Güç kaynağı hakkında yardım

Merhaba arkadaşlar step motorumu çalıştırmak için bir güç kaynağı aldım. bu güç kaynağı 110 ve 220V ayarlamalı bir güç kaynağı. 220V ye göre ayarladım ama bu konulara çok yabancı olduğum için 220'yi nereye bağlayacağımı bulamadım. Güç kaynağının arkasında (L - N (AC)), (-v-v+v+v) diye girişler ve de sanırım ayar için kullanılan üzerinde küçük bir vidanın bulunduğu (+V ADJ) diye bir yer var, yani ben bunu alırken sanırım fişi vardır takar kullanırım diye düşündüm Ama yok, 220'yi (L-N (AC)) yazan yere mi takıcam (ben öyle düşündüm) diğer -v+v ler ise sanırım motoru bağlayacağım yerler.

Yardım ederseniz sevineceğim.

Arkadaşlar size step motorunuz için satın almış olduğunuz güç kaynağını nasıl bağlayacağınızı söylemişler. Fakat Step motor direk olarak besleme verince çalışacak bir motor değildir. Step motorların çalışmasını sağlayacak mutlaka bir sürücü devresi olmalıdır. Bu sürücü devresi ile step motor kullanılabilir.

Güç kaynağını yanlışlıkla step motorun uçlarına bağlayıp bobinlerini yakmayınız.

NOT: Arka arkaya mesaj atmak yerine mesaj bölümündeki Düzelt butonuna basarak eski mesajınızda düzeltme yapınız.

Arkadaşlar size step motorunuz için satın almış olduğunuz güç kaynağını nasıl bağlayacağınızı söylemişler. Fakat Step motor direk olarak besleme verince çalışacak bir motor değildir. Step motorların çalışmasını sağlayacak mutlaka bir sürücü devresi olmalıdır. Bu sürücü devresi ile step motor kullanılabilir.

Güç kaynağını yanlışlıkla step motorun uçlarına bağlayıp bobinlerini yakmayınız.

NOT: Arka arkaya mesaj atmak yerine mesaj bölümündeki Düzelt butonuna basarak eski mesajınızda düzeltme yapınız.

Farkındayım, zaten direkt güç kaynağına bağlamıcam, 3 eksen sürücüm var.

Ama başta da demişsiniz ki:

Aslında ben de uyaracaktım, sayın tossun2008 benden önce davranmış.

Yok yok farkındayım onun, step motorum ve güç kaynağım geldi, sürücüm de yolda. Ama çok heyecanlandım ve en azından bu kısmını öğrenmek istedim. Yakında mach programı ile ilgili de bilgilerinizi rica edeceğim. Çok teşekkür ederim.

Ama başta da demişsiniz ki:

Aslında ben de uyaracaktım, sayın tossun2008 benden önce davranmış.

güç kaynağını step motora bağlayabılır dı :) bu konuda bır anımı anlatmak isterım yıllar önce elektroniğe yenı başlamıştım iskenderunda radyopanç bayısınden malzeme alıyorum transistorler kurduğum devrede yanıyor aldığım yere gıttım yaşlı bır usta 65 yaşlarında aldığım transistorler yanıyor ne yapmam lazım dedım bana sorduğu kaç transistor yaktın bende 25-30 adet dedım 3000 transistor yaktığında bana gel eğer 3000 uzerınde transistor yakarsan masrafını ben karşılıyacağım demıştı yıllar oldu o kelımeyı unutmuyorum daha elektronikle uğraşıyorum dıkkatsızlık harıcı transistor yaktığımı 10-15 yıldır hatırlamıyorum:)

L ingilizce line' dan gelmiyor mu?

70_earthing.gif

Forum istatistikleri

Konular
129,461
Kullanıcılar
452,019
Son üye
murat2534

Yeni konular

Geri