Elektrik süzme sayaç hesaplama

İki daire var. Bir daire aylık 250 kWh tüketse ikisi toplam 500 kWh tüketim yapar. 250 kWh tüketen kullanıcı Mart 2023 itibari ile 442 Tl öderken 500 kWh tüketen kullanıcı 1092 Tl öder. 442+442=884 Tl ödemek varken 1092 Tl ödeyecekler. Kim karlı?

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
En güzeli ayrı bir aboneliktir ama ayrı bir abonelik alabilirler mi? Sonuçta orası resmiyette 1 daire aynı daire için 2 ayrı abonelik olabilir mi? Sanmıyorum. Şuan için tek çıkar yolları süzme sayaç kullanmak gibi gözüküyor ama kademeli tarife yüzünden hep daha fazla para ödemek zorunda kalacaklar.

üst kata giden hatta süzme sayaç takıp ay sonunda taktığınız sayaç tüketimini epdk dan hesaplayarak komşunuzdan tahsil edebilirsiniz. Üst kat için abonelik vs yapmaya gerek yok sadece hattın arasına sayacı atın o kadar yine tek fatura gelecek ama miktarı süzme sayaç ölçeceği için resmi yoldan da hesaplayarak tahsil edebilirsiniz.

Fatura hesaplama adresi: https://lisans.epdk.gov.tr/epvys-web/faces/pages/online/tarifeFatura/tarifeFatura.xhtml

Bu tür bağlantılarda sayaçlar yana yana değilse ana sayaç endeksi ile süzme sayaç endeksleri toplamı hiç bir zaman aynı çıkmaz (güç kaybından dolayı) buda ödeyen kişiler açısından adaletsizliğe neden olur. Dağıtım şirketleri bu tür kullanımları da kaçak kullanım değil de usulsüz kullanım olarak kabul eder.

Bu tür bağlantılarda sayaçlar yana yana değilse ana sayaç endeksi ile süzme sayaç endeksleri toplamı hiç bir zaman aynı çıkmaz (güç kaybından dolayı) buda ödeyen kişiler açısından adaletsizliğe neden olur. Dağıtım şirketleri bu tür kullanımları da kaçak kullanım değil de usulsüz kullanım olarak kabul eder.
doğru o kısmı belirtmeyi unuttum sayaçlar yakın olmalı genelde ana sayaç yanına takılıyor

Konuyu açan arkadaş süzme sayaç takarak simdilik işini gorebilir. Tabi ki süzme sayaç ile ayrı bir mesken ,ticarethane,vs birime elektrik vermek yasaktır. Bunu yapan abonenin elektriği hukuken kesilebilir. Kesildiği uygulamalarında, görmezden gelinen veya gorulmeyenlerin ise suzmeye devam ettiğini de görebiliyoruz.

Arkadaşlar binamız dubleks
üstteki komşumla elektrik faturamız ortak geliyor
kullanım bedelini nasıl ayırabiliriz bu konuda fikri olan var mıdır?
Sözkonusu yerde erhangi bir abonelik varsa elektrik için de abonelik alınması daha meşru ve ileride çıkabilecek sorunlar için daha doğru.

İki daire var. Bir daire aylık 250 kWh tüketse ikisi toplam 500 kWh tüketim yapar. 250 kWh tüketen kullanıcı Mart 2023 itibari ile 442 Tl öderken 500 kWh tüketen kullanıcı 1092 Tl öder. 442+442=884 Tl ödemek varken 1092 Tl ödeyecekler. Kim karlı?
Merhaba,
Yeni taşındığımız daire iki katlı ama tek ana sayaca bağlı. Biz 1. katta ev sahibi 2. katta oturuyor ve taşınırken ev sahibi 2.kata süzme sayaç bağlattı. 2 aydır kullanımları takip edip internetteki programlar ile hesaplama yapıyorduk. Ancak bu ay biz 1. katta klima, vantilatör çalıştırarak ekstra bir kullanım yaptık. faturamız 950tl geldi ve ölçümler şu şekilde ;
ana tüketim 515.850
birim fyt 1,85tl
geçen ay ara saat endeksi : 672,821
bu ay ara saat T endeksi : 944,231
Hesaplara göre süzme ara saati kullanan ev sahibimize fatura daha yüksek çıkıyor. Ancak onların kullanımı çok çok az klima vs çalıştırmıyorlar Bizde tam aksine günlerdir klima çalıştırıyoruz. Bunun nedeni nedir.? Hak geçmemesi için detaylı hesaplama nasıl yapılmalıdır.?

Merhaba,
Yeni taşındığımız daire iki katlı ama tek ana sayaca bağlı. Biz 1. katta ev sahibi 2. katta oturuyor ve taşınırken ev sahibi 2.kata süzme sayaç bağlattı. 2 aydır kullanımları takip edip internetteki programlar ile hesaplama yapıyorduk. Ancak bu ay biz 1. katta klima, vantilatör çalıştırarak ekstra bir kullanım yaptık. faturamız 950tl geldi ve ölçümler şu şekilde ;
ana tüketim 515.850
birim fyt 1,85tl
geçen ay ara saat endeksi : 672,821
bu ay ara saat T endeksi : 944,231
Hesaplara göre süzme ara saati kullanan ev sahibimize fatura daha yüksek çıkıyor. Ancak onların kullanımı çok çok az klima vs çalıştırmıyorlar Bizde tam aksine günlerdir klima çalıştırıyoruz. Bunun nedeni nedir.? Hak geçmemesi için detaylı hesaplama nasıl yapılmalıdır.?
Hak her türlü geçecek. Ev sahibinin daha az tüketim yaptığını düşünüyorsanız ana sayaç tüketimi doğru okumuyor demektir. (Süzme sayaç yeni takıldığından kalibrasyonludur diye düşünüyorum.)

Hak her türlü geçecek. Ev sahibinin daha az tüketim yaptığını düşünüyorsanız ana sayaç tüketimi doğru okumuyor demektir. (Süzme sayaç yeni takıldığından kalibrasyonludur diye düşünüyorum.)
Normal şartlar da ana sayaç doğru okuyor ise ve yine de az tüketim yaptığını düşünüyorsak nasıl bir yol izlenmeli.? ve süzme sayaç kalibrasyonu dediğiniz nedir.? çok fazla bilgimiz olmadığı için soruyorum. Güncel süzme sayaç görüntüsü ekteki

Ekli dosyalar

• IMG-20230721-WA0005.jpg
    IMG-20230721-WA0005.jpg
    168.1 KB · Görüntüleme: 18

Forum istatistikleri

Konular
129,438
Kullanıcılar
451,990
Son üye
selahattink0c

Yeni konular