogreniniz
5-ariza onarimi yapan usta arkadaslari izleyiniz vede yaptiklarini daha sonra sema uzerinden tekrardan takip ederek yorumlayiniz
6-arizacilikta ariza kaynagini lokalize etmek onemlidir.
7-ogrendiginiz teorinin pratikte mutlaka kullanimi mevcuttur vede vardir

acıklamanıza katılıyorum.birkaç kez yapınca daha kolay geliyor zaten arızalar

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri