üstad bu kompanzasyon bizim iş yerinde kullandığımızda tasarruf sağlıyor energy saver lar bunan tamamen farklımı

"energy saver " diye bahsedilen olayda aktif sayaçlar kullanıldığı için, son kullanıcılara faydası dokunmamaktadır. Bahsettiğiniz kompanzasyonda ise aktif-reaktif-kapasitif (kısaca kombi) sayaçlar kullanılır ve kompanzasyon olmazsa olmaz bir durumdur.

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
bu cihaz madem bu kadar iyi ki iyi deil bende çok araştırdım niye bizim güvendiğimiz büyük markalar firmalar bunu satmıyor ben philipsin veya siemensin veya varsa bile niye ben piyasada görmüyorum veyahutta bu kadar iyi bir cihazda niye piyasadaki elektrikçi arkadaşlar satmıyor ben yaşadıgim yerde bunun bayisi servisi olan bi arkadaş tanımıyorum bu alet söylenildiği kadar iyi bi şey olsaydı ben dahil tüm elektrikçi arkadaşlarım güzel paralar kazanırdık pazarlamacı arkadaşlar bunu bizlere pazarlardı ben anlayamadım ya neyse

merhabalar arkadaşlar. forumunuza yeni üye oldum ve bu ilk mesajım sizlere

öncelikle şunu belirteyim elektrik ile ilgili hiç bir alt yapım yok. geçenlerde kuzenimle görüştüğümde burada tartıştığınız tarzda bir cihazın bayiliğini aldığını ve satış konusunda yardımcı olmamı benden talep etti. bende bu cihazı eşime dostuma tavsiye edebilmek adına önce cihazdan emin olmam gerektiğini kendisine ilettim ve nette araştırırken forumunuzdaki birçok yazıyı okudum bilgi sahibi olmak adına. bu işten anlayanlar olarak sizlerin genel kanısı ev kullanıcıları için bu tarz kompanzasyon cihazlarının bir işe yaramayacağı yönünde.

bu konuda takıldım işte. tamam olayın teknik detaylarını anlatmışsınız ve zaman ayıran herkese teşekkürlerimi sunuyorum. fakat mademki bu tarz cihazların neredeyse hiç bir etkisi yok kuzenimin bana bahsettiği cihaz Türkiye Patent Enstitüsü tarafından patenti alınmış, yine patent enstitüsü tarafından faydalı model belgesi verilmiş, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Global Standartlar merkezi tarafından tescil belgesi verilmiş, TSE tarafından hizmet yeterlilik belgesi alınmış, UDEM Tarafından verilmiş ISO 9001:2008 belgesi almış, Türkiye Akreditasyon Kurumu tarafından Kalibrasyon sertifikası verilmiş bir cihaz.

ben bu belgelerin doğruluğunu araştırdığımda Türkiye Patent Enstitüsünün web sitesinden başvuru numarası ile kontrol yaptığımda ürünün gerçekten de bahsedildiği gibi patentli olduğunu gördüm. düğer belgelerin doğruluğu ile ilgili elimde bir kanıt yok fakat sahte de diyip vebal alamam tabiki

sizlere sorum eğer bu tip cihazların gerçekten hiç bir faydası yoksa bu cihaz bu belgeleri nasıl alabiliyor? önüne gelen her başvuruya belge veriyorlar mı yetkililer? bu belgeleri almış olması bu cihaza sonun kadar güvenebileceğim anlamına mı gelir yoksa hiç bir anlam ifade etmez mi? cevaplarınızı bekliyorum arkadaşlar kafam iyice karıştı bu konuda.

Not:cihazın markasını özellikle belirtmedim yanlış birşey yapmış olmamak adına. bu bahsettiğim belgeler bilgisayarımda mevcut ve istenmesi halinde sorun teşkil etmeyecekse burada paylaşabilirim
MERHABA.
Burda söyle bir durum ortaya çıkıyor. alınan belgelerin tümü 3 fazlı sistemleri kapsıyor. ve endüstri tesislerinde kullanım için uygundur serhi taşıyor tabi siz belgeerin içeriğini göremediğiniz için bunu bilemiyorsunuz. sonuçta endüstride kullanıldığındada aktif enerjiye bir etkisi yok sadece reaktif bedel yüzünden ceza gelmesini önlüyorlar. Bu kadar basit cihazlar enerji tasarrufu sağlasa idi tüm dünyada kabul görürdü, ben Avrupa'da bu tarz cihazların kullanıldığını hiç duymadım.
saygılarımla.

Elektrik Mühendisleri Odası, kamu yararını gözeterek, elektrik kullanımını azaltmadan faturaları azalttığını iddia eden aletleri laboratuvar ortamında incelettirerek bir rapor hazırlamıştır. Adı geçen "sözde elektrik tasarruf cihazları" tamamen bir aldatmacadan ibarettir.

Büyük işletmelerde zorunlu olan kompanzasyon işlemi, elektrik akımının iş görmeyen gücü (körgüç) olarak tanımlanabilecek "reaktif enerji"nin sisteme geri verilerek, toplam elektrik üretiminde yaratacağı gereksiz artış etkisini önlemeye yöneliktir. Öncelikle, mevcut mevzuata göre "mesken abonelerine, tek fazla beslenen abonelere, bağlantı gücü 9 (dokuz) kW‘a (dahil) kadar olan abonelere" reaktif enerji tarifesi uygulanmadığının altı çizilmelidir. Yani bu abonelerin kompanzasyon yapmalarına gerek duyulmamakta, bu nedenle de bu sayaçlar reaktif enerji kaydetmemektedir. Elektrik tasarruf cihazı adı altında satışa sunulan bu tür aletler ise, zaten kayda girmeyen bu reaktif enerjiye yönelik küçük kompanzasyon aletleridir.

Konut ve küçük işyerlerine cihazın pazarlanmasında kullanılan yöntem de işte bu noktaya yöneliktir. Bir grup floresan lamba yakılmakta; sözde tasarruf cihazı takılmadan lamba devresindeki akım, pens ampermetre ile ölçülerek müşteriye gösterilmekte; ardından cihaz fişe takılmakta ve aynı noktadaki akım yine ölçülmektedir. Cihaz devrede iken bir miktar azalan akım değeri üzerinden halkın aldatılması desteklenmektedir. İşin püf noktası da buradadır. Azalan akım, fişe takılan noktadaki reaktif enerjinin cihazdan lambaya verilmesi ile oluşmaktadır. Kirli bir kampanya ile pazarlanan bu cihazlar bu tip sayaçların kaydetmediği, bu nedenle de tüketim faturalarına yansımayacak olan reaktif kompanzasyon işlevi görmektedir.

Tam metni EMO - ELEKTRİK TASARRUF CİHAZLARINA İLİŞKİN RAPOR adresinden okuyabilirsiniz.
http://www.emo.org.tr/ekler/5b4287d8eae9fc8_ek.pdf?dergi=598 dökümanı da incelemek faydalı olabilir.

Bilip bilmeden herkes yorum yapmış, bildiğini düşünerek. Bilgi sahibi olmadan fikir sahibi olmak kadar yanlış birşey yok. Bilmeden bildiğini sanmak kadar da yanlış birşey yok. Bunların aldatmaca olduğu o kadar insan tarafından belirtilmiş. Hatta Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) bu konuda rapor yayınlamış. Bunların üzerine hala faturamda düşüş oldu v.s. gibi yalan yanlış bilgilerin verilmesi, insanları kandırmaktan başka birşey değildir. Yazın klima kullanıyorsun diyelim, faturalar yüksek geldi. Sonbahara geldin, klimaları kapatma zamanı, artık çok açmıyorsun, o sırada da bu cihazdan aldın, daha önce çok fatura geldi düşüreyim dedin. Sonra baktın ki fatura düşüyor. Hemen aygıta mı mal edilmeli? E aygıtı alınca klimayı da kullanmayı kestin, al sana düşüşün sebebi. Bu bir örnek. Burada fatura düştü v.s. diyenler bunu söylerken cihazı kullanmadan önce ile kullandıktan sonraki süreleri ve koşulları aynı tutmalılar. Bir ay önce çok fazla kullanıp, bir ay sonra da o aygıtı takıp enerji kullanımını de kendisi azaltmışsa tasarruf bundan kaynaklı olur.
Yanlış anlaşılmasın ancak bilip bilmeden konuşmamak gerekir. İnternette ufak bir arama yaparak neyin ne olduğu görülebiliyor. Burada cihazın tasarruf yaptığını, bu haberlere/duyurulara/raporlara rağmen iddia etmek, cahillikten başka birşey değildir.
teşekkürler gayet net bir şekilde anlatmışsınız.

Herkese meraba. Forumdaki yazılanları okudum ve dayanamayıp üşenmeden üye oldum. Elektrik bilgim fazla yok. Kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın elektrik tasarruf cihazı tasarruf sağlıyor. İster inanın ister inanmayın. Aldım eve getirip taktım. Aylardır kullanıyorum ve faturam 30'dan 21'e düştü. Gök gürlemesinde bile şarteli kapatıyor. Gözümle gördüm. Çok denedim ve evet tasarruf sağlıyor. Reklam olmasın diye yazmıyorum markasını. İsteyen arasın sorsun anlatayım her şeyi yardımcı olurum 0 505 214 84 68

Herkese meraba. Forumdaki yazılanları okudum ve dayanamayıp üşenmeden üye oldum. Elektrik bilgim fazla yok. Kim ne derse desin, ne yaparsa yapsın elektrik tasarruf cihazı tasarruf sağlıyor. İster inanın ister inanmayın. Aldım eve getirip taktım. Aylardır kullanıyorum ve faturam 30'dan 21'e düştü. Gök gürlemesinde bile şarteli kapatıyor. Gözümle gördüm. Çok denedim ve evet tasarruf sağlıyor. Reklam olmasın diye yazmıyorum markasını. İsteyen arasın sorsun anlatayım her şeyi yardımcı olurum 0 505 214 84 68

sanırım sizde bu cihazların bayisisiniz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
MERHABA.
Burda söyle bir durum ortaya çıkıyor. alınan belgelerin tümü 3 fazlı sistemleri kapsıyor. ve endüstri tesislerinde kullanım için uygundur serhi taşıyor tabi siz belgeerin içeriğini göremediğiniz için bunu bilemiyorsunuz. sonuçta endüstride kullanıldığındada aktif enerjiye bir etkisi yok sadece reaktif bedel yüzünden ceza gelmesini önlüyorlar. Bu kadar basit cihazlar enerji tasarrufu sağlasa idi tüm dünyada kabul görürdü, ben Avrupa'da bu tarz cihazların kullanıldığını hiç duymadım.
saygılarımla.

teşekkürler gayet net bir şekilde anlatmışsınız.

sanırım sizde bu cihazların bayisisiniz.

bence olaya son noktayı koymuşsunuz.
herkese teşekkürler

Bakın işin aslı şu ki eğer evdeki harcanan reaktif gücünüzü biliyorsanız size ne tipte kondansatör kullanarak bu güç harcamasını yok edebileceğinizi hesaplayabilirim.Bunun için kuruş para da istemem.Ortada şöyle bir durum varki reaktif güç çeken cihazlar evde makinelerdir ve sürekli çalışmazlar bu yüzden kompanzasyonu sürekli devreye alıp çıkarmak durumunda kalırsınız. Birde bazı arkdaşlar bu teiaş ı rahatlatır size hiçbi faydası olmaz demişler bu da tamamen hatalı sizin evde kullandığınız sayaçlar aktif güç değil görünür güç okur ve bu demek olur ki hem aktif hem reaktif harcamayı hesaplar ve yazar Yani reaktif güç parasıda ödersiniz.Yeniden söylüyorum evdeki makinelerin, her türlü elektrikli cihazın gücünü ve cos fi değerini elde eden arkadaş bana mesaj atabilir kendisine hesaplar kaç farad kond. ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim.Nerden biliyorsun derseniz ben mühendisim ve fabrikada hergün bu işlerle uğraşıyorum

Bakın işin aslı şu ki eğer evdeki harcanan reaktif gücünüzü biliyorsanız size ne tipte kondansatör kullanarak bu güç harcamasını yok edebileceğinizi hesaplayabilirim.Bunun için kuruş para da istemem.Ortada şöyle bir durum varki reaktif güç çeken cihazlar evde makinelerdir ve sürekli çalışmazlar bu yüzden kompanzasyonu sürekli devreye alıp çıkarmak durumunda kalırsınız. Birde bazı arkdaşlar bu teiaş ı rahatlatır size hiçbi faydası olmaz demişler bu da tamamen hatalı sizin evde kullandığınız sayaçlar aktif güç değil görünür güç okur ve bu demek olur ki hem aktif hem reaktif harcamayı hesaplar ve yazar Yani reaktif güç parasıda ödersiniz.Yeniden söylüyorum evdeki makinelerin, her türlü elektrikli cihazın gücünü ve cos fi değerini elde eden arkadaş bana mesaj atabilir kendisine hesaplar kaç farad kond. ihtiyacı olduğunu söyleyebilirim.Nerden biliyorsun derseniz ben mühendisim ve fabrikada hergün bu işlerle uğraşıyorum

Hayır aktif güç ölçer.Eğer dediğiniz gibi olsaydı o sayacın kapasitif ölçümüde eklemesi gerekirdi.

Hayır aktif güç ölçer.Eğer dediğiniz gibi olsaydı o sayacın kapasitif ölçümüde eklemesi gerekirdi.

Kardeşim S=karekök(p2+q2)
burada p aktif gücü
q reaktif gücü temsil eder
reaktif güç hem endüktif hemde kapasitif gücün toplamıdır.Evlerde kullanılan klasik sayaçlar görünür gücü(S) okur Eğer varsa aktif reaktif sayacın yada git bi fabrikaya orada T,T1,T2,T3,T4 değerlerinden sonra Ri ve Rc değerleride yazar T değerleri aktif gücü Ri endüktif Rc kapasitif gücü yazar
Senin evindeki bunları yazmaz sadece S diye yukarda açıkladığım değeri yazar
Bu da reaktif ve aktif gücün eşleniğidir.

Kardeşim S=karekök(p2+q2)
burada p aktif gücü
q reaktif gücü temsil eder
reaktif güç hem endüktif hemde kapasitif gücün toplamıdır.Evlerde kullanılan klasik sayaçlar görünür gücü(S) okur Eğer varsa aktif reaktif sayacın yada git bi fabrikaya orada T,T1,T2,T3,T4 değerlerinden sonra Ri ve Rc değerleride yazar T değerleri aktif gücü Ri endüktif Rc kapasitif gücü yazar
Senin evindeki bunları yazmaz sadece S diye yukarda açıkladığım değeri yazar
Bu da reaktif ve aktif gücün eşleniğidir.
Formülü biliyorum. :)
Ben endüstriyel sayaçları aktif, endüktif ve kapasitif olarak 3 tane biliyordum.O nedenle kapasitifide ölçer yazdım.
Ancak evlerde kullanılan sayaç üzerinde dikkat ettiyseniz bir fazlı aktif sayaç yazar.
Forumda deneyen üyelerimiz oldu sayaç sadece aktifi ölçüyor.

Klasik evde kullandığımız sayaçlar görünür gücü değil aktif gücü ölçer.
Bu cihazlar kompanze ederek şöyle bir tasarrufu olabiliyor. Takıldığı yer ile sayaç arasındaki kısımda reaktif akımdan kaynaklanan kablo üzerindeki kayıpların azaltılması olabilir buda oldukça küçüktür. Hatta okadar küçükki cihazın içerisindeki ckayıpları bile karşılamayabilir.
Emo kesinlikle bu cihazlara karşı olduğunu belirtmektedir. Ama diğer kuruluşlar örneğin tedaş dolaylı olarakta olsa kar sağladığı için destek veriyor görünmektedir.
Ayrıntılı bilgi için EMO'nun yayımladığı incelemeyi okuyabilirsiniz. Aşağıdaki linkten indirebilirsiniz.

http://www.emo.org.tr/ekler/5b4287d8eae9fc8_ek.pdf?dergi=598

Fabrikada uğraştığınıza göre şunuda biliyorsunuzdur. Her kondansatörün ESR değerinden dolayı gerilim uygulandığındaki kayıpları da aktif sayaç tarafından ölçüleceğinden dolayı tasarruf etmek yerine daha çok harçama oluşturacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,862
Kullanıcılar
450,979
Son üye
ahemsa
Geri