EMO- Elektrik Mühendisleri Odası

EMO sizce Elektrik Mühendislerini temsil edebiliyormu?

• Kullanılan toplam oy
    142
  • Anket kapatılmış .
Mühendis değilim ... Lakin 23 yıldır bu mesleğin içindeyim ... Gözlemlerimde şunu gördüm ; Yanılmak isterim ; ama EMO teknik bir örgüt olmaktan çok malum ve marjinal bir siyasi yapılanmanın gölgesi olmaktan başka birşey değil bence...

Son düzenleme:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Aldığımız ekmeğin fiyatını bile siyaset belirliyor. Toz pembe dünyada yaşayıp siyaset yapmayın ama demek çok saçma değil mi? Bakkalım bile bakkallık yapabilmek için zaman gazetesini masasına koymak zorunda. Her şey siyaset olmuş hala siyaset olsun olmasın tartışmaları. Tamam arkadaşlar olmasın siyaset kapatalım bütün dünyayı. neredeydi bunun acil stop butonu :)

Adındaki elektrik mühendisleri odası yazısıyla en ufak bir alakası olmayan,seçilenlerin tek gayesi piyasadaki işleri kendisine çekip daha çok gelir sağlamak olan,çalışanlarının büyük çoğunluğu eş-dost ilişkisiyle oldu bittiye getirilip görevlendirilen,elektriğin e'sinden anlamayan insanların teknik görevli olarak iş verilip toplantılarda çay servisi yaptırıldığı,üyeleri (yaklaşık 60000 civarı üyesi olması lazım,ki üye olmak kişinin inisiyatifinde olmadığı gibi,ekmek parası için mecburen üye olduğu) hele hele bir haksızlığa uğrasın,bırakın arkasında durmayı,üstüne kendilerinin de kazık attığı,3-5 kendini bilmez bölücünün arkasında durmayı ''aydın,sosyalist,özgür düşünce'' olarak benimseyip asıl amaçları olan üyelerinin çalışma şartlarını düzeltmek yerine siyasetle uğraşan,zaten topladığı aidatlarının çoğunun (özellikle şubeler) içkiye gittiği,sadece seçim zamanında sizi hatırlayan bir kurumdur kendileri...

Mühendis arkadaşların bu denli şikayetçi olduğu EMO 'yu lâğvetmeleri iyi olur.Biz teknisyen,teknikerler de onların belirlediği şartlarda çalışmaktan kurtuluruz.Hatta başlamışken Elektrik-elektronikçiler odasını da aradan çıkaralım.Böylelikle İYİ olan(ne demekse) piyasada tutunur.Diğerleri de hiç değilse suçu kendilerinde aramayı öğrenir(bu arada bende gider Meslek lisesi diplomamla indirici trafo merkezi projesi falan çizerim)

Arkadaşlara aynen katılıyorum bende fikrimi değiştirdim EMO aidat toplar,proje onaylar, mühendise paralı eğitimler! düzenler verdiği sertifikaların hiç bir hükmü olmaz. Birliktelik adı altında her sene lüks yerlerde paralı yemekler düzenler. Verdiği parasız bilgilendirme seminerleride firmalardan gelen yetkililerin reklam şovuna dönüşür zaten amaçlanan ön planda olan reklamdır.
Yiğidi öldür hakkını yeme avantajları :D
-Vefat eden meslektaşlarımızı bize mesajla(telefon+e-mail) bildirir.
-Üyelerine 2 ayda çıkan Elektrik mühendisliği dergisi yollar (bazen gelmez)
-3.madde varmı diye çok düşündüm ama bulamadım :p

Madem herkes vuruyor bizde vuralım. Vurun abalıya...
Karalamak,kötülemek varken neden sahip çıkayım ki !

Arkadaşlara aynen katılıyorum bende fikrimi değiştirdim EMO aidat toplar,proje onaylar, mühendise paralı eğitimler! düzenler verdiği sertifikaların hiç bir hükmü olmaz. Birliktelik adı altında her sene lüks yerlerde paralı yemekler düzenler. Verdiği parasız bilgilendirme seminerleride firmalardan gelen yetkililerin reklam şovuna dönüşür zaten amaçlanan ön planda olan reklamdır.
Yiğidi öldür hakkını yeme avantajları :D
-Vefat eden meslektaşlarımızı bize mesajla(telefon+e-mail) bildirir.
-Üyelerine 2 ayda çıkan Elektrik mühendisliği dergisi yollar (bazen gelmez)
-3.madde varmı diye çok düşündüm ama bulamadım :p

Madem herkes vuruyor bizde vuralım. Vurun abalıya...
Karalamak,kötülemek varken neden sahip çıkayım ki !

Bir şeyler daha eklemek isterim. EMO'nun varlığı bile yeter düşüncesi ön planda son zamanlarda. Ayrıca, EMO genelden özele (mühendislerin sorunlarına) bir türlü inemedi. İndik deniliyor. Reel de bir şey yok. Siyasi platformdan uzaklaşmak adına
bir çabası da olduğunu sanmıyorum. Her ne kadar aynı görüşü paylaşsamda.

EMO çalışmalarına katılın deniliyor. Valla ne yalan söylim benim tuzum kuru değil. :)

Eleştirmek, yapıcı eleştirmek, daha iyisi için. Ben senelerdir her platformda söylüyorum bu düşüncelerimi. Ama hep haksız çıkarılıyorum :)

Sonuçta EMO. Umarım bir gün sendikaların işçileri koruduğu gibi, sendika olmasa da EMO, mühendislerini lafla değil de reel de kanatları altına alır.

Bugün odasına sahip çıkmayan nesil yarın benzer bahanelerle memleketine de sahip çıkmayacaktır bu maalesef böyledir. Herkesin kulağına küpe olsun bu lafım...

Bugün odasına sahip çıkmayan nesil yarın benzer bahanelerle memleketine de sahip çıkmayacaktır bu maalesef böyledir. Herkesin kulağına küpe olsun bu lafım...

:) Yahu tanıyormusun burada yorum yapanları :) Nereden biliyorsun memlekete sahip çıkmadıklarını? :) Üzerime almam mümkün değil bu cümlelerini ama yapıcı eleştiriler herzaman kötü giden bir durumu iyi yapmak içindir. Emin ol yukarıda yazdığım cümleleri gidip odada da söylüyorum. Daha iyi ve yapıcı sonuçlar elde etmek ve mühendislerin sorunlarını reelde sahiplenmek ve çeşitli platformlarda dile getirmeleri(ki yapılıyor) ve en önemlisi sonuç alınması için.;)

konu nükleer santral konusuna dönmüş. ama niye kendimizi küçük göürüyoruz ki. biz yapamayız, yüzümüze gözümüze bulaştırırız. ya her şeyi geçtim şu ermenistandan bile daha mı geriyiz ki bir nükleer santral işletemeyelim. ukraynada 5 tane, fransada 20 nin üstünde, almanyada yine 40 ın üstünde polonyada, romanyada bir kaç adet var iken biz de niye 1 adet olmuyor.
şu şiiri çok beğenirim :

hoşça bak zatına kim zübde-i alemsin sen
merdüm-i dide-i ekvan olan ademsin sen

yani kendini çok da hakir görme alemin özetisin. elinden her iş gelir yeterki azmet.
bazı kurumlar karşı çıkıyor nükleere. geçen yıl greenpeace in başında bulunan birisi 17 yıl sonra pişmanlığını dile getirdi. biz nükleere boşuna karşı çıkıyormuşuz diye. sen sağlam bir tesis yaptıktan sonra bir şey olmaz.

gelelim EMO mevzuuna. gönül isterdi ki EMO da süper bir kurum olsaydı. EMO hakkında tek olumlu düşüncemiz ajanda olmasaydı. üniversitede iken her yıl en az 2 kere gelirdi EMO okula anlattıkları sadece nasıl üye olunur ve de siyasi olarak öğrencileri etkilemeye çalışırlardı. sn analizör belki haklı olabilir. belki biz de oralara girerek düşüncelerimizi söylemeli ve de bir şeyler yapmaya çalışmalıyız. ama insanın sağcı veya solcu olması benim için mühim değildir. önemli olan karşı görüşe tahammülü var mı ? ben EMO da sol görüşün hakim olmasından rahatsız değilim rahatsız olduğum tahammülsüz insanların oralarda bulunması. ve de sizi sindirmeye çalışmaları

odamız düşman başına
istedigimiz hiçbişeyi zamanında yapmaz size yardım edelim dediklerinde kesin biz zararlı çıkarız işimizi elimizden almak için her şeyi yapıyorlar
makine muhendisi ortagım var onların odası meslektasları nasıl daha cok kazanır diye ugrasırken bizimkiler hazır kazandıklarını nasıl azaltırızın derdinde
bide daha önce yazılmıs ama nukleer enerjiye karsı bir oda nasıl olur anlamam bu kaynaklar bitince mum ve şamdanlaramı proje cizecegiz
tesekkurler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,063
Kullanıcılar
451,341
Son üye
Okaliptus_m

Yeni konular

Geri