Frekans kontrolü

electrics

Üye
arkadaşlar bir dizel jeneratörde frekans kontrolü nerede yapilir? ben kontrol panosunun icinde AVR (mi acaba belki de ikisini de yapiyordur)görüyorum frekans kontrolü yapan bir modül yok sanirim...

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Sayın electrics;
Jeneratörlerde AVR kartı özel dizayn edilmedikçe sadece voltaj regülasyonu içindir.Otomatik voltaj regülasyonu yani.Fakat hız yada frekans devirle ilgili olduğundan siz frekans sabit tutmak istediğinizde deviri kontrol edeceksiniz.
Bunu yapan ayrı cihaz yada kartlar var.Devir okuyup dizel enjeksiyon pompasına kontrol yapmak gerekiyor.Kolay gelsin.

dizel pompanizin etrafinda bobini benzer bir mekanizma varmi acaba .dizel jeneratorlerde gavarnor karti denilen jenarator yuke bindiginde onu hissedip gaz kolunu ileri iterek gaz artimi yakan bir kart olmalidir.bunuda gaz kolunu kontrol ederek bulursunuz bazen jenerator start edeilen panonun icine yerlestiriyorlar

sayın electrics;
jeneratörlerde kullanılan iki farklı elektrojen grubu vardır bunlar sabitleyici tip pompalı ve aktuatorlu olarak iki ceşittir.aktuatorlü elektrojen gruplardan en yaygını cummıs tır.cummıs'lerde frkans governordan ayarlanır.aksalarda governör otokontrol panosu içerisinde bulunur.cummıs governörleri üzerindedört adet potansiyometre bulunur.bu potansiyometreler aşagıdan yukarı 1.aktuator hassiyeti tetikleme 2.kazanç ayarı 3.hız ayarı (frekans bu potansiyometreden ayarlanacak) 4.hassas sabitleme bu potansiyometreyi dokunmanı tavsiye etmem. frekansı ayarlayacagın RUN SPD potansiyometresini saga sola cevirerek frakansı arttırıp azalta bilirsin.bu arada motor devri sabit deil ise droop pont.yani tetikleme potansiyometresinden devri sabitleye bilirsin.bu işlemleri yaparken potansiyometreleri yavaş yavaş cevirmen gerekli.sabitleyici tip pompalarda yakıt pompasının tam arka kısmında devir ayar anahtarı var bunlar bazılarında örn john deere motorlarda tornavida başlı bazılarında vidalıdır bu hız ayar civatalarından sadece 2 veya 1 hz oynamanı tavsiye ederim fazlası için hız ayar kolunu kullanman gerekli.

Daha önceki açıklamalarımda kafanızın karışmaması için yüzeysel olarak izah etmiştim görsel bilgide vereyim konuyla ilgili;

KONTROL PANOSUNUN İÇİ SOL ALTTA HIZ KONROL ÜNİTESİ BULUNMAKTA. E ve F HARFLERİ AKÜDEN ,C ve D HARFLERİ MAGNETİK PİCKUP'DAN GELMEKTE (DEVİR BİLGİSİ), A ve B UÇLARINA ACTUATOR BAĞLIDIR. AŞIRI YÜKLENMEDE DEVİR DÜŞÜNCE ACTUATOR'E SİNYAL GÖNDEREREK MOTORA GİDEN YAKIT MİKTARI ARTTIRILMIŞ OLUNUR. SAĞ ALTTA AKÜ ŞARJ REDRESÖRÜ BULUNMAKTADIR.

bu gösterdiginiz panoda AVR nerede?

alternatorun_calisma_prensi.jpg

Voltaj regülatörü alternatörün 3faz+nötr çıkış barasının bulunduğu arka kısmındadır.

arkadasim panoda gercek resimde avr nerede diye sordum hiz kontrolünü yapan kartla avr ayni mi oluyor yani tek kart mi onu sordum

arkadasim panoda gercek resimde avr nerede diye sordum hiz kontrolünü yapan kartla avr ayni mi oluyor yani tek kart mi onu sordum
Arkadaşım :)
Automatic Voltage Regulator Şekildede gördüğün gibi kapalı çevrim çalışan bir sistem İKAZ sistemi rotor ikaz akımını sağlıyor. İkaz sisteminin motor hızı ile hiç bir alakası yok.
Hız kontrolü yani devir sayısı governor sistemi kartı üzerindeki actuator çıkışının yakıt pompası çıkışındaki vanaya müdahale ederek dizel motora yakıt debisini arttırması yada azaltması ile sağlanıyor.
Önceki şemadaki kahverengi governor kartı.
AVR ise alternatörün arka iç kısmında.
Olaylarda birbirinden bağımsız yerleride anlayacağınız...

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri